[]

Prag çalışma izni 1 yılda mı çıkıyor? Doğru mu bu?

Merhabalar,

Çok merak ettiğim bir şeyi soracağım. Prag yaşam olarak ucuz ve IT alanında çok ihtiyaç var diye sık iş başvurusu yaptığım ülkelerden biriydi corona öncesi. Sonra tıpkı diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, Prag için de, NON EU olduğumu öğrendikleri an birçok kurumdan red yedim. Son 4 aydır da Avrupa için başvuru yapmıyorum zira korona sonrası daha zorlaştı.

En son Prag Accenture firması beni 2 defa 6 ay zaman aralıklarıyla aynı pozisyonlar için aradı.Neyse uzatmayım geçen beni 2.arayışlarında IK cı eleman şöyle bir şey söyledi: "Türkiye için vize ve oturum izni çıkması çok uzun sürüyor, TAM 1 SENE SÜRÜYOR" dedi. Ben de telde çüş daha ney amma abarttın ABD vizesi mi ki bu 1 yıl sürsün emin misiniz falan dedim. Almanya için blue card bile bir ayda çıkıyor, yanlışınız olmasın falan dedim ama yok yok Prag için tam 1 sene sürüyor diye ısrar etti. Hatta Türkiye'den şu anda işe alınan kişilerin olduğunu ve bu kişilerin aylardır hala vizenin çıkmasını beklediklerini falan iddia etti.

Bana 1 sene çok uzun geldi ve açıkçası IK cının salak olduğunu ve götünden salladığını düşünüyorum. İddiasına göre de koronadan önce de non eu biri için Prag da oturma ve çalışma izni çıkması 1 yıl sürüyormuş bu yüzden firmalar vazgeçiyormuş Türk işe alımı yapmaktan. Halbuki benim bildiğim sürüyle Türk gitti Prag'a son senelerde.

Sorum şu bu 1 yıl olayı doğru mu? Doğru değilse Prag a giden varsa prosedür nasıl işliyor ve ne kadar sürüyor?Çünkü Almanya için mesela bildiğim kadarıyla blue card 1 ayda çıkıyor ve firma seni isterse her türlü max 2 3 ayda alır getirir yani. Birçok uluslararası firma aktif şekilde visa support ve hatta relocation desteği sağlıyor ve bu kadar dert etmiyor diye biliyorum.

Teşekkürler

 
İnternette 4 ay civari denmis ama bu covid oncesi. Covid sebebiyle hemen her ulkenin surecleri uzadi, cekya'nin da uzamistir.


  • fakyoras  (13.01.21 19:46:44) 
Şöyle bir durum var. Konsolosluk ilk kontrolleri yaptıktan sonra, oturum izinlerinin belgelerini Çekya'ya gönderiyor. Hangi şehir için başvurulduysa belgeler o şehirdeki yabancılar şubesinde değerlendiriliyor. Başvuruların az olduğu şehirlerde süreç hızlı ilerlerken, Prag gibi büyük şehirlerde çok daha yavaş oluyor.

Ben Ostrava'ya başvurmuştum, 1.5 ay sürdü 2015'te. Çekya'nın vize işlemleri diğer ülkelere göre daha karmaşıktı ben başvuru yaptığım zaman. Hatta önce Amerika vizesi alırsan Çek vizesini alman kolaylaşır diyen olmuştu. Ben çalışma vizesiyle gitmedim, onu da belirtmiş olayım. Benim başvurduğum vize türünde başvuru çok daha az oluyordu. Oradayken çalışma vizesiyle gelen arkadaşların da 1 sene sürdüğünü duymadım ama 1.5 aydan uzun sürenler vardı. Prag'daki durumu bilmiyorum, 1 sene abartılı olsa da gerçekten uzun sürüyor olabilir.

Ankara'dan öğrenci vizesiyle doktoraya gelecek birinin işlemlerini bir türlü tamamlamıyorlardı. Üniversitedeki personel sorumlusuna konsolosluğu aratmıştık Çeklerle görüşsün diye, aynı şeyi Brezilya'dan gelecek bir arkadaş da yaşamıştı. Yani, EU dışından gelenler için süreç biraz uzun ve zor.

Tabi 2015'ten bu yana çok şey değişti. Korona falan da derken benim söylediklerim geçerliliğini yitirmiş olabilir.
  • evrim halkasi  (13.01.21 20:45:34) 
Bir arkadaşıma 2 yıl önce 5-6 ayda çıktı, cidden uzun sürüyor, şaşırmıştık. Coronayla uzamış olabilir.


  • turk kizi  (13.01.21 22:06:07) 
Türkiye’de normal zamanda 6-12 ay süren vatandaşlık işlemleri
Covid döneminde 24-36 ay sürüyor maalesef.
Bence covid’le ilgilidir
  • otopsicocugu  (13.01.21 23:26:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.