direksiyon eğitimimle alakalı bir kaç sorum var

hayatımda ilk defa pazartesi günü araç kullanmaya başladım, bugün 3.gün ve her gün 20 km parkurda / 20 dk dersler aldım. beklediğimden çok daha iyi öğrendiğimi düşünüyorum ama aklımda bir kaç soru var.

1- parkurda 2 tane u dönüşü var biri kavşakta biri otoyolda. ikisinde yaklaşık 80-85 km hızla giderken ayağımı gazdan çekip yavaşlayıp frenle durup dönüyorum. demin aklıma geldi de hiç vites küçültmüyorum, hocam da söylemedi hiç öyle bişey. bu sınavda bir sorun oluşturur mu? yoksa normal midir?

2- kullandığım araç hyundai i20. bu aracın motoru gücü vs mi düşük? 4.viteste 80'lere çıkıp (yasal sınır sürüş güzergahında 80 zaten üstüne çıkamıyoruz) duruyorum ama 1-2 defa 90-95 deneyince motor zorlandı gibi, sanki 5'e geç diyordu. benim anlamadığım bu hızda 5'e geçilir mi? araçtan araca değişen bişey mi bu? 80'e gelene kadar 4 vites, sonra 160-180 neyse oraya kadar da tek vites mi oluyor?

3- bu kısmı yarın hocaya da soracam ama aklıma takıldı. dün ilk defa yokuştan kalktım 3 defa denedik üçünde de stop etmedi ama bugün 3 denememin 2'sinde stop ettirdim. dün debriyajdan ayağımı yavaşça çekerken arabayı titretip freni bırakıp yavaşça gaza asıldım ve debriyajı da hemen bıraktım bir sorun olmadı bugün oldu. bugünse yapamadım. bunun olayı nedir tam olarak? freni bıraktıktan sonra gaza mı yüklenmeliydim? d+g eşzamanlı mı birini basıp diğerini bırakmalıydım?

4- bir de şu vites 1'deyken ayağımı debriyajdan çekince niye gidiyor yahu araba? :) gaza falan da basmıyorum.

1- normal

2- valla 70de bile 5e geçebilir. 80de kesin geçilir. eğer araç 5 vitesse. 4. vitese maksimum 90 falan yapmalısın o bile fazla 75 falan iyidir.

3- debiraj kavrama noktasında iken freni bırakıp gaza basıp araba hareket edince yavaşça çekmeliydin

4- normal bir şey bu, kavrama noktasında gaza basmasan da araba gider.
  • jelly bear  (03.02.21 17:47:41)
1- Tamamen durup, sonra dönmek için hareket ediyorsanız araç otomatik vitesdir. Tamamen durmuyor da 80'den 50'ye gibi düşüyorsan dizel araçlarda bu aralıklar vites düşürmeden su kaldırıyor çoğu modelde.

2- Normaldir, araç ufak motorlu zaten ama 4. vites bahsettiğin hızlar normal, hatta ben genelde 90 km sabit hızda 6. vitesde hız sabitleme ile kullanıyorum.

3- debriyajı araç hareketini alıp ta gücü hissetiğin anda bırakabilirsin, zamanla bu saniyelik bir hareket olacak, kas hafızan buna alışacak.

4- dizel araçlarda çok normal, tork gücü benzine göre yüksek, rölanti devrinde bile kalkıp gider.
  • John Bloor  (03.02.21 17:48:32)
Öncelikle direksiyon eğitiminde 80 90 la gitmek bana çok mantıklı gelmedi. Bence orda bir hile var.

1- u dönüşü yapmak için çok çok yavaşlamanız gerekiyor, vites değiştirmeden bunu yapmak nerdeyse imkansız acemi biri hiç yapamaz. Hocanız muhtemelen değiştiriyordur, siz de yola çok odaklandığınız için farketmiyorsunuz.

2- arabayı nasıl sürdüğünüze, arabanın gücüne gibi değişkenlere bağlı o, çok bir şey diyemiyorum.

3-yan tarafınızdaki hocanın pedalı vardır muhtemelen o yardım ediyordur yokuşlarda, bugün de etmemiş. Yokuşta ayağın fren deyken debriyajı kavrama noktasına getir ve ayağını fenden kaldırıp gaza bas. Arabanın gittiğinden emin olduktan sonra ayağını tamamen debriajdan kaldır. Emin olmadan kaldırma stop edersin.

4-niye gidiyor bilmiyorum ama manuel araçlarda en iyi özellik bu bence. Araba kullanmayı çok kolaylaştırıyor.
  • valarmurgulis  (03.02.21 22:44:27)
1. i20 için 80-85 km/s demek asgari 4, ideal olarak da 5. vites demek (tahminimce 2000-2200 devirlere denk gelir). Bu hızlardan yavaşlayıp U dönüşünde vites düşürmüyorsanız muhtemelen 4. viteste dönüşleri yapmaya başlıyorsunuz ve döndükten sonra aracınızda şiddetli bir boğulma hissediyorsunuz demektir. eğer dönüş yaparken arabada çok ciddi bir boğulma/ağırlık hissetmiyorsanız hocanızın vites ile oynuyor olması yüksek ihtimallidir. vites düşürmeniz gerekir, ben sınava girecek olsam mutlaka düşürürdüm.

2. her aracın sürat-vites değerleri değişkenlik göstermekle birlikte, bahsettiğiniz sınıf araçlarda -aracın ilave bir özelliği olmadığı ya da fantastik bir modeli olmadığı takdirde- 70-80'den itibaren aracınızı 5. viteste kullanabilirsiniz. min. 3000 devirci arkadaşlar bu yazdığıma itiraz edebilirler ancak şehir içi "ekonomik" sürüş için standart budur. muhtemelen i20'de "ecodrive, driveassist" vs. isminde bir özellik vardır. o özelliği açarsanız vites tercihlerinizi yaparken kadran üzerinde yukarı ok/aşağı ok gözükecek yönlendirme işaretleri ile araç size yardımcı olabilir. bunun vites değişimlerinde siz araca alışana kadar faydası olabilir.

3. ve 4. bu dediğiniz kavrama noktası oluyor işte. yeni araba kullananların ilk başta zorlandığı, ancak çok kısa bir süre sonra farkına bile varmadan rahatça halledeceğiniz bir şey. bunu öğrenmenin en hızlı yolunu yazacağım şimdi size; düz yolda aracınızı 1. vitese alın. ayağınızı yalnızca debriyaja basılı tutun. ayağınızı yavaş yavaş çekerken arabanın titremeye ve ilerleme başlaması ile ayağınızdaki baskıyı kontrol altına alın ve arabanın titremesini durdurup yalnızca ilerlemesini sağlayın. buna iyice alıştıktan sonra aracınızı bu sefer 2. vitese alın ve gaza ve frene dokunmadan aynı şeyi tekrarlayın. buna da alışınca önce 1. viteste, sonra da 2. viteste kalkışı tatlı meyillerde yapmayı deneyin. 4 uygulamayı da sorunsuz yaptığınız an itibariyle bir daha kavrama noktası vs. düşünmeyeceksiniz bile.

önemli not: elbette trafiği tehlikeye atmadan, tamamen hocanızın kontrolünde bunları yapmalısınız. trafikte riskli işlere hayır :)
  • semyasa  (04.02.21 00:56:33)