Son günlerdeki yazar/taciz olayı nedir tam olarak?

Merhabalar

Bu "hasan" mı ne bir adamdan bahsediliyor sözlükte, galiba yazar çizermiş kendisi, nedir bu taciz konuları tam olarak, özet geçebilecek biri var mıdır?

Hasan Ali Toptaş, kitapları çok okunan, kitaplarından filmler yapılmış , yere göğe sığdıramadığımız (çok severdim) çağdaş bir yazar. Twitter'da bu adamın taciz ettiği kadınlardan biri konuşuyor, arkasından başka kadınlar "bana da böyle oldu" diye yine HAT hakkında ifşalarda bulunuyorlar. Adam kendince şiirsel, özür olmayan bir özür metni yayımlıyor. (Sonra silmiş.)

Ali Lidar önce HAT'ı savunuyor, sonra götün götün tweet'ini silip "ben öyle demek istememiştim" diyor.

Bu arada olay edebiyat çevresinde bir #metoo hareketine dönüştü, başka yazarlarla ilgili olaylar, mailler, mesajlar döküldü ortalığa. Yayınevleri HAT, Ali Lidar ve 1-2 yazarla daha ilişkilerini kestiklerini, taciz edilenlerin yanında olduklarını açıkladılar.

Sonra islamcı bir yazarın leş gibi taciz mesajları çıktı ortaya. Adam "vay ben çocuklarımın karımın yüzüne nasıl bakarım, böyle olmasını beklemiyordum" diye tweetler attı ve kendini öldürdü. (Çünkü yediği boklar ortaya çıkana kadar bakabiliyordu ailesinin yüzüne.) Bu sefer birtakım leş insanlar taciz edilen kadını suçlamaya döndüler tekrar. (Başka bir kadının "düzgün biri olsa öyle taciz mesajları almazdı zaten" dediğini okuyunca küfredip kapattım ben Twitter'ı.)

Özet bu.
  • kobuzchu kiz  (12.12.20 13:32:01)
hasan ali toptaş'ın çevirmenlerle ilgili bir videosunu leylasalinger isimli kişi alıntılayıp "bunun ifşası ne zaman çıkacak acaba merak ediyorum" gibi bir şey yazmıştı. sonra onun altına yazılanlarla başladı.

  • tabudeviren  (12.12.20 13:38:40 ~ 13:38:49)
  • tabudeviren  (12.12.20 13:43:54)
listede kirkor narsistyanı görünce hiç şaşırmadım. takip ettiğim zamanlar önüme sürekli genç çıtır kızların twitleri düşerdi. cadı avına döner ama bu yakında. alakasız isimleri sırf bi şımarıklık yapıp birine yürüdü diye hayatını mahvetmeye kadar götürürler. bizim ülkede doğru başlayıp layıkıyla biten şey yok. mutlaka boku çıkacak.

  • IncredibleMau  (12.12.20 13:45:53)
konuyu değersizleştirenler de var

-T24'ten birisi 5posta nickli kullanıcıyı da tacizci listesine eklemiş
twitter.com

-bi gazeteci, bi kadının fotoğrafı altına "kuğu" yazmış. kadın taciz diyor.
twitter.com
  • esref  (12.12.20 15:26:50)
-h.a.toptaş için mağdurun öyküsü şu, h.a.toptaş görüşmeye çağırmış, o kadınla yalnız kaldıklarında, temas falan başlıyor üzerine yürüyor, kadın kendisini tuvalete kapatıyor, hatta "özür dilerim istemiyorum" diyor. kadının sevgilisi/eşi meşgulmüş o yüzden kadın yalnız gitmiş görüşmeye. h.a.toptaş, o zaman niye böyle giyindin demiş.
-h.a.toptaş ın ettik bi hata minvalindeki mesajı internette bulunuyo

-bora abdo için için kadın anlatısı, aynı taksiye zorla binip, takside onu öpmeye çalışmış. hatta metoo hareketi amerikada patlayınca, mağdur kadın, tacizci ağzından(boranın ismini vermeden) bavul dergisinde bu taciz öyküsünün aynısını yazmış seneler önce.
-bora abdo suçlamaları inkar ediyor. sadece taksi parasını ödetmeye çalıştım diyor.
twitter.com
özür mailinde tacize ve konuya dair bir şey yok, şarhoştum ilaç kullanıyordum vs var.

-intihar eden ibrahim çolak a ithaf edilen bir mesaj var. tek taraflı. sextingde söylenen şeylere benzer şeyler söylemiş.
twitter.com
-alttan üstten kırpılmış bi mesajlaşma var. bi insanın diğerine gidip pat diye öyle şeyler yazması inandırıcı gelmedi, konu daha çok oraya kaymış gibi. mağdur kadın ortada yok. sanığı bu olaylara dahil eden kişi, daha sonra hesabını silen leylasalinger(avukat) takma adlı birisi.
twitter.com

-ümid gurbanov kadınların ayakkabılarına takmış kafayı. anlatılanlarda "ayakkabılar, topuklu ayakkabılar" etrafında dönen takıntılı bi muhabbet var. ayak fetişi diyen olmuş. mağdurlardan birisi psikiyatr, mesajları kocasına göstermiş, kamuyla paylaşmış değil. bir mağdur da yazar/çizer bi kadın, genel yayın yönetmeni kadına yollamış mesajları, g.y.yönetmeni bu mesajları paylaşmam diyordu dün geceye kadar. sonra belki paylaşmıştır. yorumlar şöyle: "mesajla kadınlara yürüdü ama taşa çarptı"
-ümid gurbanov ben sadece iltifat ettim diyor.
twitter.com

-ali lidar, h.a.toptaş'ı yiyenler bizi ne yapar, demiş.

-ismi geçen mağdur kadınların hiçbiri mahalle baskısından korkacak insanlar değiller. çatır çatır savcıya dilekçe verebilirlerdi. üstte de dendiği gibi cadı avına dönüştü.

adalet sağlanmadı. kimse tacizden sebep hapis yatmayacak. kovuşturma yok şu ana kadar. tacizcilerin işsiz ve itibarsız kalmasıyla, yargısız infazla(summary execution) iktifa kime neye yetecek. neyi durduracak. sadece taciz değil hürriyeti gasp eden ismi cismi belli en az 2 kişi var ve dışarıdalar. ellerini kollarını sallayarak dolaşıyolar. yarın aynısını yapmayacakları ne malum. kamu düzeni sağlandı evet.

Cinsel saldırıdan hüküm giyen 5800 kişi var son 10 senede
data.tuik.gov.tr
mağdurun mağdurluğunu inkar etmiyorum.
  • esref  (12.12.20 16:04:43 ~ 20:40:17)