2.5 yaş erkek çocuğu

üst komşumuzla olan sıkıntıları daha önceki duyurularda paylaşmıştım. bu süreçte değişen hiç bir şey yok. ev arıyoruz 1-2aya taşınıyoruz bu dert bitiyor-kötü komşu ev sahibi yaparmış sözünü motto kabul ederek ev almaya karar verdik :)-

ancak araştırmalarım sonucunda çok bilinçli anne&baba değiller. 2 çocukta Allah’a emanet büyüyorlar evde. ufaklık 2.5yaşında ve hiç konuşmuyor ve öfke nöbetleri geçiriyor günün büyük bi kısmında.(dakikalarca bağırıyor eline aldığı şeyi kendisi sıkılıncaya kadar parkeye vuruyor biri durdurunca da ağlamaya başlıyor) taşınmayı kafaya koyduğumuz için cidden çocuklara artık üzülmeye başladık. çocuğun mutlaka bi yardım alması lazım ama aile bunun farkında değil sanıyorum. anne&baba çalışıyor babaanne bakıyor çocuklara yani bakıyor derken evde sadece biri var :)

ev sahibimizle konuştuk maddi olarak zor durumdalar vs dedi. ne yapabiliriz nası bi yol izlememiz lazım? 2.5 yaş konuşma için geç değil mi?

2-2 buçuk yaşlar çocukların ön ergenliği olarak geçiyormuş. yani öfke nöbetleri, ağlama bağırma inatlaşma vs yoğun yaşanan bir dönem. konuşma için de bazen geç olabiliyor. kuzenim 4 yaşındayken konuşmaya başlamıştı örneğin, ve evde bol miktarda uyaran da vardı. o sene evde onun haricinde 4 çocuktuk, 3ümüz evimize dönünce anca konuşmaya başlamıştı.

  • pide  (02.03.21 16:59:50)
melodi hocam
maalesef boyle
sana ne bosver takılsınlar
sakın araya girme kotu olursun
  • kingcyrax  (02.03.21 17:31:59)
@kingcyrax bi süre sonra erken müdahale edilmeyip konu büyüdüğünde maalesef mesleki olarak bize gelmek durumunda kalıcaklar. o yüzden konu büyümüden çözmek istedik

  • melodi  (02.03.21 18:17:50)
Oğlum 19 aylık, 10 kelimesi ancak var. Bakımıyla, aktivitesiyle vs ben ilgileniyorum, eşim de işten erken çıktığı için anne-baba eğitmiş oluyor bizde ama ne yapsam konuşma konusunda açamadım çocuğu. Doktorumuza danıştık, bir sorunu yok, 2.5 yaş gibi de başlayabilir, 21-22. Aylarda bir anda döküledebilir dedi, saldım ben de dertlenmeyi. Eşim de geç konuşmuş ırsi midir nedir?
Öfke nöbetleri konusunda da, 2 yaş krizi diye bir şey varmış. Birkaç ay önce/sonra etkisi göeülebiliyornuş. Genelde bahsetttiğiniz durdurulamayan öfke şeklindeymiş duyduğum ve okuduğum kadarıyla. Şükür benim oğlan söz dinleyen bir çocuk ama o döneme grince ne olacak bilemiyorum :/

  • somethinginthewayshemoves  (03.03.21 03:09:22)