istanbul trafiğindeki anormal yoğunluk...

Evde calisiyorum. Son bir senedir cok fazla disari cikmiyorum. Fakat son zamanlarda oldu da ciktim. Boyle bi trafik boyle bi yogunluk hayatimda gormedim. Gun icinde olabilecek en sakin saatlerde, 14:00-15:00 gibi ciksam bile inanilmaz bir trafik, her caddede her sokakta nerdeyse. Aksam 18:00 gibi cikmak ayri bi sabir sinavi zaten.

Yahu bu okullar universiteler vb kapali degil mi? Bircok firmada beyaz yakali arkadaslar evden calismiyor mu? Ne oldu kacirdigim bi sey mi var?

Arac satislarindan mi boyle oldu? Herkes arac aldi ondan mi boyle? Benzinlige bile gitsem kuyruk var resmen.

N'olacak bu isin sonu...

istanbulda kaos var, tek derdim mustakil ev yaptirmak su an, onla ugrasiyorum, dayanamiyorum bu kaosa. hareket edemiyorum, istanbulda yasamak hayat degil.

  • müptezel dostoyevski  (25.02.21 20:53:37)
nezih denilebilecek bir semtteyim. 17.30 sonrasında bulunduğum semtte ara sokaklar bile dolu olabiliyor.

  • mj23  (25.02.21 21:05:57)
Evet inanılmaz sıkışık trafik, tespitin doğru. Ne olacak bu işin sonu --> trafik artmaya devam edecek. istanbulda trafiğin azaldığı bir dönem olmadı ki hiç. insanların %50'sinin başka şehre taşınması lazım :)

hafta içi gündüz bile trafik oluyor artık, hem de ara sokaklarda oluyor ana yolları geçtim.
  • roket adam  (25.02.21 21:38:12 ~ 21:38:29)
gözlemlerim ve çevreden duyduklarım şu şekilde:

1 - pandemi sebebiyle imkanı olanlar kişisel aracıyla çıkmaya başladı

2 - akşam 21.00 yasağına yakalanmamak için koşuşturmaca erkenden başlıyor
  • noxell  (25.02.21 22:04:11 ~ 22:04:34)
Son dönemlerdeki yoğunluklara göre İstanbul genelinde trafik yoğunluğunda kritik eşiğin aşıldığı ve bundan sonra İstanbul'da her saat herhangi bir noktada trafik sıkışıklığı olabileceği tescillendi.

  • desdenova34  (25.02.21 22:37:41)
20 yıldan fazladır bu trafiğin kar topu gibi büyüdüğünü çok yakından gözlemledim. kademe kademe her anına şahit oldum. üniversite başka şehirde okurken her gelişimde biraz daha sıkışık oluyordu.

zamanla iş çıkışı trafiği denen bir şey kalmadı. 3te bile e5te trafik olabiliyordu. başlarda garip geliyordu öğle saatlerindeki sıkışıklık. ama o da olağan bir durum haline geldi.

sonra bizim burda çok ana cadde bir yere pazar kurulur. pazarın olduğu gün o civar kitlenirdi. daha sonra o trafik 7 güne yayıldı.

akşam bizim buralarda kaldırımda kenarında park yeri bulmak zordu. herkes tek sıra park ederdi. artık insanlar kaldırım köşesine arabanın kıçı dışarda kalacak şekilde çapraz koymaya, garaj karşısındaki kaldırıma park etmeye falan başladılar.

sanırım artan nüfusla birlikte orantılı olarak araba sahibi sayısı da arttı istanbulda. "ekonomi kötü diyolla ama herkesin evinde 2 araba var yigenim" muhabbetine girmeden en mantıklı bu şekilde açıklanabilir. valla nereye gideceğini ben de merakla bekliyorum. Bi şekilde su yolunu bulur ama istanbulda araba sahibi olmak biraz külfet gibi. işlek yerlere giderken önceden park edebileceğim bir yer var mı civarda diye araştırmak gerekiyor artık. giderkenki trafik çilesinden bahsetmiyorum bile.
  • olutaklidi  (25.02.21 23:06:45)