[]

Sağ tarafta araba kullanmak

1 haftalık ziyarette metro vs kullanmamak için araba kiralayayım diyorum. Ama direksiyon sağda, alışır mıyım hemen deneyimleyen var mı?
 
Direksiyondan ziyade trafiğin akış yönüne alışmak lazım. O kafa karıştırıyor biraz.


 • himmet dayi  (18.10.20 17:42:11) 
Alışırsın kısa zamanda. Ama alıştım deyip araç geçişlerine, dönüşlere ve özellikle kavşaklara dikkat et.


 • pass  (18.10.20 17:43:28) 
Cok bi kafa karisikligi yaratmiyor ya da ben cabuk alismistim. Yarim saat falan surdu alismak.

Gobeklerde biraz daha dikkatli olursunuz. Bir de donuslerde. Bir sure sonra onlar da otomatige bagliyor zaten.
 • brkylmz  (18.10.20 17:49:08) 
dar / geniş aldığın dönüşlerde biraz dikkat etmen lazım
o kadar

 • summatinyourteeth  (18.10.20 17:53:55) 
ben rahat 1 ay kullanamadan alışamam, sol taraf kaldırıma çıkacak gibi geliyor hep, sağdan götürmeye çalışıyorum arabayı falan. en nefret ettiğim şey bu uk için.


 • garavel  (18.10.20 18:03:36) 
Londra ise araba kiralamayin. Ayak bagi olur, inanilmaz masraf yaratir. Muhtemelen ceza da yersiniz cunku ister istemez.

Gobekler ve ingilterede sagda ve solda olan otoban cikislari cok sikintili. En sag serit en hizli akiyor vs alismak zaman alir.
 • kuehles blondes  (18.10.20 18:12:42) 
Ben İngiliz yapımı film izlerken bile trafiğin akışı yüzünden karşımdan kamyon gelecek diye geriliyorum, direksiyonun konumu değil ama trafiğin akış şekli zorlayabilir.


 • angelus  (18.10.20 18:18:04) 
bu arada evet, trafik cezaları özellikle park cezaları acayip tazla londra’da yememe şansınız çok az hele ki bilmeyen biri için %100 2-3 ceza var diyebilirim 1 haftada.


 • garavel  (18.10.20 18:36:47) 
sag - sol direksiyon gecisleri yapmak durumunda kaldim, farkli ulkelerde calisirken.

genel olarak cok zor degil, panik yapmazsaniz. zaten yolda giderken kendinizi refuje, yolun ortasina gore ayarliyorsunuz. orayi gorecek sekilde.

donel kavsak (roundabout)'larda dikkatli olmak gerek, ayik olursaniz bu da zor degil.
benim icin tek sikinti, kavsaklarda donusu yapinca kendimi el aliskanligi obur seritte bulmakti ilk bir iki gun. ona da alisiliyor. pek bir sorun olmadi.
 • viva paulista  (19.10.20 03:03:06) 
2 yıldır sağ direksiyon araç kullanıyorum, Türkiye'ye giriş yaptığımda yarım saat gerildim sonrasında alışmıştım şimdi sol direksiyon araç kullananlardan daha iyi kullanabiliyorum tek sıkıntı gidiş geliş dar yollarda önünüzde büyük bir araç varsa sollama yapamıyor olmanız.


 • solo  (19.10.20 09:46:40) 
Çok zor değil, alışılıyor.

Ama diğer arkadaşlara katılacağım; Londra merkezde dolanıp duracaksanız arabanın hiç bir kolaylığı yok. Bilakis ayakbağı olur, sizi yavaşlatır. Boşuna masraf etmeyin, Uber kullanın.
 • fever  (19.10.20 10:10:02) 
Vites değiştirmek için elinin kapı koluna gitmesi dışında çok bir şey olmuyor. Trafiğin psikopatça olmadığı bir yerde 5 dakikaya alışırsın.


 • arnold schwarzeneger  (19.10.20 14:56:24) 
ha bir de, eğer solak değilsen, araba kullanırken kahve içemiyorsun. çünkü bardaklık solda :/


 • fever  (19.10.20 15:15:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.