iPad sorusu

selamlar.
kardeşim için iPad bakındım bugün biraz. ama tabletlerle çok uzak olduğum için bir türlü anlamadım.

iPad mini, iPad'den daha pahalı. kafamı karıştıran şey bu oldu. yoksa mini alacaktım. tek farkları iPad 32, mini 64 gb hafızalı. bir de miniye her bluetooth klavye uyumlu sanırım. onun dışında işlemcileri vs aynı.

siz ikisi için ne dersiniz? arada 3 inçlik ekran boyutu farkı var ama kardeşim arada çizim yapar, belki bir iki oyun oynar, onun dışında sosyal medya hep.

Aradaki farkın başka sebebi var mıdır? uzun ömürlülük vs mesela iPad alıp 2 sene sonra güncellemelerden mahrum kalır mı?

Valla bence büyük olması daha iyi. Alacacağın iki iPad de en az 5-6 sene güncellenir diye düşünüyorum, onu kafaya takmana gerek yok. Bende 2013'te çıkmış iPad air var, hala kullanıyorum canavar gibi.

  • roket adam  (08.01.21 16:00:17)
ben ek olarak ders çalışırım diyerek büyük ekran tercih ettim, çok memnunum. şuanki ipad mini 5 ve ipad8 işlemcileri aynı. bluetoot klavye mause ikisine de bağlanıyor. ben pt.com.tr den kalemiyle birlikte öğrenci indirimiyle aldım. öğrenci indirimini de değerlendirin kesinlikle. eğer imkan varsa ipad 8 128gb tavsiye ederim 32lik alınca zaten yarısı dolu geliyor uzun vadede sıkıntı olur.

  • genc irisi  (08.01.21 16:29:54)
En başta alacağınız en düşük model ipad'ın çok uzun yıllar gideceğini söyleyeyim. Bende ilk çıkan ipad air ve pili boku yedi yakın zaman içerisinde ama şarjdayken kullanılır bir alet hala web browsing, youtube, diğer app'lar falan gayet olurlu yani. Bu alet 2013'de çıkmış.

Kalem şu an satılan her ipad modelinde kullanılıyor.

Şu an alınacak en mantıklı ipad ise ipad air zira geçen sene sonunda inanılmaz bir güncelleme alarak ipad pro ile neredeyse aynı özelliklere kavuştu (bu da ipad pronun bu sene akıl almaz bir güncelleme alacağına işarettir)

ipad segmantasyonu şöyle gidiyor

ilk ipad serisi vardı tekti

daha sonra ipad air'e döndüler seride hala tek ipad vardı

daha sonra ipad mini geldi ipad air ile beraber satıldılar ilk ipad mini sistem konfigürasyonu olarak düşük olsa da 2. seriden itibaren (o zaman en üst modeli olan) ipad air ile aynı işlemci ram vs ile satıldılar yani tek fark boyutlarıydı.

daha sonra düz ipad geldi bu eğitime yönelik giriş segmenti kasasına az kalın işlemcisi az düşük bir modeldi. (bu esnada ipad air ve ipad mini devam)

daha sonra ipad pro geldi sistemin en tepesine oturdu 11 inch ve 13 inch olarak 2 boyu var (sistemler aynı)

yani şu an düz ipad en düşük

ipad air onun üzeri

ipad mini konfigürasyonu hakkında fikrim yok air ile benzer olabilir. (Düz ipaddan pahalı olma sebebi bu)

sonra da ipad pro'lar geliyor
  • hedep  (08.01.21 17:42:25 ~ 17:51:05)
çok teşekkürleeer.

  • patronaj1  (09.01.21 12:33:16)