[]

Bağırsak hareketi?

Dostlar merhaba. Bundan 4-5 yıl önce hassas bağırsak sendromu teşhisi aldım.(IBS) O günden beri ishale yakın ve çoğu zaman gaz olan ve bağırsağın hareket ettiği dönemler yaşıyorum. Geçtiğimiz sene ise haşimato tiroidi teşhisi aldım fakat hormonlarım daha normal. Muhtemelen bağırsakta başlayan flora bozukluğu tiroidi bile etkiledi. Fakat benim endişelendiğim ibsde her gün bağırsağım hareket ediyor bu normal mi? Yani abartmıyorum her gün 3-4 kere kıvrılma gibi ya da kas hareketi gibi karnımda hareket hissediyorum. Bu tehlikeli midir ? Ve bu florayı en kısa sürede nasıl düzeltirim?
 
- kaliteli probiyotik (nbl ya da NT)
- Eliminasyon diyeti

şimdilik tahılı çok azaltmanı ve nasıl tepki verdiğini gözlemeni tavsiye ederim.
  • orpheus  (23.02.21 11:41:09) 
Bende aç karna alkol tükettiğimde tetikleniyor. Kefir için bol su için. Ben bir de simflat kullanıyorum. Sinir sıkıntı stres tetikleyici oluyor..


  • denizmaniaherif  (23.02.21 11:57:47) 
-alkol
-kahve, çay
-şeker
-gluten
-paketlenmiş gıdaların tamamı (ton balığı bile)

minimum 1 yıl (floran düzelene kadar) bunları hayatından çıkarmalısın. dedenin dedesi nasıl besleniyorsa o şekilde doğal besleneceksin. tıp tam teşhiş koyamadığı batın bölgesi hastalıklarına ibs diyor. konu çok derin ve maalesef detaylı araştırma yapan doktor sayısı çok az. sadece gaz ve bağırsak hareketi sorunu yaşıyorsan şanslısın. kramp sebebiyle ayda 2 kez acile gidenlerden biriyim.
  • kanlakarisikyagmur  (23.02.21 12:21:07 ~ 14:29:22) 
evde yapilmis keci sutunden kefir ic. mumkunse pastorize olmayan sut olsun. ufak dozlarda basla ben cok yararini gordum.


  • tezek  (23.02.21 12:51:07) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.