[]

sinovac aşısı etki oranları

"Brezilya'da denemeleri yürüten Butantan Enstitüsü aşının etki oranının; orta ve ağır vakalarda yüzde 100, tedavi gerektiren hafif vakalarda ise yüzde 78 olduğunu açıkladı. Ancak, aşıdan sonra hastalığı çok hafif ve ayakta geçirenler de eklendiğinde aşının genel etkinlik oranı yüzde 50,8'e düşüyor."

orta ve ağır vakalarda yüzde 100 diyor. yani bu aşıyı olduğumuzda %100 ihtimalle hastalığı ağır geçirmeyeceğiz, en kötü ihtimalle hafif bir şekilde mi geçireceğiz?

e bu çok iyi bir şey değil mi? tabii ki biraz daha araştırma yapılması lazım, yaşlılar hakkında ne kadar araştırma var onu da bilmiyorum ama anne-babamız en kötü ihtimalle hastalığı hafif geçirecekse en sonda %50 yazmasının çok bir anlamı yok? aşı sonrası gezmeye tozmaya başlayabiliriz demek değil mi bu? (2. aşıdan sonra tabii)

 
gezme tozma kısmını bilemiyorum, ama oraya kadarki her şey gayet doğru. covid'den taburcu olduktan sonra uzun dönemli sıkıntılar çekenleri de hesaba katarsak bu aşı bu oranlarla bile çok iyi.


  • xiduyuru  (18.01.21 22:31:41) 
Aşı sağlıklı insana yapılmıyor mu? Ağır vakaya aşı yapınca nasıl iyileştiriyor? Ben anlamadım...


  • malheiros  (18.01.21 22:36:51) 
@malheiros: iyileşme diye bir şey yok. sağlıklı insana yapıyorlar, sonra o insanın hastalığı orta veya ağır olarak geçirmeme ihtimali yüzde 100 çıkmış.


  • ahm1  (18.01.21 22:42:32) 
net sayıları hatırlamamakla birlikte ağır vakalara karşı bahsettiğiniz %100 oranını ben de okudum fakat bu orana ulaşmak için kullanılan denek sayısı çok düşük. sanıyorum 7 kişi diye geçiyordu basında.

yani denek sayısı arttıkça bu oranın düşmesi çok olası.

konuyla ilgili nevşin mengü’nün son günlerde paylaştığı bir podcast var trend topic serisi altında, onu dinleyebilirsiniz.
  • ben de  (18.01.21 23:42:51) 
Hocam normal gribe dönecek bizim gibiller için bizim aşımızın iyi yönü yan etkisi daha az görülüyor gibi şimdilik çünkü diğer aşı kadar güçlü cevap oluşurmuyor bizim aşımız virüsün kendi parçalarının (antijenlerinin) parça parça aşıya konulması ile aşılıyor.Yani sanki vücudumuz ölü bir askerden düşmanı öğreniyor.
Alman şirketin aşısı ise mrna teknolojisi ile virüsün genomu bir hücreye enjekte ediliyor yani bir şekilde Vücudumuzda eğer virüs bir hücreye bulaşırsa ona nasıl saldırırsın onu öğretiyor virüsün tamamen kendisini öğreniyor yani sanki düşman askerini silahsızlandırmış ama sana o askerin kendisi üzerinden düşmanı tanıtıyor.
Düşmanı daha iyi tanıyorsun ama düşmanın kendisi daha çok olduğundan yanıt güçlü olduğu gibi yan etkisi de fazla .bir de şöyle bir durum var vücuda direkt enfeksiyon hücreye girdiğinde nasıl oluru öğettiği için coronakı birine yapılırsa antikorlar vücutta virüslü hücrelere saldırıp çok güçlğ yanıt verebilir deniyor.bunları hepsi teori 1 yıl sonra göreceğiz tam etkileri.ama görünene göre bizde ölümcüllük azalacak avrupada direkt bulaş olmayacak
  • birdposing  (18.01.21 23:48:14) 
Bu arada yanlislikla "anne-babamız en kötü ihtimalle hastalığı ağır geçirecekse" yazmisim, "en kotu ihtimalle hafif gecirecekse" olacakti o, duzelttim.


  • ahm1  (18.01.21 23:51:25) 
istenilen kitle bağışıklığını bu aşı sayesinde kazanılacak. bizimkiler biontech ve diğer aşıları kaçırınca zaman kazanmak adına (lojistik ve saklama koşullarını hazırlamak için) bu aşıyı yapma kararı aldı. bu sene sinovacla idare edip seneye büyük ihtimalle diğer aşılar isteyenlere yapılacak.

sadece beni düşündüren antikordan kaçan mutasyona tepki verebilecek miyiz...
  • false pretension  (19.01.21 00:25:43 ~ 00:26:01) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.