Monitörde bozulmalar

3 - 4 gün önce de yazmıştım cevap alamadım belki daha fazla kişi görür diye tekrar yazıyorum cidden çözemedim sorun ekran kartında mı yoksa monitörde mi diye. internette kimi sorun monitör kaynaklı diyor kimi ekran kartı.

bilgisayarı ve monitörü açtığımda fotolardaki gibi renkli yatay çizgiler ortaya çıkmaya başladı 2 aydır. ilk başlarda bir iki taneydi ama zaman geçtikçe arttı, şu an ilk açıldığında 4 - 5 parmak yüksekliğindeler ama bir kaç dakika içinde azalarak bitiyor çizgiler, gün içerisinde tekrar ortaya çıkma gibi bir durum da yok.

display port yerine hdmi taktım yine çıktılar. çözünürlük yada yenileme hızını (normalde 2K / 144 hz) düşürürsem ortadan kalkıyor çizgiler ama kısa süre içinde tekrar eski ayarına getirirsem yine ortaya çıkıyor. elimde bir de wacom cintiq var onda böyle bir sıkıntı yok. onun çözünürlük ve yenileme hızı daha düşük (1080p / 30 yada 60 hz)

internette arattım her kafadan bir ses çıkmış bazıları benimki ile aynı sorun bile değil. sıkıntı ekran kartında mı yoksa monitörde mi onu bile anlayamadım. daha önce başına gelen yada bilgisi olanlar bilgilendirirse sevinirim.

not: sürücüler güncel, başka bir ekran yada ekran kartı deneme imkanım yok.

Büyük bir ihtimal ekran kartı da, bir notebook bağla dene sorunun çözümü bu.

Ya da işlemcide dahili gpu varsa ekran kartını sök öyle dene.
  • denizgonen  (17.12.20 10:36:23)
ekran kartı olma olasılığı çok yüksek.

(bkz: ekran kartı fırınlamak)

eski bir ekran kartıysa bunu deneyebilirsiniz. ben bu şekilde emektar kartımı 1-2 sene daha kullanabildim. rip 8600 gt
  • barabas  (17.12.20 11:01:41)
@barabas ekran kartı yeni hocam gf 2070, bir buçuk yıl oldu alalı. fırınlama iş olmaz o yüzden. işlemcide dahili gpu da yok, kötü oldu valla.

  • issiz karga  (17.12.20 11:11:59 ~ 25.12.20 14:39:19)