Aşçılık okulları hakkında

Selamlar herkese,

Benzer sorular çok sorulmuş ama net bir bilgi göremedim. Uzun vadede iş değiştirmek olabilir yapamadım mı sadece iş stresini atmak için evde arkadaşlarıma yemek yapmak olabilir bir aşçılık okuluna gitmek istiyorum. 2. üniversite olarak 2 yıllık okumaya başladım ama pratik eğitimi de almak istiyorum. Baktığımda çok fazla alternatif var. Hepsi hakkında da iyi/kötü yorumlar.
Sizce MSA , Le Cordon Bleu, USLA, Chef’s Table vs hangisini seçtiniz ve neden ?

Çok teşekkürler şimdiden

Ben de online eğitim verenler görüyorum. İlgimi çekiyor. Takip ediyorum başlığı

  • gatherer  (05.12.20 13:52:07)
Mesleği hemen değiştirmeyecekseniz açıkçası pek bir anlamı yok bu bahsi geçen kursların. Ha benim para ve zaman sıkıntım yok diyorsanız ayrı. Msa mezunuyum. Ben mesleğe girmek ve sertifika almak için tercih ettim. Eğitim uygulama ağırlıklı. benim tercih ettiğim program 4 + 4 tü yani 4 ay eğitimden sonra zorunlu staj alıyorsunuz sertifika bu şekilde veriliyor. Daha spesifik sorularınız varsa cevaplayabilirim.

  • lüzumsuz adam  (05.12.20 16:29:00)
1. Dil kasarım diyorsan en profesyoneli tabii ki le cordon bleu.
Çoğu hoca Fransız olduğundan Ders Fransızca işleniyor ama bir yandan simultane tercümesi de yapılıyor bir tercüman tarafından diye biliyorum. Yine de şakır şakır Türkçe gibi anlaşılır akmıyordur dersler. Yurtdışında çalışmak istiyorsan kesin burası. Burada da en iyi restoranlara geçişin kolay olur.

2. O kadar da kasmıyım dersen msa. Ha burada da hem teorik hem pratik sınavlar var düzenli olarak ama %95 geçiyor herkes telafilerle falan. Bu arada uzun dönem/kısa dönem farkı var. Uzun dönemde birkaç ay daha sürüyor dersler ve staj ama kusa dönemlere göre daha profesyonel restoranlara yerleştiriyorlar staj için. Her türlü seni zorunlu olarak bir staj yerine yerleştiriyorlar 4 aylığına. Sonrasında staj yerinden iş teklifi alırsan devam edersin ya da başka restoranlara geçersin. Yurtdışı staj imkanı da sunuyorlar yabancı dilin iyiyse.

Usla da iyi gibi aslında ama piyasada en çok msa ve lcb bilindiği için bence düşünme. Chefs table ve diğerlerini zaten geçiniz:)
  • lambada  (09.12.20 15:41:34)