aile ve çocuk baskısı

ailelerinizin çocuk yapın baskısıyla nasıl başediyorsunuz?

2.5senelik evlilik öncesinde 5senelik bi ilişki. nerdeyse ilişkinin tamamı hastalıklar&vefatlarla geçti doğru dürüst birbirimize zaman ayıramadık.evlendik bu sefer işten ayrılmak zorunda kaldım ve 2 sene çalışmadım(bulunduğumuz yerde mesleğimle alakalı iş olmaması sebebiyle) şimdi iş olanağı olan bi yere geldik onda da corona patladı iş yok neyse sonuçta psikolojik olarak çocuğa hazır değilim.(2 sene daha evde oturmaya gücüm yok)

dün eşimin anneannesi aradı iyi yıllar vs dedikten sonra ben artık ölücem yaşlandım torun sevmek çok istiyorum dedi. eşimde inşallah vs diyip geçiştirdi(her aradığında söylediği için) sonra bombayı patlattı ve eğer olmuyorsa doktora gidin dedi.inanılmaz zoruma gitti ya neden bilmiyorum ama bu saygısızlık değil mi? (eşim benim duyduğumu bilmiyor)

Boş verin. Bu ortamda çocuk bakmak mantıklı mı?

  • geçerkenugradım  (31.12.20 17:18:36)
Saygısızlık. Çocuğunuz olmayabilir, şu anki gibi hazır olmayabilirsiniz ya da hiç çocuk istemiyor da olabilirsiniz. Bu sadece sizi ilgilendirir. Ben gerçekten hayret ediyorum insanların bu derece cüretkar olmasına.
Ben biraz fazla net bir insanım, sizin yerinizde olsam konuyu bana ima eder veya açarsa net bi şekilde fikrimi dile getiririm.

  • loverdose  (31.12.20 18:54:23)
Evli değilim ama ben de muhatap oluyorum böyle ifadelerle. Rahatsız olmuyorum. Onların da (anne, baba) böyle bi özlemi var, benle paylaşıyorlar; anormal gelmiyor. Dile getirdikleri şey (dünya gözüyle görmek arzusu) gayet insani bir şey hepimiz ölümlü olduğumuz için. Böyle bi motivasyonla evlenilip, çocuk yapılmaz elbette; ama ben de böyle tecrübelerim olacaksa ailem sağ olsun o zamanlarda, paylaşalım isterim. Geçenlerde bi arkadaşım işe girdi, annesi “babası sağ olaydı da göreydi” gibi bir şey dedi. Aynı şey. Güzellikleri, sevinçleri paylaşmak istiyoruz.

Bir de size dememiş, kendi torununa demiş. Belki bu konuda konuşacak yakınlıkları vardır. Yakın arkadaşlarımla gayet detaylı muhabbetler ediyoruz bu konularda. Çocuk isteyip hamile kalamayan da paylaşıyor, çocuk istemeyen de paylaşıyor, çocuk isteyip yapacak adam bulamayan da paylaşıyor; çeşit çeşit. Kesinlikle kocamdan başka kimseyle konuşmam diyeceğiniz bi tabu mu bu konu? Benim tavrım böyle kişisel konularda, sorunun kimden geldiğine göre değişiyor. Ben işsizken bikbik konuşan alakasız insanlar vardı, susturdum. Sana ne, sen mi besliyorsun beni dediğim kişiler oldu. Ne alaka bi dayım dile getirince evlilik konusunu lafını verip, mutlu oluyorum misal. Çünkü ona ne, ona burdan bi sevinç veya üzüntü payı yok ki? Belki sene oldu görmeyeli, napacan benim medeni halimi?

