1 yılda suç oranı neden artmadı?

Maske, gözlük ve şapka ile hiç şüphe çekmeden her şey yapılabilirdi. Neden kayda değer bir suç artışı görmedik?

şimdi twitterdan geliyorum trendlerdeki etiketlerden aldığım bilgiye göre maske insanları daha itaatkar yapıyormuş. :)

biraz düşünüp cevap verirsem sonuçta devlet aygıtı yerli yerinde ve pandemi kısıtlamalarını uygulamak için her zmaankinden de daha aktifti. gece yasakları, dolaylı alkol yasağı suçların çoğunun önüne geçmiş olabilir.
mecvut gözetim sistemleriyle maskeli de olsanız bir çok şekilde takip ve tesbit edilebilmeniz mümkün sadece biraz daha uğraştırıcı olabilir.

bunlara karşılık eve kapatılmamızın aile içi şiddet suçlarında artış sağladığı haber olmuştu mesela.

suç istatistikleri yayınlanmıyor mu bilmiyorum ama belki birileri araştırıyordur bu durumu.
  • Ufuk  (03.03.21 06:50:47)
Teşkilattan bildiriyorum kısıtlama saatlerinde her görülene gbt yapıldığından dolayı suça karışılsa dahi kolay tespit edildiği için caydırıcı oluyor yahut suç gerçekleşse dahi olay aydınlanıyor.

  • odiyus  (03.03.21 07:15:18)
Karakola şikayetçi olmaya gittiğimizde bir şeyler çıkmaz diye ikna edildiğimiz için

  • baal  (03.03.21 07:44:04)
@baal'a katılıyorum. Karakola işin düşerse sen de şikayetçi olmaktan vazgeçerdin.

  • gelmeistemem  (03.03.21 08:57:30)
baal'a katilmiyorum. karakoldaki ikna'nin 85 milyonluk ulkede suc oranina etkisi denizde kum tanesi kadardir.

  • buenosdias  (03.03.21 10:12:43 ~ 10:12:57)
haftaiçi 9 kısıtlaması olmadığı zamanlarda gece 12de evimin önünde tacize uğradım. adamda maske olduğu için karakolda eşgal veremedim. tek bildiğim adamın kısa boylu olduğu o kadar.

  • suicides underground  (03.03.21 11:30:10)