2. Felipe doneminde akdeniz ve akdeniz dunyasi (kac cilt?)

Fernand braduel'in kitabi turkiyede 3 cilt olarak basildi. Hatta 3 cildin de tarzi farkli diyebiliriz. Her ciltte meseleyi farkli acilardan ele aliyor diyelim.

Ama kitabi ingilizce olarak aratinca 3. Cilt diye bir sey olmadigini goruyoruz. Hatta goodreads'te de bir kullanici "two wolume work" diye yazmis. E haydaaa 3. kitap nereden cikti o zaman? "Bizimkiler 2. cildi ikiye bolup yayinlamistir" da diyemiyoruz, cunku biri 700 sayfa, biri 500 sayfa. Oyle olsa ingilizcesinin bin kusur sayfa olmasi lazim ama 640 sayfa olarak gozukuyor.

Ben cikamadim bu isin icinden. Adamin baska bir calismasini alip da "aha bu da serinin 3. kitabi olsun" mu demisler? Hangi kitabi boyle yutturmuslar bize?

3 cilt. wikipedi'den:

en.wikipedia.org

Main publications
La Méditerranée et le Monde Méditerranéen a l'époque de Philippe II, 3 vols. (originally appeared in 1949; revised several times)
vol. 1: La part du milieu ISBN 2-253-06168-9
vol. 2: Destins collectifs et mouvements d'ensemble ISBN 2-253-06169-7
vol. 3: Les événements, la politique et les hommes ISBN 2-253-06170-0
  • arkadakiadam  (11.10.20 00:24:06)
Fransızca baskısı 3 cilt, ingilizce baskısı 2 cilt görünüyor wikipedideki eserleri listesinde. Belki ikisi farklı eserlerdir. Bizdekini fransızcadan çevirmişlerse 3 cilt olmasında bir gariplik yok.

  • i ve been mistreated  (11.10.20 00:36:32)
O zaman ingilizcesinin 2 cilt kalmasi garipmis. Biz bile ceviriyorsak onlar niye cevirmemis ki?

  • ahm1  (11.10.20 00:46:58)
İnternetten pdfini bulup içeriğini karşılaştırmayı deneyebilirsin

  • i ve been mistreated  (11.10.20 06:16:41)