Maruz kaldığınız diğer baskılar (iş) yüzünden, kadının sözleri bilmeden başka bi yere dokunmuş olabilir. Sizin çocuk hakkındaki düşüncelerinizi ne bilsin? Bir de, bi akranım bana iki sene daha evde oturmayı göze alamam dese gayet anlarım. Ama annem anlamaz misal. 2,5 sene oğlundan veya kızından hamilelik haberi almazsa ya evliliğinde bi sorun var diye düşünür ya da biyolojik bi problem var diye düşünür. Sorar da bunu. Yekten söylediniz mi çocuk istemediğinizi? Böyle hep inşallahlarla geçiştirerek kurguya sevkediyor olabilirsiniz.

Çok yaşlı savunucusu bir yorum oldu ama patavatsızlık, saygısızlık gelişinden belli eder kendini. Yakınlığa bağlı olarak değişir, bu konularda konuşulması her zaman saygısızlık değil benim gözümde.
  • gayda  (31.12.20 19:35:19)
Saygısızlık. Yüzlerine yüzlerine "sana ne" diye bağırılmasını hak ediyorlar. Tınmayın. Yapabileceğinize inandığınız zaman teşebbüs edersiniz. Buna onlar karışamaz.

  • 1bir1bir1  (31.12.20 19:56:55)
@gayda yani 5sene çalıştıktan sonra istanbuldan abuk 25.000 nufüslü bi ilçeye taşınma&işsizlik süreçlerimin hepsine 2 sene boyunca şahit. her aradığında eşime kızı gezdir biraz evde oturmak zordur diyen insan. bi kaç defa bozdum bana söylemiyor artık ama arkamdan konuşur gibi sıkıntı mı var vs demesi sinirimi bozdu( kist geçmişim var ve bunu biliyor o yüzden fizyolojik bişey olup olmamasını bana yorduğunu düşünüyorum)

yaşlar 30un ortaları olunca bizden çok o telaşlanıyor sanıyorum. biz de belki isteyeceğiz ve belki olmayacak o zaman anne&baba özlemi çeken bi sürü çocuk var evlatlık edinirz diye düşünüyoruz eşimle
  • melodi  (31.12.20 22:08:31)
abartıyorsunuz ve tepkileriniz normal değil. diğer cevap verenlerin de tepkileri normal değil.
demek sizin de kafanıza takılan bir olay veya içten içe istiyorsunuz yoksa niye insan buna sinirlensin ki? evlenmek ve çocuk yapmak istemediğim dönemde bunu ima edenler komik geliyordu bana ve hiç sinirlenmiyordum. ne zaman ki kistim ortaya çıkıp çocuk riskim oluştu o zaman alınmaya başladım çünkü ben de üzülüyordum duruma. benimki gibi olabilir bence.

  • kaptan maydanoz  (01.01.21 01:05:43)
@kaptan maydanoz kistim olduğunda evli bile değildim kistle bunun ne bağı var anlayamadım. hayatımın hiç bi dönemi aman bi çocuğum olsun demedim hiçbir zaman arkadaşlarımın çocuklarını sevmedim.

içten içe istemek ne istesem yaparım :) yani kimden neyden çekinicem. net bir şekilde istemiyorum çocuk ve bunun benim arkamdan bi sıkıntı mı var doktora gidin diye akıl verilmesi de bence terbiyesizlik
  • melodi  (01.01.21 01:25:12)
Bekarlara da ne zaman evleneceksin hala birini bulamadın mı diye sorarlar :)
Yani böyle şeylere hayatımız boyunca maruz kalacağız, insanları susturmak mümkün değil.
Galiba doğru olan umursamamayı öğrenmek, bırakın konuşsunlar, siz de kırmadan umırsamadan geçiştirin, sizin huzurunuzdan önemli değil sonuçta.
  • elma  (01.01.21 02:03:29)
5 yillik evliyiz. En basindan beri cocuk istemiyoruz diye net bir sekilde belirtiyoruz. Artik pek bir sey demiyor kimse, alistilar. Insallah deyip gecistirirseniz, soylemeue devam ederler sizin de istediginizi ve yapamadiginizi dusunup. Onun gecistirme oldugunu herkes anlamaz. :)

  • lemmiwinks  (01.01.21 11:07:34)