hamilelik ve çocuk hk

nerden başlasam nasıl anlatsam

yaş 34
2.5 yıllık mutlu bi evlilik.

bazen çocuk isteği geliyor ya bizim de bi kızımız olsa mı diyorum(ki çevremizde çocuğu olan 1 tane arkadaşımız var-kimse çocuk yapmıyor heralde) sonra ciddi anlamda hamilelikten ve doğumdan korkma hissi geliyor. bi insan yaşamadığı bir şeyden korkar mı evet saçma ama cidden çok korkuyorum.

bugüne kadar 1kere kist problemi için evlenmeden önce kadın doğuma gittim onun haricinde hiç bu çocuk vs mevzuları için gitmedim. aslında belki de ben istiyorum ama bir sıkıntı var ve olmayacak. mesela öncesinde doktora gidip bir sıkıntı olup olmadığına dair yaptırmam gereken bi test vs var mı? bir de şu yumurta dondurma mevzuu var tabi

ayrıca önceki duyurularıma da bakarsanız evliliğimiz ve benim için zor bi 2 sene geçirdim. işsizlik&çalışamamak&anadolu’da abuk bi ilçede yaşamak zorunda kalmak vs... şimdi yeni yeni eski standartlarıma dönüyorum iş arıyorum vs. açıkcası 2sene evde oturduktan sonra şimdi çocuk yapıp bi 2 sene daha evde oturmayı ruhum kaldırmayacak. ama bi de dayatılan çocuk mevzuu ve geçen yaş....

Annelik tarifi zor eşsiz bir duygu ama büyük sorumluluk ve enerji istiyor.
Çocuk isteyenlere bile bir yıl deneyin olmazsa doktora görünün diyorlar. Rutin bir kontrol için görünebilirsiniz. Gebelik öncesi folik asit başlatır doktorunuz eksik değerlerinizi yükseltmek için takviye verir muhtemelen.

  • cilekli pasta  (01.12.20 02:02:16)
bunu aslinda yalnizca sen bilebilirsin. bir de benim cevremde gordugum bir seyler yoluna girsin de oyle yaparim diye beklersen o zaman hic gelmeyebiliyor, asla %100 hazirim evet diyemiyorsun zaten cocuk icin. ama icinde bu varsa ve yapmak istiyorsan kendini engellemek de yanlis. ben de 34um 2 gun sonra dogumum olacak bir aksilik olmazsa :) cok garip bir surec ben napiyorum hazir miyim hicbir sey bilmiyorum cok cahilim seklinde gecen bir 9 ay var halihazirda :) sonrasini tecrube etmedim henuz ama tum arkadaslarimdan duydugum bir anda annelik yukleniyor cocugu kucagina alinca diyorlar, yasayip gorucez bakalim :)

yumurta dondurmak tabii ki bir secenek, doktoruma sordugumda rahmin sende oldugu surece menapoza girsen bile hamile kalabiliyorsun o yontemle. ama yasi cok gecirmemek en iyisi sanki, vucut dinc olmuyor her seyden once. simdi dusunuyorum 10 yil once hamile kalmis olsam cok daha rahat bir hamilelik gecirebilirdim mesela ve 10 yil sonra bir hamilelik yasasam bundan 10 yil daha yasli bir vucutla eminim cok zorlanirdim.

ama sunu bilmelisin ki tek dusunmen ve dinlemen gereken senin kendi ic sesin. hani cocuk diye soran cevrenin baskisiyla kendin simdi degil diye dusunuyorken cocuk yapmaya kalkarsan cok mutlu bir surec yasamazsin bence. tum baskilardan arinmis bir sekilde kendin karar vermelisin once ve esinle fikir birligine varmaniz da onei tabii :)

planli hamilelik oncesi rutin kontrol ve smear testi yapilir genelde. diger cevapta soylendigi gibi folik asit verir doktor, hamile kalmadan 3 ay once baslatiyorlar genelde. bir de benim dusuncem sma tasiyicilik testi yaptirmak iyi bir fikir olabilir. boyle bir risk varsa almaya degmez cunku, belki tup bebek dusunulebilir o zaman. ben hamile kaldiktan sonra bu bebeklerin haberleri cok paylasilir oldu ben yaptirmadim bu testi ama simdiki aklim olsa mutlaka yaptirirdim. bir de bir dogum paketi almak da faydali olabilir eger takiplerimi ve dogumumu devlet hastanesinde yaptiririm demiyorsan. en azindan masraf dusunmemis oluyorsun oyle de. baska aklima gelen bir sey yok su anda :) umarim icine sinen karari verebilirsin.
  • in vino veritas  (01.12.20 02:39:55)
Her şeyden önce bu konuyu eşinizle konuşmanız lazım, korkularınızı, aklınızdan geçen ne varsa onunla paylaşmanız onunda sizinle paylaşması lazım. Çocuk sahibi olmak, bir çocuğun sorumluluğunu almak, anne-baba olabilmek, hamilelik, doğum, lohusa süreci gerçekten korkulacak şeyler. Hiçte öyle basit, gülerek geçen süreçler değil. Hop diye içine girilmemesi gereken bir süreç, dönüşü yok. 34 yaşta çok genç. Kaç yaşında insanlar sorunsuz hamilelikler geçirip, sağlıklı bebeklerini kucaklarına alıp onları büyütüyorlar. Önemli olan bebeği düzgün bir hayatı olacak zamanda dünyaya getirmek.

