otomobil tasarımlarda son bir kaç sene içinde devrim mi oldu?

başta peugeot olmak üzere skoda seat hyundai vs bilimum araçta muazzam ilerleme var. benim mi dikkatimi çekti bu durum yoksa genel olarak tüm dünyada ciddi bir yarış mı var? mercedes, bmw falan eskiden klas tasarımlı araç üretirlerdi ama şimdi sedanından suv'a çoğu marka baya çağ atlamış.

ne bileyim eski pejolar falan o kadar çirkindi ki insanın göresi gelmiyordu. şimdi 3008 falan çok iyi araçlar olmuşlar. hele 508'in falan kokpiti uçak gibi. skoda superb vs sayılır yani.

özellikle son 3-5 yılda mı böyle bir devrim oldu yoksa ben mi fark edememiştim?

Ben de güncel araçların tasarımlarının iyi olduğunu düşünüyorum ama bu durum bence bir yanılgı. Yani şu an düşününce 2010 yılında Ford Fiesta yeni tasarımıyla çıkınca o kadar hoşuma gitmişti ki. Şimdi çok sıradan geliyor. Peugeot 206 ilk çıktığında da benzer etki olmuştu. Şu meşhur filli bi reklam vardı. Arabanın kaportasını fil oturtarak şekillendirdikleri reklam. O zaman da 206 çok revaçtaydı.

Şu anda bazı araçlar gerçekten göz doldururken bazıları ise gelişim gösteremedi. Yeni fiesta, yeni İbiza, Leon, Golf, Passat falan yıllardır aynı görünüme sahip. Ufak tefek makyaj yapılıyor sadece.
  • himmet dayi  (07.12.20 18:31:27 ~ 18:31:32)
surekli trendler degissiyor ve ureticiler geri kalmmak icin iddiali tasarimlar yapiyorlar

ve evet senin dedigin gibi peugeot tasarimlari son yillarda mukemmel seyler uretiyorlar, keza saydigin diger markalar da... ama eskiden hastasi oldugum bmw'ler buyuk s*cista bence, dunyanin en klas tasarimlarina sahip uretici son yillarda sivamaya basladi. berbatlar
  • exlibris  (07.12.20 18:46:59)
premium araclarda tasarim olarak bazi markalarda tersine devrim var
BMW berbat durumda bence.
Mercedes bir tik daha iyi ama araclarin ici cin kerhanesine dondu, pembe isiklar falan.
Audi'yi begeniyorum ama onda da bozulmalar var.

Son donemde en cok hosuma giden arac lecxus lc 500
cdn.motor1.com
  • cooperr  (07.12.20 19:59:18)
Bu farklılığı yaratan iki tane büyük "devrim" var. Biri LED teknolojisi, ışıklandırma araçları acayip değiştirdi. İkincisi de iç mekanda kullanılan yine LED'ler ve ekranlar.

  • roket adam  (07.12.20 22:56:05)