sporun katkısı gerçekten %20 mi?

kilo verme, göbek eritme, kaslanma (aslında kas alma olayı biraz daha farklı olması lazım) ile ilgili hangi yazıyı okusam beslenme %80, spor %20 etkiliyor diye yazıyor.

ben bu olayda kendi hikayemi anlatıp sormak istiyorum.

2 sene önce skinny-fat olduğum için beslenmeme çeki düzen verip spor yapmaya karar verdim (boy 1,68, kilo 62-63 idi). 1 ay yüzdüm, sonra bir sakatlık oldu, 1 ay ara verdim, sonra 3,5 ay düzenli yüzdüm. bu yüzmelerin sadece son 3,5 ayında beslenmeme tam olarak dikkat ettim. öncesinde tatlı, mcdonalds vs. tüketiyordum ama yeni düzene geçmeye çalışıp geçememe durumu vardı, neyse.

3,5 ay boyunca haftada 4 gün yüzmeye gittim. sadece birkaç kere 3'e inmiştir bu sayı. bu süreçte, kendimi hiçbir zaman aç bırakmamama rağmen kilom bayağı azaldı. hatta bir noktadan sonra kilo almak istedim (alamadım, zorla yiyemiyorum), çünkü 59'a kadar düşmüştüm. evet, göbeğim gitti, kaslandım da ama genel olarak istediğimden daha cılız bir yapıya sahip oldum, bacaklar bayağı cılzlaştı, mesela diz kapağım bayağı görünür oldu ve kötü gözüküyordu açıkçası.

beslenmeme dikkat ettim, evet ama %70-80 arası sağlıklı beslenmişimdir. sabahları mesela iki dilim ekmekle birlikte (ekmek olmayınca baş dönmesi oluyor, B bilmem kaç vitamini varmış da unuttum şimdi, doktor 1-2 dilim ye demişti) peynir, zeytin, yumurta (sarı-beyaz), çay tüketiyordum. öğlenleri genelde yoğurdun içine 15-20 tane siyah üzüm (dışarıdaysam dürüm). akşam da genelde normal ev yemeği (tabii bunların hepsi her zaman sağlıklı olmuyor ama), mesela dolma, ıspanak, patlıcan oturtma, nohut, fasulye, bezelye vs.

ama bunların dışında gerçekten iki günde bir (en fazla 3) tavuk dürüm yiyordum. dürümün de lavaşı kalındı. sadece 1-2 kere içindeki patatesi çıkartmışımdır ama genel olarak boşver, o kadar da olur diyordum. tavuk dürüm yemiyorsam çiğ köfte dürüm yiyordum (yan masada oturan, dürümün içine nar ekşisi istemedi içinde şeker varmış diye, ilk defa orada duydum ama ben o kadar da olsun dedim, zaten kilo vermiştim). kimi zaman pide yiyordum. şimdi merak edip baktım, eve akşamdan sonra keyfine sürekli pilav üstü tavuk söylemişim ki ben pilav üstü tavuğa acayip ketçap basarım, hayal edebileceğiniz gibi değil (ketçabı bastıktan sonra da kendimi kötü hissediyordum ama şimdi anlıyorum ki gerek yokmuş üzülmeme). gecenin bir yarısı ders çalışırken kumpir söylemişim (öküz gibi de bir şey yolluyorlardı) vs. vs. ama dışarıda tavuk göğüs de yiyordum 3-5 günde bir. kimi zaman dayanamayıp onu da pirinç pilavlı yiyordum. yani işte baktığımızda %70-80 oranında sağlıklı beslendim diye düşünüyorum, %100 diye bir şey olamaz zaten, belki de olmamalı. bir tek tatlı konusunda çok katıydım. 3,5 ay boyunca 2 istisna dışında tatlı kesinlikle yemedim. canım da zerre istemedi, çünkü kas yapacağım diye çok rahat motive olabiliyordum.

yani ben bu süreçte kendimi aç da bırakmadım (ama zaten obur bir insan olmadığımı da not olarak ekleyeyim, kendimi bildim bileli az yerim, bir tek tatlı sayesinde kilo alıyorum işte) ama sadece tatlıya ve hamur işlerine dikkat ederek (dürümü hamur işinden saymıyorum ama spor yapmıyor olsam o da kilo aldırıcı bir şey olabilirdi belki, pideyi de nadiren yiyordum) ve ciddi spor yaparak bir noktadan sonra istemeye istemeye kilo vermeye devam ettim.

bunun sebebi nedir? kendimi aç bırakmıyor olmama rağmen kilo vermeye devam etmiş oluşum garip değil mi? yediğim dürümlere, pilavlara, sayıca çok olmasa da kumpirlere rağmen kilo vermiş olmam sporun etkisinin %20'den fazla olduğunu göstermez mi? yoksa onların bahsettikleri şeyle benim bahsettiğim şey başka mı?

Hepsini okumadım ama öyle bir oran yok. Dinlenmeyle birlikte üçü de önemli. Kilo kaybı ise kalori dengesiyle ilgilidir. Sporu çok yapman ya da yemeği az yemen kas yağ dengesi açısından olmasa da tartıdaki değer açısından benzer etkiler gösterir.

  • arnold schwarzeneger  (14.10.20 15:03:54)
hepsini okuyabilirsek sevinirim.

