[]

et pişirirken yağını salmaması için bişey yapılabiliyor mu?

bütün yağı akıyor pişerken sonra yemesi zor oluyor. kaşık filan kullanmak gerekiyor.
şu yağını salmadan pişirebileceğim bi yöntem söylerseniz sevinirim
i.imgurp.com


 
Yum.
Mikrodalgada tekrar ısıtıp banıp yemek

  • yarey  (10.12.20 06:06:54) 
kızgın tavaya atıp (tercihen döküm) eti mühürlemeniz gerek önce.


  • eileengray  (10.12.20 07:11:31) 
Akan şey yağ değil de suyu diyelim. Siz eti pişirmemişsiniz de biraz öldüğünden emin olana kadar ocakta bırakmışsınız gördüğüm kadarıyla. Suyunu salmaması için mühürlemek ve ayrıca gerektiği anda da ocaktan almak gerekiyor. Doğru zamanda ateşten alırsanız lastik gibi ya da odun gibi dediğimiz bir et elde etme ihtimaliniz de azalır.


  • her giriste sifresini unutan adam  (10.12.20 07:18:18) 
yarey
pişirince hemen yiyorum ısıtacak et artmıyor.

eileengray
normalde hep dışarıdan söylüyorum diye taşınırken tavayı almamıştım anneme vermiştim, geri alacağım. ama döküm değil çelik tava. olmaz mı onunla?
bunu tost makinasında pişirdim en sıcak halindeydi ısındıktan sonra atmıştım makinaya.

her giriste sifresini unutan adam
su olsa buharlaşmaz mıydı? yağ diye düşünüyordum ben bu sıvıyı...
1 hafta öncesine kadar bir kez bile kırmızı et pişirmemiştim. ilk denemelerim işte öğrenmeye çalışıyorum. nasıl mühürlüyormuşuz? ne zaman ocaktan almak gerekiyormuş?

daha ucuz olduğunda genelde kıyma pişireceğim bir de onda da yağ böyle akıyor, aynı mühürleşe işi ona da yapılıyor mu?
  • konetsu  (10.12.20 08:02:32) 
eti daha kısık ateşte uzun süre pişirecekseiniz, sonlara doğru bütün suyunu çeker güzel bir kavurma olur.


  • nuisance  (10.12.20 09:48:32) 
yağ değil suyu o +1

bunu yaşamamak için eti önce kızgın tava tencereye atman gerek. duş kabuğu mühürlenince yani sert tabaka oluşunca etin özsuyu içinde hapsolur. bu esnada çatal falan batırmadan nazikçce kavur. sonra üzerine bi miktar su çek ve pişir. suyunu çektikten sonra biraz terayğ ve baharatlarla tatlandırabilirsin.
  • xrated  (10.12.20 09:54:15) 
şirketteki eski aşçımız, önce kızgın tavada çevirir, sonra fırına atardı. ama kendisi iflah olmaz bir fırıncıydı. bir kaç istisna hariç yemeklerin hepsi fırında pişerdi. annem hariç yediğim en güzel yemekleri kendisinin yaptığını düşününce , adam haklıymış.

sizin durumunuzda kızgın tavada eti mühürlemeniz, sonrasında kısık ateşte pişirmeye devam etmeniz doğru sonucu verecektir. "et nasıl mühürlenir" şeklinde google'da arayın , güzel videolar bulacaksınızdır. masterchef türkiye'nin bu konuda güzel bir bölümü vardı, onu izleyin. sizin etiniz suyunu salıyor ama mühürleyerek, yani etin dışında bir kabuk oluşturarak suyun dışarı çıkmasına engel olacaksınız. "mantolama" nedir bir bakın, mühürledikten sonra eti daha fantastik bir hale getirirsiniz.
  • co2s2  (10.12.20 10:43:33 ~ 10:44:40) 
parça et yaparken bonfile gibi
1 kere çevirmek esastır.

Böyle kuşbaşı et yaparken de
tencereye et atılır, istenirse yağ atılır
kapak kapatılır ve beklenir, suyunu salar, sonra çeker
su bitince, kavrulur et
su salma ve çekme kısmında kavurursanız kuru tatsız bir etiniz olur.

kavurma yapmaktaki püf noktası eti ellememektir yani.
koyup unutursun eti 10 15 dk(kaşıkla çevirmezsin bile)
  • summatinyourteeth  (10.12.20 12:37:24) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.