SİHA'ların avantajı

azerbaycan'ın kullandığı siha'lar, piyadelere ve zırhlı araçlara karşı sahada bayağı etkin gözüküyor. neticede pırpır tabir edilen tarzda drone değil mi bu? hava savunma sistemlerine ya da uçaksavar ateşine karşı nasıl bir avantajı var?

40 bin feete kadar cikiyor sihalar. bu 60 bin de olabilir yakin zamanda. tespiti kolay degil.

  • müptezel dostoyevski  (18.10.20 12:43:36)
bir de sürü halinde gönderiyorlar bunları. uçaksavar onlarcasıyla nasıl başetsin? bir de küçük ve hızlı.

  • fever  (18.10.20 12:52:07)
Muhtemelen geri kalmış ülkelerde ise yarıyor. Gelişmiş ülkelerde sinyal karıştırıcılar vb olur.

  • prizmatik  (18.10.20 12:58:19)
bir avantajı yok gelişmiş bir uçaksavar teknolojisi varsa siha düşer. sen sadece başarılı atışları görüyorsun.

tek avantajı doğal olarak personel kaybetmiyorsun o sebeple paranın el verdiği sürece x noktasına siha gönderebilirsin. 10 tane gönderirsin 9u düşer bir tanesi vurur. görev başarılı.
  • duyurukullanıcısı  (18.10.20 13:00:27)
Azerilerin 40.000ft e çıkan sihası falan yok dünyada zaten sadece MQ-9 Reaper var o kadar yükseğe çıkabilen fakat orada kaç kg faydalı yük taşır ona da bakmak lazım.

Servis tavanı 40.000ft olan Aksungur var ama oraya muhtemelen boş çıkıp gözlem yapabilir.
  • catch the arrow  (18.10.20 13:10:46)
Yanına bir de Koral koyunca gelişmiş sistemlerde de etkili olur. Quora’da çok güzel yazılar var. Araştırabilirsiniz.

Maliyeti görece düşük. 1 milyar dolarlık kayıp veriyor, sıfır insan kaybı, en fazla 5-10 tane siha düşse 50-100 milyon dolar.
  • stewie  (18.10.20 13:25:54)
minicik hobi drone'ları bile sinyali kaybetse bile belli bir yere dönebiliyor, engelleri algılayıp etrafından dolaşabiliyor vesaire.

askeri bir cihazın daha iyi olmasını bekleriz sanırım. kendi başına görevi tamamlayabilen, ya da intihar saldırısı yapabilen drone'lar var.

paranız varsa, epey etkili.

üstelik türk drone'ları suriye'de ve libya'da rus savunma sistemleri tarafından durdurulamadı. azerbaycan'ın elinde israil menşeili aletler olduğunu da düşünürsek...
  • fever  (18.10.20 13:26:51)
Bir süre savunma sanayiinde çalıştım, o zamanlar baya muhabbeti dönüyordu bunun.

Özetle doğru düzgün bir ordusu olan bir ülkeye karşı SİHA'lar etkisiz, savunması çok kolay çünkü. Projectile ile vurması daha zor ama genelde sinyal karıştırıcı kullanıyorlar, lazerle çalışan sistemler var, baya omuzda taşınan silahlar bile var bunun için.

Ermenistan ordusunun 500 milyon $ bütçesi var. Bırak kendilerinin bir şey geliştirmesini, satın almaları bile zor. O yüzden işe yarıyor. Ama öte yandan İran bile Amerikan drone'larını vurabiliyor, öyle düşünün.

Bir de ek not düşeyim, sinyal karıştırıcı sistemlere karşı otonom drone kullanmak bir çözüm. Bizde de buna kasıyorlardı ama aylık bin dolar maaş verdiğin adamla bunu yapamazsın :)) Hala uğraşıyorlarmış diye duydum, bir yere varabileceğini zannetmiyorum.
  • plutongezegendegilmi  (18.10.20 13:32:45 ~ 13:35:01)
Uçaksavar mermisi gibi yine diğer uzun namlulu silahlar için hedef görülse dahi, hedef ne kadar uzakta ise merminin tam olarak vuramama (yani dağılma) ihtimali de artar.

Sinyal karıştırıcı için de çözüm de bulunmuş olmalı ki Suriye'de ve libyadaki aktif halde vurulan pantsirlerle bunu gördük .
ruslar da pantsirlerinde bazı reformlar gerçekleştiriyolarmış.

Bir gece şehit edilen 30dan fazla şehidimizden sonra meydana çıkan ve rejim ordusuna büyük kayıplar verdiren insansız hava araçlarımız hakkında o ana kadar bazı rus medyasında, (sözde) bir çok ihamızın düşürüldüğünden bahseden haberler çıkmış.
Ee tabi meydan boşken konuşmak kolay.

Tabi ki savunma sanayinde sadece bunlarla yetinileceğini sanmıyorum.
Kesinlikle su ana kadar sözü edilmeyen başka silahlarımız da olmalı .
  • Erva  (18.10.20 13:56:11)
hava savunma sistemlerini patlatmak için israil yapımı otonom bir kamikaze drone'u kullanıyorlar. Sonra da bayraktar ve benzeri siha'lar ile korunmayan hava sahasına dalıp stratejik hedefleri vuruyorlar, istedikleri gibi at koşturuyorlar. Hava savunmayı en.wikipedia.org bunlarla, saldırıyı da bildiğimiz bayraktarla çözüyor adamlar.

  • roket adam  (18.10.20 21:33:46)
Ben sihalarin abartildigi kadar iyi oldugunu dusunmuyorum zira sihalar populer ekipman olmaya basladigindan beri dunya ciddi bir savas henuz gormedi.

Ustteki bir arkadasin dedigi gibi, gelismemis ucuncu dunya ulkeleriyle gerilla savasi yapanlar icin etkili hepsi o.
  • Avoiding The Puddle  (19.10.20 05:48:58)