kedi neden sürekli mauv diye ses çıkarır

evimde kedi beslemedim hiç. her ne kadar gerek kalmasa da pencere önüne su, yiyecek vs bırakıyorum arada. kaldırımlarda yeterince mama hatta kulübe bile var. dolayısıyla artık birbirimize alıştığımız bir sokak kedisi de var. yalnız geçenlerde hiç tanımadığımız bir kedi çıkageldi. sürekli ortalıkta dolanıyor. bahsettiğim diğer kedinin mekanına çöreklendi gibi sanki. bu sonradan gelen kedi de boş buldukça mauv mauuuv diye bağırıyor. bunun sebebi nedir sizce? artık buralı olduğunu varsaydığım kediyle aralarında yer kavgası yapıyor olabilirler mi? yoksa şu "mart ayı geldi" muhabbeti falan mıdır?

Benim bildiğim kadarıyla da sadece insanla iletişim için yapıyorlar bunu. Bizi haddinden çok çok fazla sesli yaratıklar olarak gördükleri için kendilerince dikkat çekmek istiyorlar.

Düşününcd gerçekten kedinin kediye miyavladığını görmedim duymadım. Yavrunun anneye karşı belki, ama 2 yetişkin asla.
  • onemoremile  (24.02.21 10:28:21)
Kendi aralarında miyavlayarak anlaşmıyorlar diye biliyorum. Dikkat çekmek vs gibi bir amaca yaradığını düşündüğü için miyavlıyor olabilir.

  • baal  (24.02.21 10:28:23)
ben 2 yetişkin kedinin burun buruna gelip miyavladıklarını ve sonra kavga ettiklerini çok gördüğüm için bunu da o duruma benzettim aslında. ama aralarındaki fark; bahsettiğim kedi, tam gözlem yapamasam da anladığım kadarıyla genel bi bağırış içerisinde. bizzat karşısındaki kediye değil de sesini herkese duyurmaya çalışır gibi. böyle bakınca da sizin de söylediğiniz gibi dikkat çekmeye çalışmak olarak algılıyorum.
dün binaya kadar girip avaz avaz bağırmıştı mesela. kapıyı açınca da kaçtı. bide bu kediyi ilk gördüğümde ev kedisiymiş de sonradan sokağa atmışlar diye düşündüm ben. bembeyaz tatlı bir kedi.

  • isveperver  (24.02.21 10:39:37)
bahçemde sokağımda tonla kedi beslediğim için mart ayı miyavlaması olduğundan %100 eminim. susmuyorlar bir de kafayı yersin...

  • nolmus yani  (24.02.21 10:49:43)
Geldi bahar ayları diyorlar

  • sumuklurakun  (24.02.21 11:24:20)
Miyavlama değildir o, uzaylı sesleri çıkarıyolar hocam aralarında dikkat et. Sonu çiftleşme ya da kavgaya bağlanıbiliyor, ihtiraslı bir iletişim oluyor genelde zaten.

Şu abiye dikkat et mesela, koyunlara nasıl sesler çıkarıyor, ama koyunlar yine de anlamıyor.

Brüdatdatdat.
Brüü, caskaleey,
Prt?
Yasyasyasyas kaley;
Brüdüdüğ!

youtu.be
  • onemoremile  (24.02.21 11:42:24)