Almanca vs İspanyolca

İkinci yabancı dil ile ilgili birçok kez soru sordum. Hâlâ birini seçip ilerletmiş değilim. O yüzden tekrar sormak istedim.

Almanca

Almancanın daha çok işe yarayacağını düşünüyorum. Makine mühendisiyim. Almancadaki durumum A2. İleride kursa gidersem B1, B2 şeklinde devam edebilirim. Almancayı bazen seviyorum, bazen sevmiyorum. Bazen bana çok zor geliyor, öğrenemeyeceğimi düşünüyorum ama öğrenemeyecek biri değilim. Çalışmayı seviyorum. Sadece motivasyon konusunda sorun oluyor.

Bir de sık sık Almanca bilen ilanları görüyorum. Çağrı merkezleri için 7, 8 bin TL maaş olduğunu söylüyorlar. Durum gerçekten böyle mi?

İspanyolca

Sevdiğim bir dil. Dinlediğim bir sürü şarkı var. İzlediğim dizilerin, filmlerin çoğu İspanyolca. Motivasyon olarak daha az sorun yaşayacağımı düşünüyorum. Mühendisliğin satış, satın alma kısmı daha çok ilgimi çekiyor. Hatta bir gün İspanyolca konuşulan ülkelere sık sık iş seyahati gerçekleştiren biri olsam bayağı sevinirim.

Durum böyle. Hangisi doğru tercih olur?

profesyonel anlamda almanca. ispanyolca cok bir isine yaramaz. kullanilmadigindan degil; ispanyol sirketler dili sart kosmadigi icin. ama alman sirketlerin cogu almanca ister.

  • buenosdias  (03.03.21 13:22:49)
almanca için durum gerçekten böyle, özellikle 2018'den beri almanya firmalarının çağrı merkezleri türkiye üzerinden çalışıp ciddi maaşlar ödüyorlar. ancak makine mühendisiyim demişsiniz, ilerisi için böyle bir planınız var mı?

bana sizin sektörünüz için almanca daha iyi olur gibi geldi.
  • amugochi  (03.03.21 13:23:30)
@amugochi, çağrı merkezi hedefim yok ama bir gün bir Alman şirketinin Türkiye bağlantılarından biri olup iyi maaş alacaksam neden olmasın diye düşünüyorum. Kesinlikle mühendislik yapacağım diye düşünmüyorum. Bir de bence 4, 5 bin TL'ye mühendislik yapmak yerine 7, 8 bin TL'ye çağrı merkezinde çalışmak da kötü bir fikir olmayabilir.

  • dissendium  (03.03.21 13:30:26)
açılın tercüme bürosunda çalışıyorum. ben olsam almanca öğrenirdim. evet zor bir dil ama her anlamda çok işinize yarar.

  • matilda  (03.03.21 13:30:51)
Ben de almanca öğrenirdim, almanca rap için bile değer :) yurtdışında yaşama isteğiniz varsa almanca konuşulan ülkeler daha rahat oturum veriyor, öyle bir şansınız da olur. En kötü dediğiniz gibi çağrı merkezi, 7-8 bin tl’ye kafan rahat iş yapmak varken kim yapar mühendisliği ?

  • garavel  (03.03.21 14:02:06)
Anlattıklarınıza göre Almanca (hatta çince) diline ağırlık vermeniz daha mantıklı.

İspanyolcadan keyif alıyorsanız dualingo ve busuu uygulamalarına günde 15 dk ayırın, iki ay sonra yol soracak, sipariş verecek kadar temel birşeyler öğrenmiş olursunuz. Biraz temel oluşunca El Pais ve El Mundo'nun internet sayfalarına göz atmanızı tavsiye ederim.
  • zihua  (03.03.21 14:57:54)
Çağrı Merkezi ilanlarında Almanca anadil seviyesinde aradıklarını yazıyor. Almanca zor bir dil ve akıcı seviyeye gelmeniz çok uzun sürecek. Yani bunun için öğrenmeniz mantıklı değil.

Meslek için Almanca'ya karar verirseniz İspanyolca'yı @zihua'nın dediği gibi Duolingo ile günde 10 dk ile devam edin. Önemli olan başlamak ve devam etmek. Günde 10 dk. yapılabilir bir hedef, fazlasını düşünmenizi gerek yok. Önemmli olan başlamak.
  • kaset  (03.03.21 15:10:31 ~ 15:11:34)
@kaset +1 Çağrı merkezleri için cidden bu paralar ödeniyor ama söylendiği gibi anadil seviyesinde olmalı Almanca. Üstelik çağrı merkezi diyip geçmeyin, zor bir iş kesinlikle. Türkiye'deki çoğu çağrı çağrı merkezi çalışanı işinden nefret ediyordur, ben bile çalışmamışken nefret ediyorum. Türkçe konuşurken bile bazen işkence oluyor kalkıp bir de Almanca konuşacaksınız. Kaba saba, cahil biriyle Almanca konuştuğunuzu düşünsenize?

  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (03.03.21 17:32:22)
@İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi, zor olduğunu tahmin ediyorum tabii ki. Kolay diye düşünmedim hiç. Ben çağrı merkezi konusunu Almanca gerçekten talebin yüksek olduğu bir dil mi diye sordum.

  • dissendium  (03.03.21 18:00:50)
Almanca diyorum ama, her kosulda, bu dillerin ana dil olarak konusuldugu ulkelerden birinde yasamadikca seneler gecse de pek yol kat edemeyeceginizi, bir ileri iki geri gideceginizi bilin.
Yogun bir sekilde her yerden maruz kalmadiginiz icin ingilizce ogrenmekten 5 kat falan zor olacak ki onu bile ilerletmekte insanlar asiri zorlaniyor.

  • hot potato  (03.03.21 19:35:53 ~ 19:38:02)
almanca

hele bir de mühendis iseniz "kesinlikle almanca"

çağrı merkezi konusunda da söylenenler sapına kadar doğru.

çok uçuk bir eğitimi olmamasına rağmen almanya'da büyüdüğü için anadili almanca olup, türkiye'de bu paraları kazananlar var. kazanmaları da çok doğal çünkü bildikleri dil gerçekten para ediyor.
  • sarabun  (22.03.21 02:14:38)