Taksi mafyası İstanbul'da taksi sayısının neden artmasını istemiyor?

Bunlar hayırdır Belediyeye kafa tutuyor ve İmamoğlu bir türlü onaylattıramıyor belediye meclisine binlerce yeni taksi ekletmek için?

İstanbul'da 20 yıldır mı ne taksi sayısı aynı.

Bu taksi plakaları kime ait de mafya gibiler? Kaç para kazanıyorlar, taksi sayısı artsa aç mı kalacaklar yani nedir olay?

Birçok insan bunlar yüzünden korsana yöneliyor. Geçende ihtiyacım oldu taksi bulamadım. İş-çıkış saatlerinde, yağmurda taksi bulmak imkansız zaten.

Mecbur korsan taksiye yöneliyor insanlar.

Bir diğer sorum da bu korsan taksicilikte kimler para yiyor da sarı taksiler kadar sayıları fazla? Yani devlet denetlese bulur ama resmen izin veriliyor gibi.

milletvekili, milletvekili akrabaları ve eş dostuna aitler. kısacası yandaş tayfa. korsan taksiyi bulursun da tepesinde taksi yazmıyor ki, teyzemin oğlunu taşıyorum der geçer

  • nahtoderfahrung  (20.10.20 18:00:59 ~ 18:01:46)
2-3 milyonmuş bir plaka

  • ShadowOfMoon  (20.10.20 18:08:44 ~ 19:57:53)
Aslında taksi plakaları şu anki sistemde sürelidir. Yani belli dönemlerde yeniden ihaleye çıkarılması gerekiyor.

Ama tabii ki herkes boşluklardan faydalanarak elden ele plakaları satıyor, kiralıyor devrediyor vs...

Yapılan sözleşmelerin hukuki geçerliliği tartışılır durumda.

www.haberturk.com

Bir de yanılmıyorsam 2015'teki düzenlemede taksi plakası sahibi, taksicilik yapmak zorunda. Yani işi yapacak kişi plakayı alabilir. Tabii ki denetim olmadığından kimse umursamıyor.

Neticede ortada yasal statüsü tartışmalı bir karaborsa var. İnsanlar 2milyona taksi plakası alıyor. Ama mesela bunu devletten almıyor. Kime ödediği belli değil... Bu fiyat neye göre belirlenmiş belli değil. Yasal mı o da tartışmalı.

Baya orman kanunları işliyor.

Şimdi bunu bir düzenlemek istiyorlar. Mesela direkt şoföre belediyeden kiralama gibi bir model konuşuluyor.
Yani adam gidecek belediyeye, ben taksicilik yapacağım diyor. Sınava giriyor. Plakayı süreli olarak kiralıyor. Kimseye de devredemiyor.

TAbii ki milyarlık bir rant var. Kimsenin işine gelmiyor. Düşün bir plaka 3-5 milyona el değiştiriyor. 18000 plaka var şehirde. Rantın büyüklüğünü düşün.

Şimdi belediye dese ki sistemi değiştirdim. Ya da piyasaya 18000 plaka daha çıkartıyorum. Plaka isteyen de gelip benden alacak. Kiralayanların da plakasını elinden alacağım.

Yapabilene helal olsun.
  • anten  (20.10.20 18:28:55 ~ 18:29:26)
Taksi işi başlı başına bir sektör. Kendi içinde bir yapılanması var. Özetle şöyle bir akışı var ;

1)Taksi plakası ortalama 2 Milyon TL civarında el değiştiriyor (git: www.kaletaksi.com)

2)Plaka sahipleri bu plakayı kiraya veriyor. Bu işi yapan bir sürü şahıs veya şirket var, aylık kiraları 8.000 - 9.000 TL civarında.

3)Plakayı kiralayan kişi bir araba satın alıyor, kiraladığı plaka ile birlikte bu arabayı günlük 2 şöföre kiraya veriyor. Şöförler ise yaptıkları cirodan aracın günlük kirasını ve masraflarını ödedikten sonra kalan para kendilerinin oluyor. (Günlük kira ücretini bilmiyorum açıkçası)

Kısacası 2 milyon TL'ye plaka alan adam hiç bir şeye karışmadan aylık 8.500 TL gelir elde ediyor ve plakanın değeri de sürekli yükseliyor. 2 sene önce bu fiyatlar 1.5 Milyon TL civarındaydı mesela. Plaka sahipleri genelde kalburüstü insanlar, bir çok tanınmış ismin (sanatçılar vs..) 1'den fazla taksi plakası olduğunu duymuştum.

Taksi plakası üretilen ve maliyeti olan bir şey olmadığı için fiyatı arz / talep dengesine göre oluşuyor. Yani birisi o plakaya 2 milyon TL ödemeyi kabul ettiği için 2 milyon TL'lik bir değeri var. Yarın belediye çıksa 10.000 tane yeni plaka çıkartacağız dese bunu parayla satamayacağı için (en azından 2 milyon tl gibi bir paraya satamayacağı için) plakın izafi değeri yok olacak. Bu sebeple de mevcut plaka sahipleri bunun önünü kapatmak istiyorlar.
  • talasas  (20.10.20 18:34:41)
Çünkü inanılmaz bir rant var ve piyasayı elinde tutanlar arpanın azalmasını istemiyor. İmamoğlu olur da bu taksi işini hallederse çok hayır duası alır. Ama adamlarda öyle bir lobi var ki uber, careem vs. hepsinin köküne kibrit suyu döktüler. İktidar bile karşısına alamadı/almak istemedi. O yüzden İmamoğlu'nun işi zor ama başarırsa büyük iş yapmış olur.

  • halitkin  (20.10.20 20:52:07 ~ 21.10.20 13:43:13)
3-4 tane taksi plakası kiralayan büyük galeri var.
Plaka sahipleri bunlara 6-7bin lira aylık ücret karşılığında plakalarını veriyorlar.

Bu galerilerde şöförlere 8-10bin arası aylıkla kiralıyorlar. Basit bir hesapla şöför günde 300-400liranın altına düştüğünde zarar yazıyor. Galerici arkadaşlar mafya olduğu için plakayı ve aracı birkaç güne geri alıyorlar.

Semtin taksicilerinden duyduğum birde galeriler kendilerinden araç kiralama şartı koyuyorlar, yani Fiat Egea veya Hyundai Accent gibi bir aracın olsa bile plaka kiralayıp giremiyorsun. ÖTV indirimli alınan araçlar olduğundan Egea 90-100bin lira aralığında olmasına rağmen galeri bunu da 150-160bin liradan kiralıyor. Tabi birde yıllık 10bin-20bin lira da galerinin hava parası denilen haracı var.

Sonuç olarak bu galeriler oturdukları dükkandan senede trilyondan fazla paralar kazanıyorlar.
  • Northern Mariner  (20.10.20 22:57:50)
Diyelim senin 5 tane taksi plakan var, ortalama 2 milyon TL'den 10 milyon TL'lik ürün var elinde.

Şimdi piyasada iki katı taksi plakası olursa elindeki her bir plakanın değeri düşecek, belki yarısı olacak. Hop gitti 5 milyon TL. Aynı zamanda bunlardan aldığın düzenli kira da düşecek.
  • burfak  (21.10.20 16:54:53)