[]

yurtdışında master/doktora yapan hocalar neden Turkiye'ye dönüyor?

sahiden çok ilginç olay. bizim okulda ucl'de berkeley'de lse'de bir şekilde eğitim alıp geri dönenler var. aile/özel sebepler ok. ama benim başka sebepler mi var yahu? bir değil, iki değil. hepsi böyle bunların. tutunamiyorlar mi akademide nedir, bilen var mı? ben de akademik kariyer hedeflediğim için çok merak ediyorum.
 
ylsy
ben de çok düşünnmüştüm bunu ama çoğu ylsy veya tev bursu gibi geri dönüşlü burslardan yararlanmalarından kaynaklanabilir.
öte yandan UK ve US (genelde) 1 yıllık hadi projeye bağlı olsun olsun 2-3 yıllık sözleşme yapıyor. maaşlar post doc'lar için süper değil üstelik belirsiz bir süreç oluyor. sürekli flash projeler geliştirmeniz projenizin de fonlanması gerek iş kapabilmeniz için. oysa doktorasını hatrı sayılır bir yerde yapmış biri tr'de hem güzel işler kapar hem de zaten sistem daha garanti.
bir de 2 yıl ve üzeri yurt dışında "öğrenci hayatı" yaşayanlar bilir hele bi de akademik bi tipseniz (sosyal hayat az, ders çalışma stresi vs) düşük gelirle dünyanın çok güzel şehirlerinde yaşamak daha doğrusu barınmaya çalışmak psikolojik olarak yıpratıyor. kişi prensesler gibiydim ben baba evinde diyebilir.
bir de üniversitede hoca maaşları görece daha az emek verilen mesleklere kıyasla o kadar da yüksek değil amerikada ve avrupada.

akademik kariyer hedeflerken hep şunu düşünün; doktora sonrası ne yaparım? maaşla ve yaşam standardımla ilgili bir kaygım var mı?
  • rewlack  (03.03.21 00:44:45) 
Sözleşmeli bursla ya da görevlendirmeyle (üniversite bütçesinden) gitmiş olabilir. Mesela bizim bir hocamız japonyaya deprem araştırması için gitmişti. Tanıdığım bir arkadaşım çin’e üniversite sözleşme yaparak gönderdi.

Benzer sistem geçmişten beri var: (bkz: türk promethe’ler)
  • filipis  (03.03.21 02:17:57 ~ 02:18:45) 
Bazı alanlarda job market fazlası ile competitive, MIT mezunu bile olsanız iyi bir akademik iş bulabilmeniz mümkün olmayabiliyor. Veya dönemde 3-4 ders vereceği teaching schoollar yerine Bilkent'e vs. gelip dönemde 1 ders vermeyi tercih edebiliyorlar.
Bu yıl doktoraya başvurmayı planlıyordum, bir hocam ile konuşuyorduk. Top 20 okula gitmeden ABD'de doktora mezuniyetinden sonra akademik bir iş bulmanın çok zor olduğunu söyledi, hadi bunu anlıyoruz. Ama mesela bizim alanda top 50 dışına gidiyorsanız Türkiye'de bile düzgün bir iş bulmanız zor. Devletlerde zaten 2-3 tane düzgün üniversite var, onlar da genelde tanıdık hocaları alıyorlar, iyi vakıflara girebilmek için de top 10-top 20'den mezun olmanız gerekiyor, yani bizim bölümde top 50'de okuyan birisi bırakın abd'de iyi iş bulmayı türkiye'de bile zor buluyor.

  • ted  (03.03.21 03:05:50 ~ 03:10:05) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.