Sokağa Çıkma Yasağı ve Seyahat Kısıtlamalarıyla İlgili GÜNCEL Bilgiler

SON GÜNCELLEME İLE ŞU ŞEKİLDE OLDU:

EKLEME: YILBAŞI İÇİN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ŞU ŞEKİLDE OLDU:

31 Aralık 2020 Perşembe Akşamı Saat 21.00'den 4 Ocak 2021 Pazartesi Sabahı Saat 05.00'e kadar kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Haftaiçi her gün AKŞAM SAAT 21.00 ile SABAH SAAT 05.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır.

Haftasonu için; CUMA AKŞAMI SAAT 21.00 ile PAZARTESİ SABAHI SAAT 05.00 arasında kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır.

Uygulama 1 Aralık 2020, Salı Akşamı Saat 21.00 itibari ile geçerli olacaktır.

Yaş kısıtlamasına tabi olan vatandaşların sokağa çıkma statüsü değişmedi:

65 yaş ve üzeri vatandaşlar GÜN İÇİNDE 10.00 ile 13.00 saatleri arasında DIŞARIYA çıkabilir.

20 yaş altı vatandaşlar ise GÜN İÇİNDE 13.00 ile 16.00 saatleri arasında DIŞARIYA çıkabilir.

Yaş kısıtlamasına tabi vatandaşların bu dışarıda oldukları saatte toplu taşıma kullanmaları yasaklandı.

GENELGE:

www.memurlar.net

ÇOK MERAK EDİLENLER:

*UÇAK, OTOBÜS, TREN, GEMİ vb yolculuğunuz varsa, biletinizi ya da rezervasyon kodunuzu ibraz ettiğiniz takdirde kısıtlamadan muaf olacaksınız. Bu muafiyet sadece yolcu için geçerlidir, refakatçileri kapsamamaktadır.

*Spor salonları ile ilgili bir açıklama yapılmadı, şimdilik açık.

*İstisnalar dışındaki TÜM İŞYERLERİ HAFTAİÇİ 20.00'den itibaren KAPALI olacaktır. Buna 20.00'ye kadar PAKET SERVİS HİZMETİ veren KAFE LOKANTA RESTORAN tarzı işyerleri de dahildir. Genelgeye göre HAFTAİÇİ 20.00'den sonra PAKET SERVİS hizmeti verilmemektedir ama bu zaman aralığında kimi restoranlar paket servisi hizmeti vermektedir, bu konuda bir anlaşma sağlanamadı. Ayrıca genelgede bununla ilgili bir madde yok ama haftaiçi gündüz bölümünde gel-al/take away tarzı hizmetler veriliyormuş, bununla ilgili de daha net bilgiyi deneyip görerek edinebiliriz muhtemelen.

*Tüm gün kısıtlama olacak olan haftasonları; LOKANTA ve RESTORAN tarzı işyerleri 10.00 ile 20.00 saatleri arası sadece PAKET SERVİS olarak hizmet verecektir. Bu bölümde gel-al/take away tarzı bir hizmet yok.

*Tüm gün kısıtlama olacak olan haftasonları; MARKET, BAKKAL, MANAV, KASAP ve KURUYEMİŞÇİLER 10.00­ ile 17.00 saatleri arasında açık olacaktır, ayrıca online olarak da sipariş verilebilmektedir bu saatler arasında. Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) buralardaki zorunlu ihtiyaçlarını araç kullanmamak şartı ile ikametlerine en yakın olan yerlerden karşılayabileceklerdir.

*Tüm gün kısıtlama olacak olan haftasonları; EKMEK üretiminin yapıldığı FIRIN VE/VEYA UNLU MAMÜL ruhsatlı işyerleri ve sadece EKMEK SATAN BÜFELER açık olacaktır. Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) buralardaki zorunlu ihtiyaçlarını araç kullanmamak şartı ile ikametlerine en yakın olan yerlerden karşılayabileceklerdir.

***UYGULAMANIN SÜRESİ BELLİ OLMAYIP KONUYLA İLGİLİ OLARAK ALINACAK YENİ BİR KARARA KADAR BU ŞEKİLDE DEVAM EDECEKTİR.***

KISITLAMADA ŞEHİRLERARASI YOLCULUKLAR İÇİN ZORUNLU HALLER SAYILACAK DURUMLAR:

*Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

*Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),

*Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

*ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

*Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

*Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

*Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

vatandaşlar yukarıda belirtilen durumlara sahipse sokağa çıkma yasağından muaf olacaklar ve TOPLU ULAŞIM ARAÇLARIYLA veya İçişleri Bakanlığına ait E­BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla ÖZEL ARAÇLARIYLA seyahat edebileceklerdir.

