[]

Bir türlü iş bulamıyorum

Mobbinge uğradığımı düşünüp iş bulmadan istifa etmiştim. Pişman değilim, hatta bir daha şansım olsa gitmezdim. Şu an kaç yere başvurdum gerçekten bilmiyorum, bir kaç şirket tarafından çağrıldım ama hiçbiri olumlu olmadı. Yani geri dönmediler. Kendimi işimde başarılı olarak görüyordum fakat iş bulamayınca da özgüvenim düştü.

Grafik tasarımcıyım bu arada. 4 yıllık lisans mezunuyum. Kendi kendime de alanımla ilgili bir şeyler yapasım gelmiyor öylece ortada kaldım.

25 yaşındayım bu saatten sonra staj yapılır mı sizce ?
Siz ne yapardınız?

 
iş başvurularına devam ederken yurt dışına çıkmak için hibeli projelere başvur. european solidarity corps gönüllülük projeleri mesela.


  • diffarentiationation  (23.02.21 16:11:18) 
Reklam sektöründe çalıştın mı?

Aslında piyasada bi art director kıtlığı var şu sıralar.

Mobildeyim özelden yazamadım, bi mesaj at istersen mail adresimi veriyim bi cv salla bana, sağa sola sordurayım.
  • msb  (23.02.21 16:13:54) 
Eğer şehir sınırlaman varsa - şuraya gitmem gibisinden - bundan vazgeç.

Kendi alanın dışında da başvurabileceğin her işe başvur. İş işte bulunuyor derler. Bir yere girdin mi daha iyisi gelir
  • uzaycöpü  (23.02.21 16:17:59) 
iyi ki istifa etmişsin. iş bulamama stresi kötüdür, ama diğer türlü parçalayacaktın kendini, mutsuzlukta zirvedir Mobbing. öncelikle bu yüzden seni tebrik ediyorum

25 yaş hiçbir şey. insanlar yeniden üniversite okumaya bile karar veriyor bu yaşta. çok ama çok gençsin, bunu unutma.
iş bulma süreci uzun bir yol. heleki pandamı sürecinde. pes etmemek en büyük silahın olsun. insan bu durumlarda önce ilk görüşmeleri olumlu geçti diye düşünüyor ve geri dönülmeyince ya da olumsuz bir yanıt gelince çok üzülüyor. ben kırılıyordum böyle durumlarda. ama şunu unutma, pozisyon gereği çok fazla kişiyle görüşüyorlar. bir kişi alacaklarsa en az 8-10 kişiyle görüşülür. yani sen kötüsün diye değil, daha deneyimli, daha az maaş isteyen ya da daha iyi tanıdıkları birileri geçmiştir o görevlere. bazen de görüşmeler yapılır, ardından hiçkimse alınmaz.

25 yaşında staj yapılır elbet. önce çalıştığın işyeri küçük bir kurumsa, referans olmak için ismi yetersizce o pek işe yaramamış olabilir, önünde öyle bir seçenek varsa ve gireceğin kurum büyük bir yerse, stajla girip sonrasında kalman da güzel bir seçenek.

ben olsam ısrarla başvurmaya devam ederdim. kendimi üzmemek adına bu dönemde harcamalarımı minimum düzeye getirirdim, param ne kadar hızla biterse o kadar panik olurdum çünkü. iş görüşmelerinde çalışma isteğimi anlattığım kadar, samimi yönümü de gösterirdim. samimiyet, heyecandan daha önemli. iyi izlenim bırakıyor. arkadaşlarımla sık görüşürdüm, yalnızken daha zor geçiyor zaman ve içe kapanıyorsun (öyle yapardım diyorum ama aksine iyice kabuğuma çekilirim maalesef, keşke yapabilsem anlamında diyorum bunu) ve sabahları aynada kendimden makas falan alırdım.

hep yaptığım şeydir, "2 sene sonra bu vakitleri unutmuş olacağım, geçip gidecek" diye düşünürüm. çoğu konuda işe yarıyor, derdini normalleştirmeye yardımcı oluyor. 2 sene sonra "uff sabah toplantı var, erken kalkacağım" derdin olacak. öyle düşün.

umarım çok mutlu olursun. süper görüşmeler diliyorum.
  • lovemyself  (23.02.21 16:19:11) 
bence ümitsizliğe düşme. görüşmelerde nerde hata yaptıgını ya da hangi noktaları kuvvetlendirebileceğinin üzerine düşün biraz. gerekirse bir senaryo gibi çıkar, görüşmeyi kafanda bir oyna. kıyafetin, konuşman, işlerini parlatacağın şeyleri güzel tasarla. umarım bir şeyler olacaktır. bol şans.


  • anti-kahraman  (23.02.21 21:01:59) 
Staj yapilir iyi bir yerde.


  • buf-e kür  (23.02.21 21:17:41) 
Bir arkadaşım web tasarıma yöneldi durumu çok iyi, bir diğer arkadaşım Stock image, ilustrasyon çalışıyor vektörel arşivi 10 yıl içinde inanılmaz büyüdü, arşiv durduğu yerden para basıyor, çalışmaları dışarıdan da iş almasını sağlıyor, evde çalışıyor kimseye bağlı değil, ancak bu işlerde kar oranı inanılmaz düşük arşivinizin geniş olması lazım, yaptığınız işin orjinal olması lazım, tutması lazım, yetenekli ve çalışkan birisiyseniz her şey mümkün, komik ama beyin gerçekten bedava :) bu işler hemen olmuyor gençsiniz zamanınız var, adım adım kendinizi geliştirin ona buna kölelik yapmayın, başarılar dilerim.


  • arph  (24.02.21 03:30:37) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.