DSLR Kameraya Lens/Objektif Tavsiyesi

Merhaba.
Elimizde oldukca eski bir DSLR kamera var. Nikon D3200 olarak geciyor adi, ben bu islerden hic anlamiyorum. Esim dogada kus fotograflari cekmek istiyor ormanda. Ancak ustundeki lens (sanirim adi bu ya da objektif mi deniliyor cidden bilmiyorum) sanirim ustunde gelen cok iyi olmayan bir sey. Onun da modeli soyle geciyor;
Nikon DX AF-S Nikkor 18-55mm bla bla devam ediyor fotosunu koyuyorum:)
photos.app.goo.gl

Velhasil daha cok zoom yapilabilecek ve bu kameraya uyan bir lens ariyoruz. Fiyatlari cok bilmiyorum ancak 300 400 dolar ustune cikmak istemem. Ne onerirsiniz? Bu kamera cok mu eskidir amator fotograf cekmek icin su an? Komple degistirmek mi lazim?

Simdiden tesekkurler.

lens alacağınız zaman alacağınız lensin açıklamasında nikon, canon diye yazar.

nikon bayonet olanından almalısınız.

fiyat performans olarak sigmanın 18-300 lensini kullanmıştım fiyatını bilmiyorum şu an. fiyatı düşürmek için 70-300 de olabilir.

hatta 150 500 bile var paraya göre.

sigmanın 18-300 lensinden memnun kalmıştım, fiyatına göre işimi bayağı görmüştü yıllarca. 5200 de kullanmıştım.
  • killerbee  (06.02.21 14:50:57 ~ 14:54:31)
tele lens lazım (sayı büyüdükçe zoom oluyor gibi düşünün, 70-300mm dediğin daha zoom) iki aralık verme sebebi de o aralıkta zoom yapabilmesi. Sadece "85mm" gibi tek sayı olan "prime lens" görürsen o sadece öyle çekiyor, zoom yapamıyorsun.

cdn-7.nikon-cdn.com

bu arada optik olarak zoom lensler biraz daha sıkıntılıdır.(daha çok cam, bileşen girdiği için) ve aralık daraldıkça kaliteli olma olasılığı artar. 18-300 yerine 70-300 tercih edebilirsiniz ama geniş açıyı kaybediyorsunuz tabii. Her şeyi istersen de mesela en genişte ve en darda bazı kısımlar daha flu vb. olabilir.

300-400 dolar bu tür lensler için ucuz kalıyor ama ikinci el bakabilirsiniz aslında.

** Çok önemli bir detay, tele lenslerde "os (optical stabilization)" "vc (vibration compensation)" gibi farklı isimlerde olan aynı işi gören titreşim engelleme sistemi fazlasıyla önemli.
  • nhk ni youkosu  (06.02.21 16:01:46)
18-200, 18-300 gibi geniş aralıklı lenslerden uzak durun. İlla genel kullanım olsun derseniz Nikon 16-85mm iyidir, ama kuş fotoğrafçılığı için 85(*1.5 çarpan) pek yeterli gelmeyebilir.

Yeni lensler hakkında pek bilgim yok. Nikon DSLR için 300mm'si olan bir lens *1.5 ile size 450mm görüş sağlayacak. 70-200, 70-300 lenslerden bütçenize uygun ve yorumları iyi olan lenslere bakabilirsiniz. Sigma'nın ucuz olan 70-300 lenslerinin pek tavsiye edilmediğini hatırlıyorum. Nikon 70-200mm f2.8 VR II ikinci el alıp kullanmıştım kısa süre, güzel bir lensti ama fiyatı uçmuş. Profesyonel çekim yapma niyetiniz yoksa şu ekonomik şartlarda gaza gelip pahalı lens almanızı tavsiye etmiyorum. Kurlar yüzünden fiyatlar aşırı yüksek.

Not:200mm sonrası titreşim epey farkedilir olacağından tripod kullanmanız da gerekecek bu arada.
  • zihua  (06.02.21 18:40:55)
sigma 18 300 , kit lensleri gibi 18-55 18*105 gibi lenslere göre ciddi kaliteliydi.
vr olayını hiç kullanmadım bu titreşim gideren çünkü pek işe yaramıyordu hep tripod ile çektim.

sağlam güzel bir lensti ben memnun kaldım. tabi bu paranın 2 katını verirsin çok daha güzel lensler alırsın parayla alakalı biraz da ben aldığımda nikon 50mm f1.8 oto fokuslu olan 800 liraydı, sigma 2500 civarıydı.

param olsa 150 600 alırım yani. kırılmasaydı hala elimden düşmeyen bir lensti. zaten 50mm f1.8 ve 18-300 haricinde 3 tane kit lensim vardı hiç birine de elimi sürmedim sigmadan sonra.

tamronun lenslerini çok beğenirim ben, arkadaşlarımda vardı ama fiyatlar yüksek tabi.
  • killerbee  (07.02.21 00:40:42 ~ 00:43:09)