[]

Pastoral gocebelik tam olarak nedir?

Tanimlarina baktim, actim makaleler okudum, yok yine anlayamadim. Hicbir yerde tam bir aciklama yok.

Muhtemelen normal gocebelikle cok kucuk bir fark var arasinda ama nedir bu? "Pastoral gocebelik"in tanimini yapar misiniz?

Mesela "at pastoralizmi" diye kavramlar da var. Bunlari da aciklar misiniz?

 
Hiçbir bilgim ve kulak aşinalığım dahî yok, sadece kelimelerin çağrışımından yola çıkarak tahmin yürütüyorum:

Pastoral göçebelik, canlı bir organiznanın canlılığını en kolay ve en iyi şekilde sürdürebileceği coğrafyalara gerektiğinde göçmesi demek. Yani mesela benim bedenim eserekli yere ihtiyaç duyuyor, ben gidiyorum dağın başında yaşıyorum. Senin bedenin nemli hava istiyor gidiyorsun deniz göl civarında yaşıyorsun. Olduğun yerden ayrılmanı gerektiren bir durum olursa yine en kaliteli sağlık sağlayacak yerlere göçüyorsun, ulan burda da yaşanır napim deyip bünyenin kaldırmadığı yere göçmüyorsun. Doğal yöneliş yani. Öyle anlıyorum.
  • 1bir1bir1  (04.12.20 09:00:40) 
googlede arattığımda ilk sırada bunlar çıktı.

GÖÇEBE AVCI-TOPLAYICILAR
PASTORAL NOMADİZM (GÖÇEBE ÇOBANLIK/GÖÇEBE HAYVANCILIK)
TİCARİ, ALIŞ-VERİŞÇİ VE DİĞER GÖÇEBELER

Pastoralizm: Çobanlık. Pastor (Lat. Çoban)
Nomadizm: Göçebelik. Nomados (Yun. Otlaklarda yaşayanlar)

kaynak: acikders.ankara.edu.tr

ayrıca: www.gidahatti.com
  • emininsel  (04.12.20 10:18:30) 
Pastoral gocebelik deyince Masaailer gelsin akliniza. Hayvancilik yaparlar ve hayvanlara saglayacaklari suyun, otun durumuna gore belli bolgeler arasinda gocerler. Kullanim sekli hep buna benzer topluluklar icin gordum pastoral gocebelik olayinda.


  • SevdaliBulut  (04.12.20 11:23:19) 
Yörüklere çok uyuyor bu kavram .onları araştırın


  • Erva  (04.12.20 16:59:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.