[]

Muhasebeden Anlayanlara

Merhabalar. Şöyle bir sorum var. Personele verilen ticket yemek kartı bordroda giderleştirilmiş ama aynı zamanda 7li hesapta da giderleştirilmiş. Bu işlem doğru mu? Aynı şekilde mükerrer gider kaydı sağlık poliçeleri için de yapılmış. Konuyla ilgili bilgisi olan cevap verirse çok sevinirimm. Teşekkürler :)
 
Mükerrer gibi duruyor.

Ama günlük yemek limitini aşan kısmı gidere yazmış olabilir.bordroya ayrıntılı bakmak lazım.limiti aşan kısmın vergisi hesaplanmış mi diye.

Sağlık policelerinde de donem ayrımı mi yapmış ona bir bakmak lazım.

Ters kayıtla ay içinde mükerrer kaydı iptal de etmiş olabilir.
  • 8832ch78  (13.01.21 23:53:10) 
bordroda gözükmesi gider olması için yeterli değil ki bordronun da muhasebeleştirilmesi gerekiyor. mesela 7li hesapların altında ayni yardımlar diye alt hesap açıp ordan takip ediyordur. normal bence


  • genc irisi  (14.01.21 09:26:45) 
7'li hesaba brüt girer, net çıkarsın bordrodan geçerken. sonra neti yemek giderlerine kaydedersin.


mükerrer olmayabilir, hesabın muavinine bakın. çıkışlar da olmalı.
  • stewie  (14.01.21 09:56:50) 
Bordroda yazıyorsa giderleşiyordur zaten, hem bordroya yazayım, hem de gider yazılmasın denmez ki. Benim bordroya yazdığım yemek parası, bordronun gider yazılan kalemlerine ekleniyor. Sodexo'dan, multinet'ten alınan faturayı da ayrıca gider yazıyorsanız mükerrer olur evet.


  • kibritsuyu  (14.01.21 10:39:13) 
Teşekkür ederim cevaplar için. @kibritsuyu aynen fatura da tekrar gider kaydediliyor o yüzden mükerrer oluyor, bu durumda kanunen kabul edilmeyen gider yapıp düzeltme beyannamesi verip, kurumlar vergisi matrahına mı eklemek gerekir?


  • puxavida  (14.01.21 10:49:28) 
gunluk limitin ustu bordroda gosterilmesi gerekir; bordro da yer alan ucret, yol parasi, yemek parasi vb. yardimlar 7li hesaplarda yer alir zaten bundan sikinti yok. gelen yemek faturasinda gunluk hesabi gecen kisim varsa o bordroda yer almali ve fark kadar kismi faturadaki asan kisim kadar giderlestirilmeli.

cogu firma zaten 1 daha vergi ve sgk odememek icin yemek firmalari ile anlasiyor; rakamlari bilmek ve hesaplari gormek lazim saglikli yorum yapabilmek icin
  • sweetoffice  (14.01.21 11:54:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.