Bu durumlara sahip olmayan kişiler özel araçlarıyla seyahat edememektedir. Ancak; UÇAK, OTOBÜS, TREN, GEMİ vb. biletlerini ya da rezervasyon kodlarını ibraz etmeleri durumunda sokağa çıkma yasağından muaf olup TOPLU ULAŞIM ARAÇLARIYLA seyahat etmeleri mümkün olacaktır.

DAHA BASİT HALİYLE ANLATMAK GEREKİRSE:

Eğer yukarıdaki ZORUNLU HALLER kapsamında yer alıyorsanız TOPLU ULAŞIM ARAÇLARININ YANI SIRA ÖZEL ARACINIZLA da seyahat edebilirsiniz. ZORUNLU HALLER KAPSAMINDA DEĞİLSENİZ, biletinizi rezervasyon kodunuzu ibraz edip SADECE TOPLU ULAŞIM ARAÇLARIYLA seyahatinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Sokağa çıkma kısıtlaması olmayan saatler içinse normal olarak herhangi bir kısıtlama yok.

Kamu kurumlarının hangilerine saat 10:00-16:00 uygulaması gelicek?

  • mikahakkinen  (30.11.20 22:17:31)
Haftaiçi kafelerden al götür yapmak da yasak mı?

  • anatomik  (30.11.20 22:20:26)
Geniş kapsamlı genelge yayınlanmadı henüz.

  • üç gün gündüz  (30.11.20 22:20:55)
Haftasonu olan spor müsabakaları da iptal mi?

  • summatinyourteeth  (30.11.20 22:38:46)
İçişleri Bakanlığının 30.11.2020 tarihinde yayınladığı iki genelgeye aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Duyurunun ana metnine de eklenirse görünürlüğü artmış olur.

www.memurlar.net
  • himmet dayi  (01.12.20 01:06:30)
Anladığım haftasonu ekmek almaya gidibilecez, en azından bu iyi.

  • faraton  (01.12.20 11:41:00)
şahsi araçla yasak olmayan saatlerde izinsiz seyahat var mı?

  • hocambunudayaz  (01.12.20 13:04:11)
Serbest saatler içinde yolculuğunuz tamamlanacaksa seyahat edebilirsiniz, yolculuğun herhangi bir anı yasağa denk gelirse ihlal etmiş olursunuz.

  • üç gün gündüz  (01.12.20 13:11:15)
Diğer soruların cevabı;

Kamu kurumlarının çalışma saatleriyle ilgili bir açıklama yapılmadı.

Haftasonu için belirlenen saatler arasında sadece paket servisi var.

Spor karşılaşmaları devam ediyor.

Yürüme mesafesindeki fırınlardan ekmek büfelerinden ekmek alınabiliyor.
  • üç gün gündüz  (01.12.20 13:21:27)
Başlık sahibi kusura bakmazsa ben yine bir şeyi tam anlamadım:
Haftaiçi kafelerde al götür serbest mi, yoksa o da mı yasaklandı?

Genelgeden anladığım kadarıyla serbest ama yine de emin olamıyorum.
  • anatomik  (01.12.20 14:44:22)
Hocam haftaiçi istisnaların dışında kalan tüm işyerleri 20.00'de kapatıyor, buna kafe lokanta restoran vs tarzı paket servis yapan yerler de dahil. Yani akşam saat 20.00'ye kadar aldın aldın, sonra kapalı.

Haftasonları tüm gün yasak olduğu için sabah 10.00 akşam 20.00 arası paket servis var, 20.00 sonrası yine kapalı.
  • üç gün gündüz  (01.12.20 14:50:51)
Paker servise al götür giriyor mu? Bu mart nisan gibi olan kısıtlamalarda kahveyi alıp gidebiliyordun diye hatırlıyorum. Şimdi de öyle mi? Take away oluyo di mi yani?

  • nundu  (01.12.20 22:16:04)
Evet bir önceki süreçte bu tip hizmetler için özel olarak madde vardı, yani müşterilerin oturmadan gel-al tarzı bir sistemde alışverişine izin veriyorlardı ama yeni genelgede bununla ilgili bir madde yok, sadece paket servisin olacağı söyleniyor. Bu durumda bu sistemin olmayacağını varsayıyoruz. Tabii bu dediğim paket servis de haftaiçi akşam saat 20.00'ye kadar olan süreç için geçerli, saat 20.00 sonrası bu tip işyerleri zaten kapalı olacak, haftasonu da sadece ekmek almak için dışarı çıkılabiliyor. Diğerleri yine paket servis.

  • üç gün gündüz  (01.12.20 22:27:23)
Take away servis vardı kafelerde bugün. Dün sormuştum, başka merak edenler de vardı, Starbucksta take away hizmet vardı, diğer kafeler de yapıyodu gördüğüm kadarıyla

  • nundu  (02.12.20 15:14:30)
Bulunduğum bölgeye şu an gece saat 1'de paket servisi yapan birçok yer var. Yani haftaiçi 20.00'a kadar değil paket servisi anladığım kadarıyla.

