Bu Ülke İnsanı Kapıları Neden Çarparak Kapar?

Fikriniz nedir?

Kolu çevirip kapının dilini açarak, hatta diğer elle hafifçe destekleyerek, ya da anahtarla dili çevirerek usulca, sessizce kapamak varken...

Neden "dan!" diye çarparlar?

Hadi bunu da geçtim, neden o kapının dilini yağlamazlar, bu yüzden kapının anahtarla açılışı bile duyulur her seferinde?

O çıkan sesten, bir nedenle, bir haz mı alırlar?

Hangi ülkeden bahsettiğinize bağlı. Genelde toplu yaşamın getirdiği kuralları bilmemekten veya bilip de görmezden gelmekten kaynaklanır. Sabahın 7’sinde düşmana vurur gibi kapıyı göçertiyorsa adam isterse yağdanlıkla gezse nafile.

  • hay sikfuck  (23.10.20 00:19:08)
kapı kol çevrilerek kapanmak zorunda değil. o kapının dili eğimli üretildiğine göre iterek kapatılabilmesi için yapılmış. kapılar eskiyse onu bilemem.

  • bohr atom modeli  (23.10.20 00:21:30)
abi sen benim komşum musun yoksa tam az önce bu konuyla ilgili bir duyuru açtım sdfgsdfgs

  • nahtoderfahrung  (23.10.20 00:24:50)
Pasif agresif tepkilere alıştığı için. Çocuklar ebeveynlerine, kadınlar kocalarına, kocaları herkese karşı pasif agresif tepkiler gösterdiğinden kapı çarpma, dan dun hareket ederek rahatsız etme gibi aksiyonlara girerler.

  • roket adam  (23.10.20 01:08:30)
Zamanında bir apartman yöneticisi panoya "kapıları yavaş çarpın" diye yazı asmıştı :)
Kafaya bakın yani. Çarpmak o kadar doğal ki yavaş olacakmış.

  • pro9it9is9  (23.10.20 08:00:13)
@xportant Birkaç Avrupa şehrinde evlerde misafir olarak kaldım. Hiç böyle bir şeye rastlamadım (tabii ki bir nedenle fark etmemiş de olabilirim). Mesela Malmö, Viyana, Hamburg, Sofya, Brugge.

Bu ülke insanının gürültücü olduğunu düşünüyorum.

Olur olmaz korna çalmak da bir başka gösterge. Kornayla tanıdık selamlamak, kornayla seslenmek, kornayla otopark kapısı açtırmak...
  • pantepember  (23.10.20 09:00:41 ~ 09:32:24)
@hay sikfuck Hiç uyarılmamak da başka bir etken.

  • pantepember  (23.10.20 09:03:59)
@roket adam Düşünmeye değer.

  • pantepember  (23.10.20 09:04:39)
Kapının kapandigindan emin olmak için. :) Hızlı çarpılırsa daha iyi kapanır.
Muslukları da böyle kapatırlar sıkı sıkı. Ama ne kadar çok sikarlarsa o kadar daha çabuk bozulur musluklar. Arabanın kilitleme tuşuna 2 kere basarlar filan.

  • etna  (23.10.20 09:58:14)
bende anlam veremiyorum neden bu şekilde bir davranış sergiliyor insanlarımız.

  • doclarens  (23.10.20 11:35:52)
Dusuncesizlik. Kapiyi itmek kolaylarina geliyor ve bu hareketin sonucunda gurultu cikacagi ve bundan birilerinin rahatsiz olabilecegini dusunmuyorlar. Farkinda olmamak tamamen. Bazisi nazik uyarilari dikkate alip farkindalik gelistiriyor, bazisi "ne var canim kapi kapatiyoruz alt tarafi" diyip defansa geciyor. Defansa gecen haksiz oldugunu fark etse bile sonrasinda sirf tukurdugunu yalamamak icin tavrini degistirmiyor. Bazisi da nazikce uyarmak yerine 'kapiyi yavas kapat lan hayvan' diye giriyor lafa mesela, onlar zaten bastan 5-0 geride basliyorlar sorunu cozmeye. Insanin dikkat edesi varsa bile muhattabini dikkate deger bulmuyor boyle olunca.

  • taurina  (24.10.20 02:22:16)