Sabah erken kalkınca karın ağrısı, ishal vb.?

Arkadaşlar ara ara olan bu problem son birkaç aydır var.

Sabah 4'te işe gitmek için 1 ay boyunca uyandım. Her sabah iş yerinde tuvalete gitmek zorunda kaldım ve yarım saatten önce çıkamadım. İş yerinde disiplin yüksek olduğu için molalarımda tuvalete gitmek zorunda kaldım ve iyice moralim bozuldu o zamanlar.

Bugün de erken kalkmak zorunda kaldım 7-8 gibi. Yine ağrı ve ishal vb bir durumla karşılaştım. Gittiğim yerde 3-4 sefer tuvalete gitmek zorunda kaldım. Oysa yatmadan önce bir şey yiyip içmedim. Üşüdüğümü de zannetmiyorum.

Seneler önce doktor huzursuz bağırsak sendromu demişti.

SORU: Bu durumu yaşayanlar var mı, nasıl aştınız bu durumu?
Acaba glutene karşı alerjim olabilir mi? Nasıl anlaşılır bu?
Sebebi sadece basitçe "stres kaynaklı" olabilir mi?

Hangi tahliller yaptırdınız siz ya da yaptırmalıyım?

Laktoz veya gluten hassasiyetine benziyor, ayrıca anladığım kadarıyla enfeksiyon gibi bir durum söz konusu değil. Beslenmenizi değiştirmenizi öneririm. Birkaç gün boyu laktozsuz, unsuz beslenmek iyi bir seçenek gibi

  • sydney  (12.01.21 20:44:07)
İrritabl Bağırsak Sendromu gibi.. Kendimden biliyorum maalesef. Öyleyse üzgünüm ama geçmiş olsun, onunla yaşamayı öğrenmek gerek. Debridat geçici olarak rahatlatabilir sizi ama mutlaka bir uzmana görünün.

  • ultranil07  (12.01.21 21:22:32)
Sut ve gluten urunlerini 1 ay kadar hic tuketmeyip sonra birini yavas yavas beslenmenize geri ekleyerek neyin sizi rahatsiz ettigini bulabilirsiniz. Ikisi de degilse bir 3. Secenek maya ve mayali gidalar (bira, sarap, hamur vs) olabilir. Bunlar olagan supheliler.

Hicbiri sonuc vermezse alerji testi yaptirabilirsiniz.
  • taurina  (13.01.21 10:34:20)
-Kolonokospi
-Endoskopi
-Çölyak testi
-Batın ultrasonu (safra kesesi)
-Pankreas kontrolü
-Gen testi (FMF için)

Bu testlerin hepsi temiz çıkıp doktorlar bir halt bulamayınca IBS teşhisi koyuyorlar.

Hoşgeldin aramıza lakin önce şu meşakkatli testleri bir doçent kontrolünde yaptır.
  • kanlakarisikyagmur  (13.01.21 15:29:08 ~ 15:29:42)