Araç alim satim ama ne zaman?

Şimdi benim 2017 5 kapı hb bir aracım var. Değiştirmeyi, yenilemeyi düşünüyorum. Fiyatlar uçup gidiyor malum. Yenileyince ilerleyen zamanda satarsam zarar etmiycem (araç fiyatları 50-60 bin tl düşmezse, ki o da olmaz). Bunda da etmedim.

Herkes diyor ki araç alıp satma zamanı değil. Neden değil onu tam anlamıyorum. Şöyle düşünüyorum; araç fiyatları azalmayacak, aksine her gün zam geliyor. Şimdi ben benimkini satsam, üstüne 50-60 bin kredi çekip sıfır alsam, kötü bişi mi yapmış olurum? Yani şubatta martta falan alsam zaten daha fazla olmayacak mı fiyatlar? yoksa biraz olsa düşme ihtimali (ötv indirimi, kredi kamp. filan) var mı?

Kredi oranı 1,25. 120 bin tl üstüne 48 ay maks kredi.

Ben hiç anlamıyorum bu konulardan. Aslında rehberliğe ihtiyacım var biraz.

alacağın araç bayilerde var mı? aracını satarsın sonra araç olmaz, bekleyeyim gelsin dersin yine zam yer. aradaki farkı ödersin vs. vs.

  • sutlu nescafe  (05.10.20 11:44:34)
Sifir olarak 2 secenegim var. 1’inde bayide var, digeri de bayide yok ama galeriler cekiyor ya onceden, oyle var. 2.deki secenekte zaten piyasada arac olmadigi icin adamlar 1-2 aydir zam yansitmiyorlar fiyat listelerine. Ama kasim-aralik gibi arac gelebilir, o zaman kura gore zamli gelir dediler

  • mor oje  (05.10.20 11:54:50)
neden değil çünkü bir gün ertesi günü tutmuyor. aynı gün aracını satıp başka bir araç alabilirsen sıkıntı yok, yardır.

  • giovanne  (05.10.20 12:14:15)
Alacagin arac hazirsa mantikli yoksa zarar edersin

  • tahtakafa  (05.10.20 12:49:49)
ikinci el piyasası çok yükseldi ama araç da satılmıyor, yani o gördüğünüz fiyatlardan satmaya kalkınca epey bekleyeceksiniz.

araç alıp satmaktan çok borçlanma zamanı değil. sıfır araç size asla para kazandırmaz. eldeki aracı satıp üzerine 50k ekleyip 2 yaş civarı çok temiz bir araç denk gelirse o zaman uzun vadede karlı bir alışveriş olabilir.
  • orpheus  (05.10.20 14:45:02)
paran varsa her zaman. genel bir söz yani riske girmenin zamanı değil. bence 0 araba almak çok gerekmedikçe çok mantıksız. arabaların yarısından fazlası vergi. yıl vb özellikleri düşürüp beğenilen araç alınabilinir.

  • mikahakkinen  (05.10.20 15:09:48)
Sifir aracla 2. El arac fiyatlari neredeyse ayni. Sifiri bayide 197, ikinci eli de 197-200 arasi. E bayide de hazir arac. Bu durumda ikinci el yerine sifir almak niye mantiksiz olsun onu cozemedim. Ilk kullanici oluyorsun ve fiyatlar yukseldigi icin daha dusuge degil daha yuksege satiyorsun. Borclanma kismi ayri, orada evet borc yapmak su donem icin risk.

  • mor oje  (05.10.20 15:16:29)
bayide araç olmadığı ve sıra beklendiği için şu an öyle bir saçmalık var. ama bayi 2 ay sonra aracı söz verdiği rakamdan satmayacak. ayrıca ikinci el araç ile bayideki aracın paket özelliklerini bir kıyaslamak gerekir. bazı araçlarda ekstralar ciddi fark ediyor.
mesela bayideki araçta güvenlik paketi yoktur, metalik boya yoktur, sunroof yoktur vs...

normalde ikinci el araç kapıdan çıktığı an en az %20 kaybeder.
  • orpheus  (05.10.20 15:23:37 ~ 15:23:54)
araba alma sebepleri farklıdır. herkese göre değişir. subjektif düşündüğümde ben araça alıcaksam segment atlamak isterim 200 binlik araç alıcaksan 2020 model bakıyorsan 0 al zaten. he ben konfor arıyorum dersen 200bine yıl düşmen lazım. yani zaten araba yeniyken aynı segmentte yıl ilerlemenin bence anlamı yok.

  • mikahakkinen  (06.10.20 22:23:24)