Hamilelik, doğum, doğum sonrası annenin fiziksel ve psikolojik değişimi, babanın baba olmaya alışma süreci, uykusuzluk, kimi annelerin artık banyo yapacak saçlarını tarayacak vakit bulamaması, acaba iyi bir anne olacak mıyım endişeşi, doğum sonrası bambaşka bir bedene sahip olmak, süt vermekten yaşanacak acılar, sütünüz olmazsa mama derdi,anne-baba olan çiftin karı-koca olarak arasının bir süre ciddi şekilde bozulması, bazı çiftler anne baba olunca karı-koca olmalarını rafa kaldırıyor, bebek bakımının sorumluluğu, 2 yaş sendromu, okulu, ergenliği bir sürü şey var. Hepsinin altından eşinizle beraber kalkabilecek misiniz, hem maddi açıdan hem psikolojik hem fiziksel olarak?

Mesela çocuk 5 yaşına gelip anaokuluna gidene kadar 15günde bir eve yardımcı alacak paranız varsa, siz dışarıya gezmeye giderken çocuğunuzu hiç düşünmeden bırakabileceğiniz melek gibi anneniz/kayınvalideniz ya da bakıcınız olacaksa, eşiniz baba olabilecek kadar vicdanlı, merhametli çocuğunun yanında annesine özellikle düzgün davranacak biriyse, birbirinize karşı, saatlerce ağlayacak, huysuzluk yapacak bebeğe karşı sabırlı olacak insanlarsanız yapın.
  • GoodMorningTeacher  (01.12.20 02:50:52)
Merhaba. Taze bilgilerle geldim. 34 yaşındayım şu an tüp bebek tedavisi görüyorum.
Yumurta dondurma eğer evliyseniz mümkün değil. Embriyo dondurabilirsiniz. Doğurganlığınız hakkında bilgi istiyorsanız Amh testi yaptırıyorsunuz sadece kan vererek. Bir de rahim filmi çekiliyor. Bu arada 34 yaş istatiksel olarak doğurganlıkta sınır yaşıymış ben de yeni öğrendim. 35den sonra işler daha zorlaşıyor.

  • suicides underground  (01.12.20 08:10:10)
Eşim 34 ben 38 iken kızımız oldu, doğal yöntemlerle.
Korktu sanırım eşim de doğumdan falan ama şimdi naapsak da 2.yi yapsak diyoruz.
Epidural ile doğurdu, doğumhaneden yürüyerek çıkıyordu hemşireler durdurup tekerlekli sandalyeye oturttular.
istiyorsanız bir an evvel olur umarım, dünyanın en keyifli duygusu
kaka temizlerken bile şarkılar söylüyorum ben
(bizim kızımız şu an 21. aylık)
  • summatinyourteeth  (01.12.20 08:36:48 ~ 08:37:06)
34 yaşındayım ben de, 3 yaşında kızım var.
evlenir evlenmez hamile kaldım, o kadar çok istiyordum çocuk.
tabii ki çok seviyorum, canımın parçası ama "acaba mı?" denilip emin olmadan yapıldığında çok büyük pişmanlıklara sürükler adamı.

hastaneye gidip çocuk planımız var genel kontrole geldim desen yeterli. onlar ne yapacağını bilirler ama belli bir test vb. yok. yumurtalıklarına bakarlar.
  • kenarortay  (01.12.20 11:18:32)
bir 34lük daha olarak benim etraftan duyduğum yüzde 100 hazır hissetme gibi bi durumun olmayacağı. 7 senelik evliyim ve hep bahanelerle erteledim, temelinde de ya çocuğuma annem gibi davranırsam korkusu vardı. artık eytere beaa dedim şu an hamileyim. daha fazla beklemek riskleri arttıracak çünkü öte yandan. artık iç dünyamda da terapimi sağlayarak nasıl iyi bir anne olurum ona yöneliyorum :)

hamilelikten korkma sebebiniz nedir? vücudun yaşayacağı değişimler mi? açıkçası hamilelik sadece aşerme gibi minnoş belirtilerden ibaret değil evet, ama bu belirtiler oldukça haa içimde hala canlı bir şekilde duruyor ki bunları yaşıyorum diyip mutlu oluyorum. çünkü henüz başka bir iletişimimiz yok.

ben de sırf şu iş mevzularını hala yoluna koyamadığım için üzülüyordum ama bir taraftan da pandemi dönemi çocukla ilgilenmek için ideal bir dönem.

