Monosodyum glutamat

Monosodyum glutamat gerçekten zararlı mı? İnternet'te konu bir sonuca bağlanmış değil okuduğum kadarıyla. Zararlı değil diyen de var. Buna Çin tuzu deniyormuş. Çin'i duyunca şüphelenmedim değil. Gıda sektöründe zaten bir sürü şerefsizlik yapılıyor. Bu da o tip bir şeyse uzak durmak istiyorum. 4, 5 günde bir cips alıyorum ve cipslerde monosodyum glutamat olabiliyormuş. Lays, Patito yiyerek kendimi zehirlemek istemiyorum. Bir de restoranlarda da kullanılıyormuş sanırım. Bu doğru mu?

aromalı cipslerde var, düz lays ruffles gibi şeylerde yok. Ama msg olmasa bile aşırı derecede yağ ve tuz da gayet zararlı deniyor.

ama evet aroma artırıcı olarak falan restoranlar da kullanıyormuş hatta geçenlerde bi yemek programında şef kullanın demişti de olay olmuştu.
  • nhk ni youkosu  (08.11.20 02:26:20)
sodyum içeriyor sadece, bu açıdan zararlı değil. ama bağımlılık yapıp msg olmayan yemekleri yiyememe noktasına getirirse o yünden sıkıntı olur, psikolojik açıdan yani. aynı şekilde daha fazla yemeye sebep oluyor.

  • Tochinoshin  (08.11.20 02:32:52)
msg kondugu her seye lezzet katan bir sey. asiriya kacilmamasi oneriliyor. e her seyin fazlasi zarar zaten.

  • yoggi  (08.11.20 02:46:42)
msg için bazı kaynaklarda zararlarını öğrenmek için yeterli süre henüz geçmedi deniyor.

  • bisorumvargaliba  (08.11.20 03:17:39)
MSG zararli degil. Sadece bir baharat, zaten icinde bulunan glutamat bir amino asit ve dogal olarak pek cok gidada bulunuyor, domates gibi. Lezzet arttirma olayi da abartilan bir durum, mutfagimda MSG var, eger bir yemege fazla koyarsam tadi gayet kotu oluyor.

Tuz gibi dusunun bunu. Hic tuz olmayan bir yemek ile tuz atilmis bir yemegi karsilastirin, nasil lezzet olarak arasinda buyuk bir ucurum olur. Ama asiriya kacilirsa da yenilmez olur. MSG de ayni sekilde. Ayarinda kullanilinca yemege lezzet katar, fazlasi zaten guzel olmaz.
  • Haldamir  (08.11.20 04:13:31)
Evlerimizde anne lezzeti yeaaa diye yıllardır pilavların baş tacı bulyonlarda paket paket yediğimiz yedirdiğimiz şey zaten. İnternet goy goyu sayesinde herkesin bir ara msg uzmanı olduğu acı yıllarımız oldu ama kimse bulyonlardan vazgeçemedi :)

  • synax  (08.11.20 12:38:20)