  • ahm1  (14.10.20 15:16:34)
ya skinny insanlardan nefret ediyorum bunu bir yazayım da önce.

sevgili skinny o boyun ve kilonla yediklerin şu an benim diyet yaparak yediklerimden bile az! yanında spor da olunca kilo kaybetmişsin işte. garip falan değil az yiyorsun. o yüzden skinny'sin zaten.

sen bir zahmet spor yapma çünkü insan gibi yemediğin taktirde hep skinny kalacaksın. zaten muhtemelen spor yapsan da bir şeye benzemeyecek vücudun çünkü skinny'sin.

nefretimi kustum iyice. iyi oldu bence.

pis skinny.
  • ozdek  (14.10.20 15:44:11)
@ozdek: skinny'lik bence bayağı kötü gözüküyor ama ya. nefret etmelik bir şey yok bence :)

ama gerçekten psikolojim bozuldu ya. bu olanlar 2 sene önceydi çünkü, yüzmeyi bırakınca tekrar tatlıya vs.'ye başladım ve şu an göbeğim o zamanki spor öncesi halinden de çok. göbeğime bakıp bakıp sinirleniyorum. offf neyse.

hele dışarıda insanlar görüyorum. bacakları, kolları çırpı gibi, göbeğe bir bakıyorum, of, böyle bir göbek yok, böyle bir şey nasıl mümkün olabiliyor, şaşırdım. "demek böyle tatlı yemeye devam edersem böyle olacağım" diyorum ben de. o yüzden imrenilecek bir tarafı yok bence. gerçekten kötü gözüküyor.

onun dışında üst bacaklarım da kalınlaştı şu son süreçte.

spor yapınca yine güzel oluyordum ya. hala o zamanki üst vücut fotolarıma bakar bakar dururum :)
  • ahm1  (14.10.20 15:51:30)
85'ten 72'e şöyle düştüm boy 1.81

sabah kahve sadece
öğle yok
akşam 5'te spor 1 saat
4.30'da karbonhidrat küçük sandwich veya az makarna
6.30'da protein sade kırmızı et veya sade tavuk, yanında sebze.

arada bi tavuk döner atayım bu seferlik ketçap sıkayım sabah beynim dönmesin bi poca atayım, bi lavaştan bir şey olmaz vs vs vs dedikçe o kilo gitmiyor.

ilk 2 hafta vs çok zor. sonra bünye alışıyor.

birde düzenli uyku çok önemli.
  • duyurukullanıcısı  (14.10.20 15:56:26)
@duyurukullanıcısı: akşama kadar yemek yemeden nasıl yaşıyorsunuz ben onu anlayamadım açıkçası.

"bi lavaştan bir şey olmaz vs vs vs dedikçe o kilo gitmiyor." bunu okuyunca spor yapmıyorsunuz sandım ama e spor da yapıyorsunuz. bir lavaş nasıl etkiliyor anlamadım. bence bir deneyin, etkilemez herhalde ya.

bünyeden bünyeye bu kadar fark ediyor mu ki? yazdım işte. ortalama 2 günde bir dürüm yiyordum. nohutlu tavuklu pilav da cabası.
  • ahm1  (14.10.20 16:00:35 ~ 16:02:06)
ben de 87'den 76'ya düştüm son 8 ayda. Ancak 87 kilo olduğum dönem fast food, bol mayonezli yiyecekler, bolca kızartma ve alkol ve tatlıyı çok tükettiğim dönemlerdi. İlk birkaç ayı sadece beslenmeyi düzelterek (azaltarak değil) zaten 80 civarına indim, son 3-4 aydır da bisiklet ve yüzme ile üstünü de alıyorum, baya göbekten de kurtuldum diyebilirim. Yani bu "katkı" konusu bulunduğun kilo ve ideal kilona uzaklığına göre değişebilir ama evet ben de beslenmenin inanılmaz önemli olduğunu düşünüyorum. Mesela artık tatlı yemiyorum demişsin, o bile acayip bi fark yaratıyor (bende yarattı açıkçası)

  • roket adam  (14.10.20 17:10:57)
@roket adam: tatlı "bile" derken? benim ilk bırakmaya çalıştığım şey tatlı zaten. sonrasında da hamur işleri geliyor. her gün bir tatlı yemek ve yememek çok şey fark ettirir. en çok tatlı ve hamur işi fark ettiriyor zaten. dürüm bana göre sağlıklı bir şey :)

  • ahm1  (14.10.20 20:07:17)
Skiny Ahm1 Kardeşim.
Yazdıklarını okumak isterdim ama belirli bir yerden sonrası gerçekten yoruyor insanı.
Ben sana konuyu ana hatlarıyla bir özetliyeyim. Sen aradaki farklılığı kendin taktir et.
Kilo vereceksen diyet yapacaksın ve bunu sporla destekleyeceksin.
Kas yapacaksan spor yapıp bunu diyetle destekleyeceksin.
Günlük ihtiyacın olan kaloriyi şuradan hesapla.
www.agirsaglam.com
Telefonuna FatSecret uygulamasını indir. Yediğin içtiğin herşeyi yaz.
Günlük aldığın kaloriyi ve makroları incele, ilk verdiğim linkte belirtilen şekilde ayarlamaları yap.
Gün aşırı sporunu da yap.
Belirtilen ölçüler içinde kalmak şartıyla istersen kesme şekerin üzerine nar ekşisi sıkarak onu da yiyebilirsin.
Bunları uygula en geç 6 ay sonra sonuçları gör.
Hepsi bu.
Teşekkürü o kadar uzun yazma gerçekten okunmuyor, sıkıyor.
  • Mirket  (14.10.20 21:16:17)