Hükümet neden erken seçim istesin?

geçen sene herkes 2020 sonunda erken seçim olacak diyordu. şimdi de 2021 yazı olmasa da en geç seneye sonbaharda seçim olacak diyor. bazıları da 2022 baharında olur en geç diyor. herkes erken seçim diyor da hükümet buna neden karar versin ki? her şey kontrolleri altında ve oyları anketler iyi görünmüyor.

1- rte tekrar aday olamıyor muhabbetinden dolayı olabilir mi böyle bir şey?
2- ak parti bişeyler yapıp milliyetçilik tavanken seçime götürür mü milleti? askeri operasyon, asgari ücrete abartılı zam vs vs

anlamaya çalışıyorum sadece herkesin dillendirdiği seçimi neden istemeleri gerektiğini

Geçen gün duydum. Ne kadar doğru bilmiyorum ama eğer rte görev süresinin bitimine 1 yıldan fazla varken erken seçime giderse tekrar aday olabiliyor dedi biri. Gerçi aksi olsa ne olacak yasayı değiştirir yine aday olur, dert değil bence. Ama mantıklı geldi.

Diğer bir ihtimal de işler daha kötüye gitmeden erken seçime gidip hem kamu nezdinde güvenoyu tazelemek hem de görev süresini uzatmak isteyebilir hükumet. Ancak günümüz şartlarında epey riskli görüyorum. Ancak bu söylentilerin çıkma sebebi 2023'e kadar başta ekonomi olmak üzere her şey daha da kötüye gidecek. Uzun vadeli bir ekonomik plan yok. Varsa yoksa damat "ekonomimiz yükseliyor" diye sallıyor. Artık çocuklar bile inanmıyor söylediklerine.
  • himmet dayi  (05.11.20 11:34:19)
Vergi affı geldi.
Ayasofya cami yapıldı.
Abuk subuk askeri harekatler yapılıyor.
Seçim yakında yapılmayacaksa, secim yapılacağı zaman hangi kartları oynayacaklar merak ediyorum.
Bence abd secimini bekliyorlar.
  • prizmatik  (05.11.20 12:10:29 ~ 12:51:01)
ABD seçimini bekliyorlar +1
Kabine değişecek diyorlar bir de seçim olmasa da (kesin bilgi değil)

  • Hallegadola  (05.11.20 12:45:40)
AKP surekli anket yaptiran ve secime cok vakit olsa bile surekli secim varmiscasina davranan bir parti. Gecmis basarilari da burdan geliyor zaten.

Oteki taraftan parti kadrolari eski caliskanliklarini kaybetmis durumda. Herkesin derdi devletin kaynaklarina cokmek, kendisine ve yakinina pastadan daha cok pay kapmak. (Teorik olarak eskiden de boyleydi de en azindan kapi kapi dolasiyorlardi) Ekonomi su noktadan sonra surekli bayir asagi oldugu icin saglam oy kaybi var ve genc nesli egitim sistemi uzerinden sekillendirme fikri de iflas etti. Kazanabileceklerini hissettikleri an secim yaparlar ama bir turlu gecici bir nefes alma + oylari stablize etme durumu olusturamiyorlar.
  • cleric  (05.11.20 13:57:13)
1. rtenin ve akpnin oyları her geçen gün eriyor.
2. şu an rte 2. döneminde ve cumhurbaşkanı 2. dönemindeyken erken seçim kararı alınırsa tekrardan seçilebilir.

  • candide  (05.11.20 14:18:53)
Bugün Erdoğan kadroların güçlendirilmesini, 30% genç, 30% kadınlarla doldurulmasını istedi. Bana da hazırlık gibi geliyor.

  • pass  (05.11.20 16:05:36)
Hükümetin erken seçim istediğine dair bir imare yok bu sadece ana muhalefet partisinin dönem dönem ortaya attığı bir iddia. Sanırım ana muhalefet partisi ara sıra kendisini hatırlatmak için böyle bir yola başvuruyor. Hem erken seçim olsa bile AKP'den CHP'ye kayda değer miktarda oy kayacağını sanmıyorum.

Ayasofya camisi sorunu on yıllardan beri gelen kronik bir sorundu ve çözüldü bu meselenin seçim yatırımyla uzaktan yakından alakası yok uluslararası denklemlerle alakalı bir konu hatta Ayasofya'dan önce daha önce müze haline getirilmiş bir çok camii sessiz sedasız aslına döndürüldü Ayasofya sembol olması sebebiyle açılışı biraz gürültülü oldu o kadar. Vergi yapılandırmasıda (af değil af farklı bir şey) rutin bir uygulama seçim yatırımı değil kesinlikle her 3 yılda bir vergi yapılandırması yapılıyor zaten muhtemelen bir 36 ay sonrada yeni bir yapılandırma olacak amaç hem vatandaşa ödeme kolaylığı sağlamak hemde alacakları tahsil etmek.
  • acebi  (06.11.20 03:42:16)