Vileda suyuna ne koyuyorsunuz?

Yüzey temizleyici + çamaşır suyu koyuyordum. Ama iki kimyasalı karıştırmak istemiyorum. Bir yandan çamaşır suyu olmazsa temizlenmez gibi de geliyor. Karbonat, limon tuzu falan gibi ev tarifleri vermeyip direkt marketten ne alıp koyduğunuzu yazarsanız sevinirim.

iki kere geç üzerinden, bir çamaşır suyuyla geç. sonra duru suyla geç, sonra bir de yüzey temizleyicisiyle. toplamda 4 kez :P

  • stewie  (17.12.20 18:47:05)
ben de çamaşır suyu ve yüzey temizleyici koyuyorum. yüzey temizleyiciyi kokusu için koyuyorum, çamaşır suyunu da mikroplara karşı.

evet bazı kimyasallar mesela çamaşır suyu ile tuz ruhu, karıştırırsan buharlaşır ve zehirler.

ama bu çamaşır suyu ve yüzey temizleyici için geçerli değil. hiç bişey olmaz kaldı ki zaten su içinde karıştırıyorsun.

eğer demek istediğin şey buysa korkma bişey olmaz.
  • killerbee  (17.12.20 18:47:20)
bazen sıvı arap sabunu koyuyorum.
bazen bir iki kapak domestos koyuyorum

  • ala09  (17.12.20 18:47:42)
@killerbee, aslında çamaşır suyu solumanın uzun vadede etkisinden korkuyorum.

  • ruhen hastayim ben  (17.12.20 18:50:23)
bir damla domestos ve bir kapak bingo fresh yüzey temizleyici (pembe kapak)
Kovayı fullemiyorum yarıdan daha az dolduruyorum.
Marketten beyaz sirke alıp onu da ekleyebilirsin azıcık.
Camları açıp havalandırdığın sürece bu bir damlanın olumsuz etkisi olacağını düşünmüyorum.
  • megalomaniac  (17.12.20 18:52:37 ~ 18:53:45)
Sadece yüzey temizleyici koyuyorum.
Sonuçta hastane temizlemiyoruz.
Tuvalette tabi doğal olarak klorak vs kullanılıyor.
  • pro9it9is9  (17.12.20 18:55:06)
benim size tavsiyem konsantre çamaşır suyu kullanmamanız. tuvalet temizlerken banyo temizlerken tamam ama diğer yerlerde şunu farkettim. çok zor durulanıyor, yani atıyorum ocak üstünü sildiniz, tezgah üstünü sildiniz durulamanız lazım ya katiyen durulanmıyor, öyle olunca da ev temizliğinde konsantre çamaşır suyu kullanınca kokusu çok etkili oluyor, normal su gibi olan çamaşır suları yarım saat havalandırınca uçuyorsa bunlar uçmuyor. o yüzden ben öyle çamaşır suyu kokusu duymuyorum temizlik yaptıktan sonra.

zaten temizlik dediğimiz şey de sürekli tekrarlandığı için, çamaşır suyunun da günlerce etkili olmasına gerek yok.
  • killerbee  (17.12.20 18:58:30 ~ 18:59:23)
yüzey temizleyicinin işi yüzeyi temizlemek, çamaşır suyuna gerek yok evde koyun beslemiyorsan. hadi için rahat etsin diye ayda 1 tamam da, evinde ne tarz bir pislik oluşabilir ki çamaşır suyuna ihtiyaç kalsın.
tuvalet ve balkon harici çamaşır suyunu kullanmıyorum gibi bişey. hele ki haftada 3 kere vileda yaparken hiç kullanmıyorum.

  • Jux  (17.12.20 19:01:14)
sadece yüzey temizleyici koyuyorum. bingo pembe.

banyo dışında hiçbir yerde çamaşır suyu kullanmıyorum. yüzey temizleyicisini banyoda da kullanıyorum. önce çamaşır suyu, sonra bingo. çamaşır suyunun lanet kokusunu bastırsın diye.

lavabo, tezgah ve ocak temizliğinde cif kullanıyorum. bir de bingo'nun oksijenli spreyini kullanıyorum.
  • batlegolas  (17.12.20 19:08:53)
Önceden yüzey temizleyici kullanıyordum, ahşap temizleyici de olabiliyordu bu. Pandemi döneminde çamaşır suyu kullanmaya başladım ama kokusu nedeniyle ve ahşap parkeleri bozar diye klorsuz (oksijenli) çamaşır suyu kullanmaya başladım. Virüsü öldürür mü kesin bilgiye de ulaşamadım. Bilen varsa lütfen yeşillendirsin.

  • fadetoreality  (17.12.20 19:22:36)
süpürge, sonra kuru toz bezi takıp geçiyorum. sonra da ıslak yer temizlik bezi takıp geçiyorum. hepsi bu.

  • sttc  (17.12.20 20:28:39)
camasir suyu + zoflora

  • neverletyougodown  (17.12.20 20:39:17)
parke için olan yüzey temizleyici az da çamaşır suyu. yoksa bana da temizlenmiş gibi gelmiyor.

  • naksidil  (17.12.20 21:07:31)
Yüzey temizleyici + klorsuz domestos ya da bingo oksijen

  • bisorumolacaktı  (17.12.20 21:23:37)
yüzey temizleyici + 1 kapak çamaşır suyu.

  • reactionic  (17.12.20 21:33:11)
yag cözücü

  • durgunfoton  (17.12.20 21:41:12)
bir kapak yüzey temizleyici, ardından bir kapak da farklı marka yüzey temizleyici.
(ikincisi iki kutu ücretsiz gelmişti, bir yıldır bitmedi)
çamaşır suyu derken herhalde domestos kast ediliyor. denemedim ama deneyeceğim.
  • filteria  (17.12.20 22:00:23 ~ 22:01:35)
Sadece yüzey temizleyici koyuyorum. Çamaşır suyu hastanelerde yüzey dezenfeksiyonu için kullanılıyor, evimizde bu kadar abartmaya gerek olduğunu düşünmüyorum.

  • aseton  (17.12.20 22:07:39)
@megalo, bir damla olumsuz etki etmez, olumlu da etki etmez

çamasır suyu şart mı, eskilere bakarsak çamaşır suyu yokken enfeksiyondan göz gözü görmemeliydi, öyle olmadı. bence yine de kullanalım. tuvalet, mutfak tezgahı, kapı kolları, buzdolabı ve sofra için kullanılsın.

çamaşır suyu ne kadar kullanmalıyız, ace'nin arkasında yazana göre tuvalet hariç her 5 litreye bir kapak ç.suyu + 10dk durulamadan bekleme.
tuvalet için, sadece ç.suyu + 10dk bekleme.
ace.info

çamaşır suyu koronavirüsü öldürüyor mu? hayır.
"Unexpired household bleach will be effective against coronaviruses when properly diluted: Use bleach containing 5.25%–8.25% sodium hypochlorite. Do not use a bleach product if the percentage is not in this range or is not specified."
www.cdc.gov
Ace'de 5%den az var. diğerlerinde de formül bu. domestos da aynı.

çamaşır suyu işe yarıyor mu bari, evet. bağırsaktan tuvalete kavuşan şeyleri öldürüyor. e.coli'yi mesela.
  • esref  (17.12.20 22:40:14 ~ 22:43:32)
sadece su.

  • Andrew  (17.12.20 22:42:53)