  • turkce konusan uzayli  (03.12.20 01:46:12)
Yani evet genelgeye göre kapalı olması lazım çünkü tüm işyerleri 20.00'de kapanacaktır demiş, istisnalar içende lokanta-restoran tarzı yerleri göstermemiş paket servis dahilinde olsa bile ama benim bulunduğum lokasyonda da bazıları açık bazıları kapalı, çok anlayamadık.

  • üç gün gündüz  (03.12.20 08:43:53)
Haftasonu taksi, otobüs, metro, havaş vs oluyor mu? Hafasonu uçuşum var emin değilim hangi alternatifler kullanıma açık olacak

  • senolll  (03.12.20 15:36:19)
Çalışıyorlar.

EK: Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi

24. Şehir içi toplu ulaşım araçlarının (metrobüs, metro, otobüs, dolmuş, taksi vb.) sürücü ve görevlileri.
  • üç gün gündüz  (03.12.20 15:45:03)
sözlükte başlığını gördüm. dün adam sokağa çıkma yasağında çalışan bir sektördeki işinden arabayla çıkmış, evine giderken de markete uğradığı için ceza yemiş. niye? markete araçla gitmek yasakmış, yürüyerek araçsız gitmesi lazımmış.

şimdi ben mali müşavirim. genelgenin 34. maddesi gereği sokağa çıkma yasağından muafım. bana yasak yok yani. şu şartla bu şartla demiyor. şu kişiler muaftır diyor, 34. maddede de mali müşavir yazmış.

ben şimdi hafta sonu markete arabayla gitsem "markete arabayla gidilmez, yürüycen" mi diyecekler? yahu ben muafım muaf. bana yasak yok. o arabasız gidecek yürüyerek gidebilir kısmı normalde yasak olan kişiler için değil mi? muaf olan adam isterse helikopterle gitmez mi?

yani ben genelgedeki muaf kişiler listesinde yer alıyorsam yasak saatlerde istediğim gibi at koşturamaz mıyım sokakta?
  • kibritsuyu  (07.12.20 13:00:24 ~ 13:01:05)
Abi mali müşavirisin ama seni muaf tutarlarken neden muaf tuttuğunu açıklamış;

"34. Yaklaşan yılsonu işlemleri nedeniyle serbest muhasebeci, mali müşavir, yeminli mali müşavirler ve bu meslek mensuplarıyla birlikte çalışanlar"

Yani sen işin dolayısıyla muafsın, işin harici muaf değilsin benim anladığım kadarıyla. Yani işine gidiyorsan gidersin ama misal pazar günü evdesin işe gitmiyorsun ama markete gidiyorsun, o noktada ceza kesiliyorsa bence burada bir hata yok işinle ilgili bir durum değil bu keyfi bir durum. Bence dediğin gibi şartsız şurtsuz bir muafiyet yok burada.
  • üç gün gündüz  (07.12.20 17:48:29)
selamlar, uçak ile bir şehre gideceğim, oradan beni alacak kişi için nasıl bir izin alınması gerekiyor? yerel jandarma aranıp plaka ve seyahat nedeni ve saati iletilmeli diye okudum, buraya da sormak istedim.

  • notinhere  (22.12.20 12:16:46)
Haftasonu ekmeği alabiliyoruz tamam ama sabah 8-9 gibi alabiliyor muyuz? Yoksa illa 10'u mu bekleyecez?

  • faraton  (25.12.20 17:31:53)
20 yaşında olan biride yasağa tabii midir?

  • madurumdamadurum  (11.01.21 23:11:33)
Ek bilgi vereyim. Önreğin havaalanına gideceksiniz pazar günü saat 6'da ve babanız, arkadaşınız arabayla sizi işe havaalanına bırakacak. Kaymakamlıktan babanız- arkadaşınız vs. için belge almanız gerekiyor hafta içi. Başka yolu var mı bilmiyorum. Ama ben bu şekilde hallettim. 5 dk sürdü kaymakamlıkta işim. TC, araç plakası, götürecek kişi TC, ve saatler soruldu.

  • westblack  (21.01.21 20:14:04 ~ 20:14:32)
Daha ne kadar surecek bu soklama cikma yasagi vs.? Normallesme bekleniyor mu?

  • 2oda1salon  (24.01.21 11:53:43)
Cuma akşamı avrupa yakasında işim var. Bir otelde kalacağım sonrasında eve dönmek zor olacağı için. Fakat cumartesi günü eve dönmek gerekecek. Kendi aracımla polis çevirse ceza yer miyim bu şartlar altında?

  • 1zenciolmasamda  (16.02.21 11:55:58)