yurtdışındayken yeşil pasaport hakkı süresinin dolması?

24 yaşımdayım, pederden dolayı yeşil pasaport hakkım var. yurtdışına eğitim için gidiyorum. yeşilin hakkı 25 dolana kadar bildiğim kadarıyla, ben oradayken 25 yaşımı da doldurmuş olacam.

mevcutta pasaportum yok, yeşil hakkımı kullansam mı, yoksa uğraşmaya değmez gidip bordo alıp kafan rahat ederek kullan mı dersiniz?

not : gideceğim ülke ingiltere. yeşili isteme sebebim, avrupa ülkelerine gezmeye gittiğimde vize vs uğraşmamak.

bence girişte bir problem yaşayabilirsiniz. 1 sene kalmış pasaportun bitmesine ve siz uzun süreli gideceğinizi söylüyorsunuz. gümrük memuru için baya kuşkulu bir durum.

normal pasaporta geçip, vizenizi alın bence kafanız rahat olsun.
  • elektr10  (14.12.20 11:44:32)
Zaten yeşil pasaportta 3 aylık vize var sadece. Bunu bilmeyen bir arkadaş erasmusa gidip 3 ay sonra türkiyeye dönüp vize almak zorunda kalmıştı.ben de yeşil pasaportum olmasına rağmen vize aldım 3 aydan daha uzun süre kalacağım için.

  • turkce konusan uzayli  (14.12.20 12:01:09)
orada kalacağınızı düşündüğünüz/belirttiğiniz süre kadar pasaportunuzun olması önemli. nasıl olsa eğitim için gidiyorsunuz, size her türlü vize verecekler, alın normal bir pasaport, alın vizenizi kurtulun.

  • co2s2  (14.12.20 12:04:09)
girişte problem yaşayacağını dusunmuyorum. ingiltereye zaten ayrıca vizeyle gidiyorsun. kalan pasaport suresi problem olacaksa bunu vize alırken belirtirler ve pasaportunu kabul etmezler.

yeşil pasaport ile vizesiz şekilde avrupa ülkelerinde geçirebileceğin süre 6 ay içinde 3 ay diye biliyorum. ingilterede oldugun sure bu sureden sayılmayacak. zaten 6 ayın 3 ayı gezemezsin. bence yeşille git. bittiginde konsolosluktan değiştirirsin.
  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (14.12.20 12:23:40 ~ 12:27:22)
yeşil pasaport turistik girişler içindir.
öğrenci olarak gideceğin için yeşil pasaportun da olsa vize alacaksın.
dolayısıyla zaten pasaport sürenden daha uzun vize veremeyeceklerine göre senden yeni pasaport getirmeni isteyecekler.
tercih sana kalmış olmayacak yani.
  • jimjim  (14.12.20 12:54:55)