[]

Bulgur pilavım iğrenç oldu

Ölçüsü tam güzel sulu bir pilav tarifi verebilir misiniz?
 
Bulgura ne kadar su verirsen ver alır. Bulgur pilavının ölçüsü içinde domates varsa 1-1, içinde domates yoksa 1-1,5 bardaktır. Bulguru ve varsa şehriyeyi iyi kavurman lazım. Ayrıca sadece tereyağı ile pişirmelisin. Et suyu tavuk suyu veya bulyon da lezzeti artırır.


  • etna  (25.11.20 19:40:29) 
ben hiç denemedim ama, ananem bulguru sıcak suyla pirinç ıslatır gibi ıslatırdı, ve onun yaptığı bulgur pilavı çok güzel olurdu.


  • pati  (25.11.20 19:46:57) 
Ben hep bir bardak bulgura iki bardak su şeklinde yaparım.

İçine de genelde bir soğan, bir biber, bir domates, bir ya da iki kaşık salça koyarak yapıyorum.
  • playing star again  (25.11.20 19:52:49) 
playing star again +1

Karabiber çok sevdiğim için tuzun yanında karabiber de koyuyorum ben. Acı seviyorsanız acı biber veya ek olarak acı pul piper de koyabilirsiniz kavurma aşamasında.

Kaynadıktan sonra altını kısıp 20 dakika üstü kapalı pişiriyorum sonra da kapatıp dinlendiriyorum 15-20 dakika.
  • peki madem  (25.11.20 20:36:21) 
bulguru kavuruyorum, üstüne su döküyorum pilav oluyor. herşey göz kararı. yenilebilecek kadar yumuşasın yeter.


  • beretta beretta  (25.11.20 20:39:13) 
Olay bulguru kavurmakta bitiyor. İyi kavur bulguru. Pirinç pilavında da aynı şekilde. Ben bı 5 dk kavuruyorum kısık ateşte mesela


  • westblack  (26.11.20 00:08:12) 
güzel bir bulgurunuz olsun.

bir bardak bulgur için:

bulguru iyice sudan geçirip süzgeçte bekletiyorum.
bir orta boy soğanı (rondodan geçiriyorum ama püre gibi olmayacak, ince ince kalsın), bir orta boy biberi (çarliston ya da sivri olabilir, bazen ek olarak kapya da koyuyorum biraz), bir tepeleme olmayan çorba kaşığı (tatlı) biber, bir tepeleme olmayan çorba kaşığı domates salçasını salçaların rengi dönene kadar zeytinyağında kavuruyorum.
bu sırada tuz ve karabiber de ekliyorum göz kararı olacak şekilde.
karabiberi abartmayın, değirmeni iki üç kere çevirin yeter.
salçayı da iyice kavurun, çiğ salça kokusu kalmasın yani.

salçalar iyice kavrulduğunda bulguru atıyorum içine.
bir süre dikkatlice, bulgurları ezmeden karıştırarak bulguru da iyice kavuruyorum.
çıtırdamaya başlarken suyunu (sıcak) koyuyorum, ki maalesef bu da göz kararı ama yani bulgurun 1-1,5 parmak üstünü kapatacak kadar diyebilirim.
2 parmağı bulmuyor ama.
suyunu fazla koymayın, fazla olacağına az olsun, gerekirse biraz daha eklersiniz, tekrar suyunu çektirirsiniz ama fazla suyun geri dönüşü yok.

altını kısıp kapağını çok az aralık bırakarak suyunu çekmesini bekliyorum.
bu süreçte asla karıştırmıyorum.
suyunu çektikten sonra altını kapatıp, şöyle bir karıştırıp, kapağın altına kağıt havlu koyarak üzerini kapatıyorum.
karıştırdıktan sonra tuzuna bakıp gerekirse tuzunu ilave edebilirsiniz demlenmeye bırakmadan önce.

ayıptır söylemesi, kim yese tarifini istiyor.
doğru düzgün tereyağı bulamadığım için zeytinyağıyla yapmayı denemiştim ve baktım ki tuhaf şekilde daha lezzetli oluyor, artık sadece zeytinyağıyla yapıyorum.
pirinç pilavı gibi "tereyağsız olmaz" diyemiyorum o yüzden.
  • blatta hiberna  (26.11.20 01:04:11 ~ 01:11:16) 
bende bulgurun ölçüsü 2 bardak suya 1 bardak bulgur, genelde salma yaparım. yani sıcak et veya tavul suyuna bulguru bırakıp olunca üstüne kızdırılmıs tereyagı dökerim. tabi bulgurun bin çeşidi var sebzeli, domatesli, soganlı,salcalı vs. hepsinde aynı mantık, önce soganı kavur örneğin, sonra suyunu ekle sonra bulguru sal. bulguru kavurmuyorum gerek duymuyorum


  • delidiyorum  (26.11.20 08:02:55) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.