Ayakkabıların Topuk İç Kısmındaki Aşınmalar

Ayakkabılarda, topukların değdiği kısmın aşınması sorunu çok sık başıma geliyor. Ne zaman iade etmek istesem reddediliyor.

Bu kez de Asics tarafından reddedildi. Ayakkabılar çok iyi durumda (fotolarda görülebilir). Yani ayakkabının hiçbir yeri neredeyse hiç aşınmamış, eskimemişken, sadece bu iç topuk kısımlarının aşınması bir üretim hatası olduğunu göstermez mi? Bu aşınma, ayakkabıyı kullanmaya başladıktan birkaç ay sonra (belki 3 ay sonra) oluşmaya başladı.

Olası iade nedenleri içinde "ayakkabıları her gün giymek" de var. Ben neredeyse her gün giyiyordum. Ama bu durumda ayakkabının diğer kısımlarının da aşınması beklenmez mi?

Siz bu sorunu yaşıyor musunuz? Evetse ne yapıyorsunuz?

Not: Topukları nasır içinde biri değilim. Çoraplarımda yıpranma yok. =/

Not 2: Hiçbir ayakkabımı çekecekle giymiyorum.

Cevaplara bakınca sorunu anladım sanırım:
Evet, bu ayakkabılar biraz büyük geliyor (markanın/modelin kalıbı böyle sanırım, çünki ayak numaramla tam olarak aynı). Bir de ayakkabılarımı sıkı bağlamıyorum.

Ayakkabıcı halleder bunu. Benim spor ayakkabılarim da böyle. Ama üç ay erken bir süre.

  • elorelia  (12.11.20 09:22:02)
Ayakkabiyi cekecekle giyiyorsaniz oluyor, kullanici hatasi.

Ve ayakkabiyi elbette her gun giymemek lazim, bazi noktalar digerlerinden daha hassas sonucta.
  • kuehles blondes  (12.11.20 09:53:59)
Benim ayakkabılarımın ilk gittiği yer. Ama benimki biraz daha iç alt kısımda kalıyor. Bir ayakkabı satıcısı bağlarını sıkı bağlamıyorsan ayakkabı büyük geliyorsa oluyordur tipi şeyler söylemişti.

Ne yapıyorum kısmına gelirsem bir tamircim var, ona götürüyorum, o kısmı en belli olmayacak şekilde bir ince deriyle falan kaplayıp hallediyor, çünkü benimkilerde artık süngerler falan dışarı çıkmış oluyor. Yani harika olmuyor ama yine de yıpranmış halinden biraz daha iyi oluyor. Ve ilginçtir onun yaptıklarında aynı durum oluşmuyor, şu an fark ettim.
  • hair freak  (12.11.20 10:07:13 ~ 10:20:10)
çekecekle giymediğiniz için oluyor +1.
eşim parmakla kancalayıp giyer, ben çekecekle/keratayla giyerim. onun ayakkabıları 2 ayda bu hale gelir, benimkiler yılarca sapasağlam durur.

  • halanne  (12.11.20 10:08:33)
Çekecekle giyince de oluyor.

  • hair freak  (12.11.20 10:11:39)
Ayakkabının kalıbı sana uygun değil ve biraz büyük olduğu için bu olur

  • freebird5406_2  (12.11.20 10:14:45)
Freebird haklı, benimkiler de biraz büyük oluyor, ama bir ufağı da ayağıma olmuyor. Büyük geldiği için sürtünmeyle aşınıyor herhalde.

  • hair freak  (12.11.20 10:18:41 ~ 10:19:32)
Sol ayağım diğerine göre daha hacimli diye düşünüyorum (küçük bir sakatlanmadan dolayı). Bu yüzden de sol ayakkabı daha az aşınmış olabilir (ayakkabı daha sıkı olduğu için).

Bu arada, geçen hafta yürüyüş analizi yaptırdım (uzman tavsiyesi sonrası) ve sol ayağıma daha çok yüklendiğim ve bazı basış sorunlarım olduğu ortaya çıktı. Tabanlık önerildi ve birkaç gün içinde kullanmaya başlayacağım. "Şimdilik" size de test yaptırmanızı ve tabanlık kullanmayı öneriyorum.
  • pantepember  (12.11.20 11:13:05 ~ 11:13:38)