ABD’deki Eyaletlerin Türkiye’deki karşılığı ne?

Yani mesela New York eyaleti Ya da Florida eyaleti deyince şehir mi Yoksa bölge mi algılamak gerekiyor? İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi şehir mi Yoksa Marmara, Ege, Akdeniz gibi bölge mi? Yoksa her biri Türkiye, Fransa, İtalya gibi ülkelere mi karşılık geliyor? Tek farkları özerk olmaları, dış işlerinde birleşik devletlere bağlı olmaları? Kaliforniya var, bir de Kaliforniya’nın şehirleri var mesela.

Eyaletlerin Türkiye'de bir karşılığı yok çünkü bizde eyalet sistemi yok.
Marmara'nın Ege'nin birer merkezi hükümeti, kendi yasaları falan olsaydı denk sayabilirdik. Ülkelere de karşılık gelmiyorlar, eyaletler işte.

Dışişlerinde birleşik devletlere bağlılar, ayrıca bazı federal yasalar ve kurumlar var, bunlara aykırı davranamıyorlar. (FBI mesela, bütün eyaletlerde yetki sahibi.) Ama federe yasalara aykırı olmamak koşuluyla kendi yasaları var.

Google: Eyalet sistemi
tr.wikipedia.org
  • kobuzchu kiz  (06.11.20 01:39:23 ~ 01:40:24)
ABD'deki States'in Türkiye'de bir karşılığı olmadığı gibi aslında Türkçedeki eyaletin de tam karşılığı değiller. Ne diyoruz, Amerika Birleşik *Devletleri*. Onlar birleşerek yetkilerini federal devlete devretmiş eski devletler. Tam bir karşılığı yok Türkçede. Doğrudan devlet demek de pek doğru değil aslında. İdareten eyalet diyoruz ama eyalet sistemini aslında başka bir şey.

  • microfiction  (06.11.20 02:02:17)
Türkiyede yok ama rusyada oblastlar var mesela. Ona yakın.

  • Unde bach canim  (06.11.20 02:03:02)
Avrupa Birliği gibi düşün, AB'deki her devlet bir eyalet gibi. Nasıl Avrupa'daki ülkeler arasında ciddi nüfus, gelir, refah, ideoloji farkları varsa aynı şekilde ABD eyaletlerinde de var.

  • Haldamir  (06.11.20 02:19:49)
Osmanlı dönemindeki sancaklar veya vilayetler olabilir.

  • acebi  (06.11.20 03:09:25)
Oyle hayvan gibi farkliliklar yok, biri kambocya digeri norvec degil yani

  • baldur2  (06.11.20 06:04:37)
Biz 'eyalet' diyoruz ama doğrusu aslında 'devlet'.

Amerika Birleşik DEVLETLERİ zaten. Eyalet dediğimiz her eyalet aslında birer devlet. Kendi yasaları falan var. AB ülkeleri gibi düşünmek çok doğru olmaz. Çünkü her 'eyalet' federal hükümete de bağlı aslında. Federal yasalar ve federal birimler eyaletlerden üstün. AB ülkeleri için böyle bir durum geçerli değil.
  • himmet dayi  (06.11.20 08:33:05 ~ 08:33:50)
turkiye'deki karşılığı turkiye. hepsi devlet, turkiye de devlet.

  • hazen  (06.11.20 11:56:37)
En yakın karşılığı Osmanlı zamanındaki eyalet ve devletler. Mesela Kuzey Afrika’da kavalalıdan önce Cezayirlileri aşırı serbest bırakmıştı Osmanlı, Cezayir’in korsanları meşhurdur o tarihlerde. Uluslararası bir sorun olduğunda Osmanlı müdahale ediyordu. Yine Balkanlar’ı, Kafkaslar’ı, Kırım’ı, Girit’i, Kıbrıs’ı aynı şekilde idare etmiş Osmanlı. Yıkılış devrinde hatta daha konfederatif bir yere kayıyor yönetim. Bulgaristan mesela ayestefanosla kazandığı bağımsızlığını kaybetmiş Berlin antlaşması ile federe bir devlete dönmüştü.

  • Hallegadola  (06.11.20 12:15:41)
Bu ara eyaletleri bir Norvec veya Angola gibi gorme modasidir gidiyor. Evet eyaletlerin kendi anayasalari, kendi meclisleri vs... var ama federal devlete baya gobekten baglilar. Zaten eyaletlerin basindaki adama basbakan vs... degil vali (governor) deniyor. Zaten "State's Rights" yani eyaletlerin haklari ve ozgurlukleri konusu ulkenin ilk gunlerinden beri tartisilan bir mesele.

Mesela Almanya da federal devlet. Ama her bolgenin bir basbakani ve bakanlar kurulu var.
  • cleric  (06.11.20 13:09:53)
@Cleric, tabii ki AB is ABD cok farkli yapilar, AB'nin kendini olusturan devletleri baglayici bir yapisi yok ama ABD'nin eyaletleri nedir diye soran birine anlatmak icin hala iyi bir ornek cunku diger turlu orneklerde olcegi tutturmak zor.

Yani Almanya'nin eyalet sistemi ile ABD karsilastirilabilir ve daha dogru olur ama birisi Kaliforniya tam olarak ne diyince, Kaliforniya'nin 40 milyon nufuslu, dunyanin en buyuk 5. ekonomisi oldugunu anlatmak icin AB devletleri ile karsilastirmak mesaji daha iyi aktariyor. Ayrica ABD'deki eyaletlerin de dedigin gibi secilmis yoneticisi, anayasasi, bakanlar kurulu, yargi ve yurutme organlari var. Bu mesaji vermek icin de ulkelerle kiyaslama yapmak dogru oluyor.

Ayrica cok fark yok diyenler neye dayanarak soyluyor tam anlamiyorum. Ekonomik olarak bakarsaniz, Kaliforniyanin GDP'si UK ile yakinken, Nebraska'nin ki Angola'ya denk, Pennsylvania ise Turkiye'ye denk. Bu farklar birebir yasam standardi anlamina gelmiyor, hepsi gelismis ulke seviyesinde ama yine de hissedilir bir fark var. Siyasal olarak da Turkiye'den bile daha kutuplasmis bir ulke.
  • Haldamir  (06.11.20 15:44:57)