Dişi sert fırçalama nedeniyle diş eti çekilmesi

Tek dişimde (alt çene köpek dişi) diş eti çekilmesi ( tahribatı) olmuş. Normal dişin görünen kısmının hemen altındaki kısım açığa çıkmış. Bu ileride diş kaybına neden olur diye korkuyorum.
bir gerideki dişin altında da hafif tahriş var.
Bunun bir tedavisi/ ameliyatı vs. var mı?
Bu yok olan eti tekrar oraya ilerletmenin bir yolu yok mu?
Ameliyatı varsa kısaca bilgi verebilir misiniz

Daha önce ortodontik tedavi gördünüz mü? Benim ondan kaynaklı tek alt dişimde çekilme olmuştu. Henüz yeniyken dişeti uzmanına gittiğimde bir girişimde bulunmadı, yumuşak diş fırçası önerdi ve ilerlerse yine gelmemi söyledi. Baya bi ilerledi, çeneme dışardan dokunsam bile acıyordu, elma vs. ısırmak imkansızdı, iyice gevşemişti oradaki doku.
Tekrar uzmana gittim ve dişeti grefti yapıldı iki kez. Damaktan ince bir doku alıyorlar, dişeti çekilen yeri kazıyıp damaktan alınan dokuyu oraya dikiyorlar. Tam olarak diğer dişlerim gibi olmasa da çok daha sağlamlaştı ve hiç acı yok artık. %80 düzeldi diyebilirim. Üçüncü kez olmak istemedim, olsam nasıl olurdu bilemiyorum.

  • aseton  (31.01.21 23:55:03 ~ 23:55:13)
ortodontik tedavi gördüm ancak bu asla ondan kaynaklı değil. bu olay tedavi bittikten yıllar yıllar sonra oldu ve tamamen mekanik bir nedenden kaynaklı. aslında dişlerimde tel olan zamanlardan kalma bir fırçalama alışkanlığı yüzünden oldu bu.
sağ elimi kullanıyorum ve fırçanın ucunun denk geldiği, kendi solum alt köpek dişimin etini yontmuşum :(( bir gün diş fırçalarken birden garip bir şey hissettim. dişin açıkta kalan kısmı zonkladı. aynada dikkatli bakınca "anaaa nolmuş buraya" dedim. hiç kan falan yoktu.

benim dişim gayet sağlam, şu anda acı falan yok da ilerlerse diye korkuyorum. biraz da pimpirikliyim :)

damaktan doku alma falan denilince içim bir acayip oluyor. ciddi bir operasyon mu, damakta doku alınan kısım daha sonra ne oluyor, ağrısı, sancısı olmuyor mu?
  • AWD  (01.02.21 00:02:38)
bahsettiğiniz sebepten olduysa belki benimki kadar ilerlemez sizinki. Benimki teller çıkarıldıktan hemen sonra olmaya başlamıştı.

Lokal anesteziyle yapılan bir işlem. İşlem bitince damakta doku alınan kısıma mum gibi sakızımsı bir şey yapıştırıyorlar açıkta kalmaması için, çok dayanmıyor max iki üç günde düşüyor. Ama zaten iki üç güne epey toparlamış oluyor, ağızda aft varmış gibi bir acı kalıyor geriye. dikilen yer biraz acıyor tabi dikişler alınana kadar. Çok kolay bir işlem diyemem açıkçası, iki üç gün zorluyor. Ama bende değdi kesinlikle. Umarım sizinki hiç ilerlemez.

ben düzenli şekilde yarım bardak suya 2 damla çay ağacı yağı damlatıp gargara yapınca baya rahatlatıyordu. onu da bi deneyebilirsiniz. Bi süre yumuşak diş fırçası kullanıp, ileri-geri değil de, aşağıdan yukarı tek yönlü süpürme hareketiyle fırçalama yapın zedelememek için. Bana böyle önermişlerdi. Diş taşı oluşumuna mutlaka engel olun, varsa da temizletin.
  • aseton  (01.02.21 00:20:07 ~ 00:23:10)