kişisel tahmininiz: 6 ve 12 aylık dönemde dolar sizce kaç olur ve neden?

sorma nedenim sadece kişisel yorum ve tahminleri merak etmem.

bu dönemde bilen bilmeyen tarafından çok farklı ve birbirine tam ters yorumlar dolaşıyor.

siz ne düşünüyorsunuz?

yatırım tavsiyesi amaçlı sorulmamaktadır:)

1 yıl sonra 2 lira artar bence.

  • indifferent  (30.01.21 17:06:43)
temmuz 8.5 aralık 9.5

  • papuayenigine02561  (30.01.21 17:14:05)
Kişisel tahmin 6 ay içinde 7.20
12 ay içinde 8

  • himmet dayi  (30.01.21 17:44:57 ~ 17:45:22)
teknik analize göre yılda aşağı yukarı yüzde 20 artıyor. O da bugüne göre 6 ay sonra 8,25, 1 yıl sonra 9 tl yapıyor. temel analiz işin içine girdiği zaman yılda bir iki kere direnci hızlıca kırdığı görülüyor. yani altı ay sonra 8,25 teyken birden pandemi, siyasi vb... olay yüzünden 10 tl ye gelip sonra tekrar yavaş yavaş 9 lira bandına yaklaşır ve bir süre orada kaldıktan sonra, tekrar yüzde 20 lik mesaisine başlar.

  • silver apple  (30.01.21 17:48:29)
2018 yilinda da dolar 6.6 civarina kadar cikmisti (forexde 7.2 sanirim), sonrasinda merkez bankasi faiz arttirdi ve 5.15'e kadar geri indi.

Simdi gene merkez bankasi 8.60 civarindayken faiz arttiracagini belli etti ve 7.30'a kadar dustu.Tahminim 7-7.15 arasi bir yerde anlik olarak dibi gorecek sonrasinda da faizler inene kadar (tahmini 1 sene) dolar fazla artmayacak.Fazla artmayacak derken vadeli mevduattan az getirecek diyorum.

Merkez bankasi faizleri %20'ler seviyesinde iken inatlasmayin derim.2019 yilinda da hatirlarsaniz vadeli mevduat dolari yenmisti.2021'de de aynisini beklerim.

ABD-TR iliskilerinde baz senaryom iki tarafin da isbirligi/cozum arayislarina girismesi. ABD gemileri yakarsa ustteki analizim gecersizdir. RTE'nin gemileri yakma luksu yok

Edit: yazdiktan sonra farkettim. Himmet dayi'nin ustte yazdigi rakamlar benim analizimle birebir uyumlu
  • turkuaz  (30.01.21 18:08:37 ~ 18:10:30)
eğer ABD para basıp halkına dağıtmaya devam ederse düşebilir. Fakat Türkiye kendi başına aldığı yanlış kararlarla dolardan daha hızlı değer kaybedip yani "doların yükselmesini" sağlayabilir. :D

6 ay içinde 7 - 7.20 lira arası, 12 ay sonra 8 küsur.(Dünya toparlamaya başlarsa ve biz toparlayamazsak)
  • nhk ni youkosu  (30.01.21 18:40:02)
Büyük ihtimal düşecek zaten şu an pandemi vs. gibi olağandışı sebeplerle gerçek değerini çok üzerinde. MB ve uluslararası kuruluşlarında tahminleri USD'nin düşeceği yönünde. USD'nin yükseleceğini iddia edenlerin dayanağı nedir acaba?

  • acebi  (30.01.21 19:26:15)
ocak enflasyonu yüksek gelir. şubat ppk'da 1 kez daha faiz arttırırlar. dolar gelirse 7-7,10lara gelir. temmuz toplantısına kadar faiz sabit kalır sonra indirmeye başlarlar. dolar sonbahar gibi hareketlenir. 2018 v2
doların güçsüz olacağı bir sene. pandemi gerginliği azaldıkça bir süre boşta uçuşacak trilyon dolarlar olacak. yazın fazlaca turist gelebilir. bunlar 2018'e göre olumlu
olumsuz olan mb'nın boş kasasını doldurması gerekliliği
6 ay sonra 7,50 yıl sonu 8,20 diyorum. arada dalgalanabilir tabii. 2022'de fed faiz arttırır 10'a gider
ileride açıp bakarım kehanetlerime. buradan kimse yatırım tavsiyesi çıkartmasın
  • asbe  (30.01.21 20:21:35)