Elektrik işleri, çarpan makina ve atan sigortalar

Merhaba arkadaşlar
Yeni eve taşındık(ev de yeni)

İlk gün çamaşır makinasından elektrik çarptı, elimi yıkarken de değişik bir his duydum. Elimde dandik bir kontrol kalemi vardı. Kalemi bataryaya değdiriyorum ve 220v yazıyor. Musluğa elimi değdiriyorum makina gibi çarpmıyor ama bir his var.

Bunun için ev sahibi bir elektrikçi gönderecek ama durumu bir de size sorayım bilenler varsa

İkinci olarak binada sadece tek bir kaçak akım rölesi var. Bugün bir prize ek yapayım dedim. Prizin arkasındaki duvara sıva üstü bir priz takacağım. Prizin sigortasını indirdim. Prizin nötr ve toprak hatlarını bir birine değince apartmanın elektriği gitti. Kaçak akım rölesinin ne olduğunu neye benzediğini bilmiyorum ama nötr ve toprak birbirine değdi diye binanın sigortası atıyorsa bir sorun vardır değil mi?

Teşekkürler

musluktan vs akıma kapılmanız binanın topraklamasında problem olduğuna delalet. Kimi kendince zeki elektrikçiler nötr hattını ayrıca toprak gibi bağlayarak sıfırlama yapabiliyorlar dikkat edin derim

  • hay sikfuck  (13.10.20 20:41:59)
Böyle bir şeyi hayatımda ilk defa duyuyorum. Ne demek binada tek bir kaçak akım rölesi var. Bir yerlerde bir hata var. Hiç bir mühendis böyle bir projeye izin vermez , veremez. Binanın iskanın olduğuna emin misiniz ? Bu projeyi onaylayan belediyeden de şüphe ederim.

konuya gelecek olursak belli ki topraklama hattında bir sıkıntı var. bu sebeple de hiç bir daireye kaçak akım rölesi takılmamış. kısa vadede de çözemediklerini sanıyorum. Bu durumun size özgü değil, tüm dairlerde olduğunu tahmin ediyorum.

müteahhit ile konuşun derim
  • janavarorion  (14.10.20 09:01:13)
Binanın topraklamasında ve bina panosunda bir karışıklık olduğu kesin.

Fakat plastik su tesisatı ile su taşınan bir muslukta elektrik olması pek mantıklı değil, acaba tezgah altında bataryaya giren filex borular makineye filan mı değiyor?

İkinci sorunda doğru sigortayı indirdiysen, prizde faz yoksa, nötr ile toprak kısa devre yapınca dediğin olduysa nötr ya da toprak hattında bir yerden kısa devre var demektir.

Yeni binada daire içinde mutlaka kaçak akım rölesi olur, olmadığına eminsiniz di mi? Kaç yıllık bina?
  • John Bloor  (14.10.20 10:14:51)
Maalesef evin iskanı henüz yok, çünkü asansörü takılı değil, elektriği de şantiyeden bir hat çekilerek kullandığımızı öğrendim. Kablolar dışarıdan

90'da babamın yaptırdığı müstakil(arsası filan bize ait olsa da gecekondu standardı diyebiliriz) evde böyle bir şey yaşardık. Toprak hattı yerine nötr'e bağlanmış ev. Tabi daha sonra nötr olması gerekçen kabloyu da faza bağlamışlar. Çarpılır dururduk.

Binanın rölesini bir kontrol ederim kaç ma olduğunu

Teşekkürler, en iyisi müteaahite ulaşmaya çalışmak
  • hoot  (14.10.20 10:18:49)
Bina sıfır

  • hoot  (14.10.20 10:19:38)
Olur da iskan alınırsa zaten elektrik idaresi abonelikleri onaylamak için panonun düenlenmesini isteyecek, o zamana kadar sorunun çözülmesi için müteahhit elektrikçiyi göndersin bi kontrol edilsin.

  • John Bloor  (14.10.20 10:26:15)
Yukarıda söylediklerime ek olarak, belli ki nötr toprak olarak bağlanmış olabilir veya aynı hatta bulunan biri kaçak elektrik kullanıyordur.

son olarak dairedeki kaçak akım rölesi uyduruk olduğu için , onu atlayıp binanınki atıyor olabilir.
  • janavarorion  (14.10.20 10:31:04)
@john bloor çamaşır makinasının hortumu da flex boru, muhtemelen hortumun temasını kesersem düzelebilir

  • hoot  (14.10.20 10:57:42)
Bir de bu kaçak akım rölesi dandik muhtemelen, günsan marka.

İyisiyle değiştireyim olmazsa
  • hoot  (14.10.20 11:02:43)
Makinadan çarpılıyorsanız kaçak akım rölesi bağlı değildir, bypass edilmiştir bence.

  • John Bloor  (14.10.20 13:22:08)