İngilizce kelime öğrenme

İngilizce kelime öğrenme konusunda merak ettiğim bir şey var. İnternet'te hep kelime tekrarı şeklinde çalışanları görüyorum. Böyle kart falan hazırlayıp o kelimeleri tekrar ediyorlar. Uygulamalar da varmış. Diyelim gather kelimesi. Şimdi bu fiilin toplamak çevirisi de var, toplanmak çevirisi de var. Crowd gathered da dersin, researchers gathered information da dersin. İkisi bambaşka şey. Kelimeyi gather=toplamak şeklinde ezberleyen kişiler yazı okuyunca cümleleri nasıl anlıyorlar? Benim kaçırdığım bir şey mi var?

Bir de kelime öğrenmede doğal seçilim yok mu? Bir insan her gün celery (kereviz) kelimesini unutmamak için tekrar etse ne kazanacak ki?

Bu nedenle kolay metinler okuma, anlaşılabilir dizileri altyazıyla izleme şeklinde tekrar etmeniz lazım. Bu sayfadaki videoları izleyin, kelimeler karşınıza mutlaka bir yerde çıkacak, geri dönüp tekrar tekrar izlemeniz lazım. www.youtube.com

  • kaset  (17.11.20 02:35:01)
bu kartlarla tekrar sisteminin (spaced repetition diye arat) mantiginda kelimeleri her gun tekrar etmek yok. yani kart uretip o kartlarin hepsini her gun aman tekrar etmeyesin, yetisemezsin zaten. spaced repetitionda bir karti dogru bildigin anda o karti bir daha gorme araligin uzar. Mesela ilk bakarsin, bilirsen cevabi ertesi gun bir daha bakarsin. yine bilirsan, misal 3 gun sonra, yine bilirsen 10 gun sonra, yine bilirsen 1 ay sonra falan diye gider. Bu arada bir kere bilemezsen en basa doner, yani dedigin dogal secilim otomatik olarak olusur ve gunluk kart yukun sen ogrendikce azalir. kartlarin takibini senin icin yapan programlar var, en populeri Anki isimli program. Ogrenmek icin biraz vakit harcarsan sonra cok faydasini gorursun.

  • robokot  (17.11.20 05:43:50)