[]

nikon'dan canon'a

12 senedir Nikon kullanıyorum. Çeşitli sebeplerden artık Nikon'u bırakıp Canon'a (muhtemelen EOS) ya da Fujjifilm'e geçme ihtiyacım var. Bu geçiş önümüzdeki 1-2 sene daha gerçekleşmeyecek yalnız.
Bu esnada, yani Canon'a geçmeden, tilt shift bir lense de ihtiyacım var.

Şimdi sorum şu, Nikon için lens alsam, ileride adaptörlerle kullanma fikri çok hoşuma gitmedi. Biraz videoları izledim ama aperture kontrolünü falan adam adaptöre rağmen elle yapmak zorunda kaldı mesela. Yeni bir lensi bir iki senede elden çıkarma fikri de hoşuma gitmiyor.
Nikon'a ve Canon'a uyumlu olan lensler var mı piyasada? İkisine de sorunsuz monte edilebilen? Ve seçenekleri çok olan?

Daha önce marka değişikliğine gitmediğim için hiç bilmiyorum.

 
Canon veya Nikon mount lensi adaptörle Fuji(veya diğer aynasızlara) takabilirsin.

Aynasızlara göre yapılmış lensi Canon'a Nikon'a takamazsın (görüntü oluşturduğu mesafe daha kısa çünkü. O mesafe uzun olan lensi mesela fuji'ye tüp takıp uzatarak ayarlıyorsun Canon lens Fuji'de sıkıntı olmuyor.)

briansmith.com

basit adaptörlerde diyafram manuel oluyor evet. 600 dolarlık falan metabones speedbooster vb. adaptörler o işi çok iyi çözüyordu ama fuji için ne var bakmadım.

Samyang'ın falan full manuel tilt shift lensi varsa onu alırdım ben.(EF mount) sonra ucuzca bi adaptörle fujide yine manuel kullanılabilir. Aperture'u kontrol etsin diyince(ve autofocusu) adaptöre vereceğin para bir lens parası olacak.
  • rodriguez2  (18.01.21 02:32:02 ~ 02:33:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.