Kahve çekirdeği blender ile öğütülür mü?

Mokapot için kahve öğüteceğim. Evet özel bir ayarı oluyor fakat evde taze kahve içmek için başka seçeneğim yok.

Piyasada öğütme ayarlı manuel seramik öğütücüler var fakat hem dakikalarca kol kuvveti istiyor ve seramik mekanizmanın kırıldığını duydum.

Elektronik kahve ve baharat öğütücü diye tabir edilen cihazlar pratik ve ucuz fakat kahve çekirdeğinin bıçakla kesilerek değil, ezilerek öğütülmesi gerektiğini söylüyorlar. Tadı çok mu etkiler bu?

Fakat asıl sorum elimde olan Vestel Mix & Go ile bu işi yapabilir miyim?

Ürün: www.vestel.com.tr

Kettleda makarna yapmak gibi olabilir.

Vestel güzel çeker mi bilmiyorum. Ama öğütmek yerine bıçakla kesilerek yapınca kahvenin tadının daha güzel olmadığı doğru. Ama o kadar gurme isen al bi öğütücü. Vestel ile kahve çekmeye razıysan zaten o tat farkını alabileceğini sanmıyorum.
  • himmet dayi  (08.11.20 22:01:56)
Bahsettiginiz kol gucu o kadar ahim sahim bir sey degil ve isin keyfini de artiriyor bence. Ben yillardir kullaniyorum herhangi sorunla karsilasmadim. Ust duzey elektronik aletlerin performansini dusuk butceyle ancak iyi bir manuel ogutucu ile alabilirsiniz, hele ki espresso gibi incelik isteyen bir ogutme bicimi icin

  • gibicibicis  (08.11.20 22:14:33)
Kahve toz oluyor ya ufalaninca
Metal bicak da done done surtune surtune isiniyor ya
Bicak degdigi kahve tozlarini yakiyor derler.

O nedenle degirmen gibi 2 disli arasinda ezerek kiran aletler daha iyi
  • summatinyourteeth  (08.11.20 22:14:51)
öğütme işinde asıl problem parçacık boyutlarının aynı olmaması. parçacıklar ne kadar eşitse o kadar eşit bir demlenme-pişme gerçekleşiyor. ince parçalar kalın parçalardan daha fazla gövde bırakır mesela, bu da tat profilinin karışmasına sebep olur. içilir mi içilir ama her demlemede ayrı tat alırsın, bazen acı olur bazen de fazla hafif.

en kaliteli öğütücüler her parçayı olabildiğinde eşit öğütebilenler oluyor. bıçakla öğütmede kahvelerin aynı boyutta öğütülmesi daha zor, bıçakla yapanlar da buna uygun bıçak dizaynına ihtiyaç duyuyor. elindeki blender'ın ne boyut ayarı var ne de eşit öğütecek hassaslığı. elinde parçalanmış kahve parçacıkları olur ama hep böyle kullanacağım diyorsan lezzetten ödün vermiş olursun. ya da uygun bir süzgeç bulup blender'dan çıkanları süzgeçten geçirir belirli bir kalınlık standardı tutturmuş olursun. ama uğraştığına değer mi?

kesme değil ezme-kırma işi de tadı etkiliyor ama yukarıdaki kadar değil. yine en kaliteli öğütücüler kahveyi kesmiyor, sıkıştırarak kırıyor tabii. hem otomatik hem de kesmeyen, burr grinder alabilirsin.
  • Bruce  (08.11.20 22:29:10 ~ 22:29:47)
Haftalardır bu yüzden kahve alamıyorum, karar veremedim.

250 gramlık çekilmiş kahve alsam, bir ay içinde tüketsem çok şey kaybeder miyim peki? Kahve gurmesi değilim ama americano şeklinde içmeyi seviyorum. Evde öğütme işi ya pahalıya patlayacak ya da sağlıklı olmayacak gibi duruyor.
  • hadi ya la  (08.11.20 22:42:34)
çekilmiş kahve en en beteri, bayatlıyor çektiğin andan itibaren. çekilmiş kahve alacağına blender'da öğüt daha iyi.
senin için şu anda en mantıklısı 200-300 liralara satılan otomatik öğütücülerden almak. bıçaklı olacaklar ama olsun, ödün veriyorsan bundan ver.

  • Bruce  (08.11.20 22:54:43)
Abicim al bir el degirmeni. Dakikalarca dedigin hepi topu 1-2 dakika. Sonrasında seni 1 saat götürür o kahve. Eğer günde 3’ten fazla içmiyorsan yormaz. Fazlasını içiyorsan da zaten 250 gr kahve 1 ay gitmez sana. Öğütülmüş al.

  • her giriste sifresini unutan adam  (09.11.20 01:49:23)
+1 Bruce

Blender da kahveyi öğütünce kaşıkla bir alıyorsun içinde türk kahvesi kıvamında kahve de var kocaman kocaman parça da var. E o toz halindekiler başka bir tat salıyor kahveye büyükler başka bir tat salıyor.
Ve bu birleşim hiç güzel bir sonuç vermiyor.
2 tane 500er gramlık çekirdek kahve alıp mix n go da çektim. bitirene kadar illallah ettim. Berbat oluyor sonuç.

Çekilmiş kahveye karşı insanların bu tavrını anlayamıyorum. Abi 250 gram kahve zaten öyle çok uzun süre beklemiyor bitiyor hemen. Beklese bile tadından ahım şahım bişey kaybetmiyor.

Taze çekilmiş kahvenin hem zevki hem lezzeti tabi başka olur ama illa da her yudum kahvemizde çıldıracağız diye bişey yok. Kahve abi yani içersin geçersin. Hazır çekilmiş kahveden devam ediyorum ben. Bigün doğum günü hediyesi falan gelir diye bekliyorum evde kahve çekme makinesini de :)

Şu da var. Çekirdek fiyatları çekilmişten daha ucuz oluyor genelde. Sürekli çekilmiş çekilmiş alacağınıza bi makine alırsanız ne kadar sürede amorti edersiniz diye düşünerek de hareket edebilirsiniz.

El değirmenleri de fazla uzun, yorucu şeyler değil ama ben mesela değirmenle uğraşacağıma makine alırım diyorum ve değirmen almıyorum. Bütçe meselesi biraz. Makine bütçesine hiç çıkamayacaksanız değirmen alın keyfini çıkarın. Ben ileride güzel makine alma ihtimaliyle çekilmişten devam ediyorum. Çok da bişey kaybetmediğime inanıyorum.
  • andoreii  (09.11.20 02:55:18)