[]

İnsan neden aklını oynatır?

Sb
 
Genetik yatkinlik + cocuklukta aile ve arkadaslar ile problemler + yetiskinlikte hayat sartlari


 • robokot  (13.12.20 17:28:30) 
Oynamamış aklı, "bir etkiye verilen tepkinin normlara uygunluğu" şeklinde tanımlarsak. Yani karşınızdaki, siz "merhaba" dediğinizde "armut" değil "merhaba" dediğinde aklı yerinde diyorsak, kişinin hayata yaptığı etkilere beklediği tepkilerin gelmemesi ve bunun sıklıkla olması durumuyla belki açıklayabiliriz. Etki-tepki mantığı sapıyor belki.


 • cosmicstring  (13.12.20 17:42:26 ~ 17:44:39) 
Çevremde, daha önce çok güzel okullarda okumuş, başarılı bir hayatı ve işi olan ancak uzun yıllardır avare gibi gezen, kendi kendine konuşan, insanların kendisinden korktuğu biri var. Bu insan ne yaşamış ki bu durumlara düşmüş diye düşünüyorum ister istemez. Bu çok acı bir şey değil mi?


 • ruhen hastayim ben  (13.12.20 17:52:37) 
Valla bir yerde okumuştum. "Psikolojik hastalıkların temelinde yaşadıklarını kabullenememek yatar." diyordu. Takıntılı, geçmişi unutamayan, duygusal bir insan genetik yatkınlıkta varsa, aklını oynatır.


 • komando kani var bende  (13.12.20 17:56:40 ~ 18:24:02) 
tamamen kişinin psikolojisinin kaldıramayacağı şeylerin olması. dediğiniz gibi güzel eğitim almış, iyi işi olan kişilerin psikolojisi demek ki çok kuvvetli değilmiş. kimisi de bir insanın başına gelebilecek en kötü şeyleri yaşar ama psikolojisi güçlüdür normal insanlar gibi yaşar, düşünür, eğlenir vs. kısacası tamamen kişinin yaşanan olumsuzluklara tahammül gücü ile alakalı. genetik de önemli tabii, ailede hastalık varsa daha yatkın olunuyor.


 • candide  (13.12.20 18:03:57) 
tanıdığım delileri yazıyım

Dursun: köyün delisiydi. çocuklukta normal sonradan delirmiş. kendi kendine konuşurdu. zararsız deli. erken yaşta öldü.

Bedri: üni okurken oynatmış. hikayesini bilen yok. iyi diksiyonu var. tek başına pis kıyafetlerle dolanır durur. çöp tenekesinden çöpü alır başka bi köşeye bırakır. çöple konuşur. bana mutlaka selam verir :)

Orhan: Menenjit geçirdi çocukken. sürekli değişik el hareketleri yapa yapa yürür. tedaviye devam ediyor.

Büyük dedem: kendisi askerdeyken köyde evleri yanmış. çocuğun yanarak öldü haberini alınca sıyırmış biraz. olağanüstü güçleri olduğuna inanırdı. yolun ortasına oturup bırakın üzerimden kamyon geçsin bana bişey olmaz gibi.

not:isimleri değiştirerek yazdım.

edit: bedriyi konuşturmak zor ama denk geldiğim zaman ağzını yoklayacağım. bişey yakalarsam tekrar editlerim.
 • heidi'nin dedesi  (13.12.20 18:12:07 ~ 18:19:45) 
Harici sebepler gelmis, tanim gelmis, ornekler gelmis, ben de dahili sureci soylemis olayim. Aslinda bu acidan sadece 'aklini kacirmak' ifadesi bile yeterli olur. Sosyal normlara dusunerek uymani saglayan kontrol mekanizmasini tutamayip kacirinca daha temel sistemlerin kontrolu ele aliyor. Neden mi kacirabilirsin? Aklina guvenmeyerek, sosyal normlardan uzaklasarak, bir kere kontrolu kaybederek, aklin az olarak, aklin cok olarak... Hayir, cok aci bir sey degil, herkes hayati muhtemelen ayni buyuklukte bir tarafindan yasiyor.


 • dunal  (13.12.20 22:06:16) 
Psikiyatriye göre genetik veya çevresel faktörler. Ancak şizofren teşhisi almış daha sonra beyninde ur olduğu tespit edilmiş ve beyin ameliyatı sonra tamamen iyileşen ve şizofren olmadığı ortaya çıkan vakalarda var buna benzer psikiyatride bipolar teşhisi alan alan ancak asıl problemin troid bozukluğu anlaşılan tiroidleri düzelince iyileşen vakalar da var. İnsan her zaman rasyonel hareket etmez. (bkz: rosenhan deneyi ) (bkz: pat deneyi) (bkz: antipsikiyatri ) (bkz: psikoloji )


 • berkan11  (13.12.20 22:26:46) 
Etrafımda tanılı psikolojik sıkıntılı insanlar var. Biri intiharla sonuçlandı, diğer ikisi 40'larında hala hastalar hepsinin ortak noktası çocukluklarından beri hasta olmaları bunu söyleyen aileleri toplumun fark etmesi de ergenlikten sonra olmuş. yaş aldıkça işler iyice çıkmaza giriyor.


 • anarsika  (14.12.20 00:11:55) 
Psikoz türü hastalıklar geçiren insanların beyinlerinde farklılık var. Dopaminerjik sistemleri daha farklı çalışıyor. Yanlış hatırlamıyorsam beyindeki beyaz madde ve gri madde oranı da farklıydı.

İlla bir şey yaşamasına gerek yok. Kalp hastalığı gibi kanser gibi kendiliğinden de ortaya çıkabilir.
 • playing star again  (14.12.20 08:47:08) 
three identical strangers isimli belgeseli izlemek, belki biraz cevap verebilir bu soruya. en azından bir kısmı için.


 • austra  (14.12.20 10:44:27) 
cogu genetik.

iflas ettigi icin, uzaylilarla konustugunu iddia eden birini zor bulursun. oyle gerceklikten kopmak kolay degildir yani.

memenjit gibi hastaliklar da yol acabiliyor.
 • baldur2  (14.12.20 10:50:54 ~ 10:51:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.