[]

Intermittent Fasting rutinim

Selam duyuru ahalisi,

Ben şimdi dört gündür IF yapıyorum. İlk gün sabah kalktığımda (daha doğrusu kalkamadığımda) yaşadığım baş ağrısı haricinde herhangi bir problem yaşamadım; son üç gündür orucun bana çok uygun bir beslenme rutini olduğunu keşfettim. 16 saat oruç 8 saat yeme şeklinde yapıyorum ancak bunu çok rahat 18 saat hatta 20 saat oruca çıkarabilirim diye düşünüyorum. Şimdilik her şey tıkırında.

Kafama takılan birkaç şey var:

1- Düzenli kullandığım bir ilaç var. Bu ilacı ben sabahları alıyorum ve almaya devam ediyorum aç karnına, biraz mide ağrısı yapıyor aç karnına alınca ama sorun değil. İlaç orucu bozar mı hocam? Bir de D vitamini ve Omega 3 hapı kullanıyorum düzenli, bunları da sabah aç karnına içebilir miyim yoksa orucu açınca mı almam lazım, omega 3 içinde balık yağı olduğu için mantıken oruçla birlikte almak daha akla uygun geliyor sanki ama bilemedim yine de, IF uzmanları ne der bu konuda?

2- Oruç saatleri önemli mi? Ben bana en uygunu olması sebebiyle 16.00-00.00 arası yiyorum, geri kalan saatler açlık. Bu saatlerin bir önemi var mı? 01.00 gibi yatıp uyuyorum, bazen 02.00 de olabiliyor. İlk gün 09.00-17.00 arası yaptım benim düzenime hiç uymuyor, akşamları yiyen içen insanım ben. Üstüne de bir uyuyorum ki sormayın...

Ne diyosunuz, bir sıkıntı var mı bu rutinde? Çok sevdim tam benlik olaymış. Şimdiden daha dinç hissediyorum.

 
1)kalori alımı orucu bozuyor. bu kısım yoruma göre değişiyor. 10 kalori altı diyen var, 50 kalori altı diyen var vb. ilaçta kalori yoktur tahminimce.

2) değil aslında. ama genel olarak 4 saat önce yemeyi bırakın diye öneriyorlar. sen direkt yiyip yatıyormuşsun biraz öne çek bence.
  • kenarortay  (27.12.20 22:27:05 ~ 22:27:15) 
ben de 2 aydır kahvaltı atlayanlardanım. yeme aralığım 12.00-16.00 ya da 12.00-18.00 gibi oluyor. takviye vitamin kullanıyorum, onu o aralıkta alıyorum bir saati olmadığı için. bunu sürdürebiliyor olmam da, akşamları arkadaşla eşle dostla buluşma yeme içmenin imkânı olmamasından. yoksa nasıl olur kestiremiyorum.

bence vitamin bozmaz ama yine de kafan rahat olsun, ilk öğününü yerken alırsan kolay olur alışınca. aldığın ilaçla de ilgili mutlaka danış derim. orta-uzun vadede midenin canına okuyacaksa değmez o riske.

saatleri de bildiğim gördüğüm kadarıyla fark etmiyor.
  • harfitarif  (28.12.20 00:15:36) 
Sizin biyoritminiz ve alışkanlıklarınız için en uygunu : 13-21 arası gözüküyor.

Gece vardiyasında filan çalışmayacaksanız gece 21-22'den sonra yemek metabolizmanız ve biyoritminiz için iyi değil.

Arada alınacak omega-3'ün bir zararı yok, önemli olan insülin salınımını tetiklememek.
  • qaram  (28.12.20 01:08:57 ~ 01:11:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.