[]

şaka mı bu (covid'in mutasyona uğraması)!

www.bbc.com

ingiltere'den sonra güney afrika'da da mutasyona uğramış covid. ikisi birbirinden bağımsız yani.

ne yapacağız biz ya? ne güzel aşı geliyor diyorduk, şimdi ömür boyu covid ile mi uğraşacağız, bütün anne babalarımızı kaybedene kadar sürekli korona olup iyileşecek miyiz nedir bu olay?

5-6 aydır hiçbir korona haberlerine bakmıyordum, strese üzüntüye girmiyordum. bu yeni mutasyonlarla beraber yine başa döneceğiz galiba haber takip etmede.

 
Maalesef, keşke şaka olsa ama tüm gün okuduğum kadarıyla 2021'de çok daha sıkıntılı zamanlar bizi bekliyor. Umarım yanılırız fakat gidişat iyi değil.

Kaldı ki aşının da mutasyona uğramış virüs karşısında etkili olup olmayacağı belli değil.
  • bir fincan kahve ile film izlemek  (20.12.20 23:44:47 ~ 23:45:20) 
hiç anlamam ama ilk duyduğumda bi darlandım tüm akşam, çok canım sıkıldı. özellikle kapanmanın etkisini çok kötü tatmış biri olarak bir sene daha böyle gidecek olması elimi ayağımı titretti valla.

ama okuduklarım söylenenlerden anladığım kadarıyla, daha önce de çok kez mutasyon geçirmiş virüs ve zannettiğimiz kadar ciddi bir durum yok, bu sefer neden bu kadar olay oldu bilmiyorum belki paniktir.

not : almanya sağlık bakanlığı normal aşıların, mutasyona uğramış virüslerde de etkili olduğunu paylaştı bu akşam. kaynak = twitter.com
  • avatar is back  (20.12.20 23:50:04) 
şimdilik sakin kalmakta fayda var.

bu biraz daha ciddi görünüyor ama daha önce çok sık yapıldı bu tarz "covid mutasyona uğramış" haberleri.

virüs zaten mutasyona uğrar, normal şartlarda bunda problem yok. daha tehlikeli hale gelmesi veya aşının etki etmeyeceği bir hale gelmesi sorun olur. bunun olup olmadığı da bilinmiyor henüz. hatta aşıyı etkilemeyeceği düşünülüyor. yalnız burada şöyle bir sorun var: virüs bulaşmaya devam ettiği sürece mutasyona uğrayacak. bu yüzden halkın %60-70'i aşılanmışken bile eğer virüs bulaşıyorsa her şeyin tekrar başa dönmesi ihtimali söz konusu çünkü mevcut aşıları etkisiz hale getiren bir mutasyon herkesin yine risk altında olması demek.

ben son şansım, bir daha yapamam, en yakın arkadaşım da burda diye bir cesaret borç harç toplayıp letonya'ya erasmus'a gelmiştim. geldiğimde burada vaka yoktu neredeyse.

artık kafayı yemek üzereyim. okul falan zaten çöp oldu gitti, akademik açıdan hiçbir beklentim yoktu. sadece "umarım ocak sonuna kadar açlıktan ölmem ve uçak bileti parası bulabilirim, uçuşum iptal olmadan sağ salim türkiye'ye dönebilirim" diyorum artık. vallahi yıldım. bu pandemide hiçbir yakınını kaybetmemiş, işinden vs. olmamış birisi olarak belki şımarıklık ediyorum ama ben gerçekten psikolojik olarak dayanamıyorum artık. zaten asosyal, salak bir heriftim şimdi her şeyin zorla kapanmış olması bana çok koyuyor. eskiden hiç değilse okula gidicem diye evden çıkıyordum, iyi kötü 1-2 insanla sohbet ediyorduk, şimdi her şey bitti manyak oldum açık havaya çıkınca vücudum tepki vermeye başladı yeter ya.
  • der meister  (20.12.20 23:55:04) 
hep mutasyona uğruyor. bulaşıcılık artarken öldürücülük düşüyor. ben değil virologlar diyor bunu. aşıya şimdilik bir etkisi olmadığı söyleniyor(aşı işe yarıyor yani). hemen karaları bağlamamak lazım. önümüzdeki ocak ayında yine bir mutasyon haberi duyarız çünkü ayda en az 2 kere mutasyon geçiren bir virusten bahsediyoruz. haberi yapılan bir önceki mutasyon da (d614g) bulaşıcılığı arttıran cinstendi.


  • false pretension  (20.12.20 23:55:20 ~ 23:56:02) 
Birileri böyle istiyor. Yıllar önce kurgulanmış ve aslında savaştan başka bir şey değil bu.
Kilit adamlardan ve bu işin sözcülüğünü yapanlardan biri bu habere bakın :
www.bbc.com
Tohum konusuna da el attığı haberler vardı bir ara.

Her halde bu daha normal günlerimiz. Sıradaki felaketler virüsten salgından çok daha başka şeyler de olabilir.
  • Erva  (20.12.20 23:59:35) 
Ilk mutasyonu değil, 2 dakika google yazsaniz goreceksiniz zaten aylardir cikan haberleri.

Sakin kalmakta ve komplo teoristlerine kulak asmamakta fayda var. Birak eğlensinler, Avrupa'daki komplocu baska diyor müslüman ülkedeki farkli diyor, hepsi birbirinden komik.
  • logisticsmanager  (21.12.20 00:06:41) 
şu adamın söylediklerini bi okuyun güzel bir flood paylaşmış konu hakkında. çok teknik gelebilir ama gayet anlaşılabilir bir şekilde anlatıyor.

twitter.com
  • false pretension  (21.12.20 00:08:37) 
@logisticsmanager,

ilk mutasyon değil elbette ama ben daha önce herhangi bir mutasyon için uluslararası uçuşların durdurulduğunu ve bir ülkenin tecrit edildiğini hatırlamıyorum... bi' danimarka'daki için olmuştu, onda da vizonları itlaf ettiler zaten.

mutasyonun neye yol açabileceği konusunda bir şey söyleyemem standart bir vatandaş olarak ama işin apar topar tüm sınırların kapatılmasına kadar gitmesi bana ürkütücü geliyor. herhangi bir mutasyon olsaydı bunu yapmazlardı. umarım "hmmm neymiş bu" diye bakmak için kapatmışlardır da "he bi şey olmaz bundan tamam" deyip geri açarlar.
  • der meister  (21.12.20 00:25:51) 
@der meister; buradan isin uzmani kisilerin aciklamalarina bakabilirsin;
www.sciencemediacentre.org

Kısacası biz normal insanlarin pek anlayacagi seyler degil bunlar ama su an brexit vs ab olarak sinirlarin kapatilmasi falan bana birazcik da siyasi olabilir gibi geliyor.

Neyse, açıkçası ülkelerin ilk günkü gibi "amaaan" demek yerine daha proaktif olması öğrendiklerini gosteriyor. Bir sey cikip çıkmayacağı belirsiz ama yandik bittik demek icin daha zaman oldugunu düşünüyorum.
  • logisticsmanager  (21.12.20 00:57:24) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.