bu arada ben de önce smear testi yaptırdım (sağlık ocağında ücretsiz), daha sonra hastaneye gittiğimde hormon testi yaptılar gebeliğe engel bir durum var mı diye. reglin 3. ya da 4. gününde gitmek gerekiyormuş bunun için. sonrasında da folik asite başlamıştım.
  • pide  (01.12.20 12:41:16 ~ 13:39:44)
1. çocuğu dayatılıyor diye düşünmeyin siz ve içgüdüleriniz istiyor mu diye bakın

2. çocuk için kritik yaşlara geldiniz, bilimsel olarak doğurganlık en iyi 20 li yaşlarda oluyor ve 35 ten sonra hem gebelik ihtimali azalıyor hem de çocuklarda down riski gibi şeyler artıyor

3.ilerleyen yıllarda ciddi anlamda çocuk isterseniz biyolojik olarak sıkıntı yaşayabilirsiniz psikolojik olarak da

4. çocuk büyütmek fiziksel efor da gerektiren bir şey yaş aldıkça efor sarfetmek de zorlaşacak

5. çocuk yapmadan önce bazı önkoşullar şart: en az 2 yıl siz çalışamazsanız çocuğun ve sizin maddi olarak sorumluluğunu alacak bir eş ve maddi durum, size çocuk büyütürken destek oalcak birileri ister yardımcı tutmak olsun ister annelerden destek almak olsun (anne desteği bir noktada boka sarabiliyor).

6. velev ki çocuk yaptınız ilk 2 yıl ciddi anlamda uyksuzluk çekmeye hazır olun. fiziksel olarak çoook fedakarlık yapmanız gerekecek. psikolojik olarak da ilk 2 yıl duygu şelaleleri yaşanıyor. ayrıca bir yerde okumuştum ebeveynlik sabır makamıdır diye çok doğru kendinizi terbiye etmeye hazır olun.

7. nihayet güzel bir şeyler diyeceğim evlat sahibi olmak çok çok çok zor ama klişe olsa da dünyanın en güzel şeylerinden biri. bir kere zamanla kalbinizde öyle yeni kapılar açılıyor ki başka bir canlıya sonsuz sevgi ve merhamet duymanın aynı şekilde küçük savunmasız bir canlı tarafından ölesiye sevilmeyi deneyimliyorsunuz. bambaşka bir deneyim bambaşka bir duygu. her insan hayatında bir kez deneyimlemeli diye düşünüyorum. evlat sahibi olduktan sonra hayatınız bir daha hiç bir zaman eskisi gibi olmuyor. dünyaya bakış açınız değişiyor bir kere çok daha duygusal olmaya hazır olunç tabi herkesin annelik hikayesi farklı.

8. son olarak elbette hamilelikten önce kadın doğumcu kontrolüne gitmelisiniz belki kistleriniz büyüdü vs. hem de gebelikten önce folik asit kullanmakta fayda var.
  • iwillsee  (01.12.20 19:57:14 ~ 20:01:40)
33 yaşında ve tüp bebekle şu an hamile biri olarak şunları demeye geldim,
1- düşündüğünüz zaman hemen çocuğunuz olmayabilir. Hani “artık düşünüyorum” demek bir sonuca değil bir sürece götürebilir.

2- yumurta dondurmaktan bahsetmişsiniz. Kanunen embriyo dondurabilirsiniz, yukarda bir arkadaş yazmış. Embriyo dondurmak için tüp bebek yapıcaksınız, sadece transfer sürecini erteleyeceksiniz. Maddi manevi düşündüğünüzden zor bir süreç olduğunu belirteyim. Soracağınız soru olursa özelden de yazabilirsiniz.
  • physcos physcos  (01.12.20 20:55:49)
Ne çocukla oluyor ne de cocuksuz. Ama 30 dan sonra cocuk sart. Yurumuyor hayat.

  • luluki  (02.12.20 06:43:01)
34 çok geç bir yaş değil. Sonrası da değil. 20'ler ve 30'lar arasında doğurganlık konusunda anlamlı bir fark var, sonrasında ufak çaplı azalmalar söz konusu. 17 yaşında hamile olan bir arkadaşımın dediğine göre ise hamileliği göğüsleyebilmek için bile 37 geç bir yaş ama bir diğer arkadaşıma göre ise kadınlığının ve anneliğinin altın çağı. Bu öyküler hepimize göre her zaman değişir. Önemli olan sizin ne hissedip, ne düşündüğünüzdür ve en nihayetinde de biraz kaderdir bana kalırsa :) 33 yaş, yumurtalığında kisti olan, 3 yıllık evli ve çocuksuz biri olarak sadece şu konuda kendimce bir öneri vermek isterim. Kist geçmişinizden bahsetmiştiniz, bazı kistlerin kısırlık yapma riski oluyor. Bu noktada bununla ilgili bir kere daha başvurun. Çocuk sahibi olmaya tam karar verdiğiniz an bir son dakika sürprizi ile karşılaşmadan, planlarınızı bu yönü de hesaba katarak yapın lütfen. Onun dışında bunlara takılmadan 34'lük çok mutlu bir melodi olmanızı dilerim hayat boyu :))

  • gergedan  (08.12.20 22:12:21)