araçtan anlayanlara bir sorum var

araç otomatik gyundai i20, frene basıp aracı durdururken, durmadan hemen önce veya durduktan sonra arkadan sanki biri hafifçe araca vuruyormuş gibi bir vuruntu sesi geliyor aracın arkasından. bu neden kaynaklanıyor olabilir? sanayide ne ustasına baktırmam gerekir?

bu sıkıntılı olabilir, şanzımancıya göstercen.

  • mikahakkinen  (02.02.21 16:35:03)
sırasıyla dururken yaptığın işlemleri söyler misin.

vites d'deyken yavaşça duruyorsun. ayağın frendeyken vitesi P'ye alıyorsun sonra da ayağını frenden çekiyorsun ve el frenini mi çekiyorsun?
  • reanarchy  (02.02.21 16:35:23)
Fren kampanalarında problem olabilir.

  • komando kani var bende  (02.02.21 16:56:19 ~ 16:57:49)
şanzıman problemi gibi duruyor.
büyük sıkıntı çıkarmadan servise göster hemen. ( yağı eksik olabilir )
google a zaten i20 şanzuman problem yazarsan kronik sorunlu oolduğunu görebilirsin.
  • jamswety  (02.02.21 18:07:02)
Depodaki yakıt dalganıyor olabilir. Boş depo ile sürdüğünde yapıyor mu ? Genelde dolu depoda iken yapabilir.

  • paudi  (02.02.21 19:06:40)
@reanarchy, hiç vites değişikliği yapmıyorum, ayağımı frene basıyorum, araç durmaya yakınken veya durduktan sonra ayağımı frenden çekerken bazen o ses geliyor.

@paudi, araç LPGli, depo en fazla çeyrek dolu oluyor. Aklıma benzin deposunun içinde bir şey mi yüzüyor da, arada kenarlara çarpıyor da ses ondan geliyor diye de geldi. Sanki ses depo tarafından geliyor gibi de geldi bana, bilmiyorum
  • yemrem  (02.02.21 22:24:30)
yakın zamanda lastik değiştirdiyseniz stepnenin ve bijon anahtarının yerinde sabit olduğundan emin olun. bazen konu sandığınızdan daha basit olabiliyo.

  • johnnie w lker  (02.02.21 22:38:12)
boş bir yolda 30-40kmh hıza çıkın en az. Sonra vitesi N'e atın ve aynı durma hareketini yapın.

Yine öyle vurma hissi oluyorsa şanzıman değildir, olmuyorsa, şanzımana yönelebilirsiniz.
  • burfak  (03.02.21 08:24:27)
@burfak, işin kötü yanı (belki de iyi yanı) sürekli olmuyor. 10 seferden 1inde oluyor. ustaya götürsem e hani ses gelmiyor diyecek

@ johnnie w lker, stepnenin olduğu yerde lpg tankı var. ancak benim de aklıma geldi o, bagajı boşaltıp bir süre öyle sürüp deneyeyim
  • yemrem  (03.02.21 10:26:54)
özellikle park ettiğin yerin eğimli olduğu zamanlarda mı yapıyor?

  • reanarchy  (03.02.21 10:39:08)
@reanarchy, yaşadığım yerde öyle çok yokuş yok. genelde düz yoldayım

  • yemrem  (04.02.21 09:41:51)