Excel sorusu

Diyelim ki sol taraftaki 3 satirda Ali, Ahmet, Barış yaziyor. Ustteki sutunlarda da 1, 2, 3, 4, 5 yaziyor.

Ben baska bir sayfadan "Ali 20" (ayri hucrelerde) bilgisini alip ilk sayfaya kopyaladigimda 20 sayisinin otomatikman Ali'nin karsisindaki 2 ile kesisen hucreye kopyalanmasini istiyorum (bunu baska sefer 3 icin, baska sefer 4 icin isteyecegim).

Bu mumkun mu? Su durumda tek tek elle kopyalamak zorundayim hepsini.

Yaklaşık 9 kez okudum ama malesef anlayamadım. 1,2,3.. sütun değil bir kere, ali ahmet isimlerinin satır numaraları aslında benim anladığım. bunu bi netleştirelim. zira bu rakamlar sütunlarda bulunuyorsa eğer 2 rakamının ali'nin karşısında konumlanması tablo yapısı itibariyle mümkün değil.

Başka bir sayfadan kopyaladığın "Ali 20" yi ilk sayfada nereye yapıştırdığını ve "kesişen hücre" derken neyi kastettiğini de netleştirelim öyle cevap vereyim.
  • IncredibleMau  (02.10.20 19:41:08)
Goruntu ekledim (telefon ile bu kadar oldu ama excel'i telefon ile kullanmayacagim tabii ki).

Ali 20'yi ilk sayfada herhangi bir yere yapistirmayi dusunuyorum su an icin.
  • hlot  (02.10.20 19:58:03)
1,2,3 rakamları sütunmuş dediğin gibi. Yanında deyince akla rakamların da satır olabileceği geliyor.

Başka bir sayfadan ali ve 20 rakamlarını asıl sayfaya yapıştırma ihtiyacı duymamalısın. Ali ve 2'nin kesiştiği noktaya 20 rakamını getirmek için kesişen hücrede düşeyara formulünü kullanman yeterli. Getirmek istediğin rakam nerede olursa olsun..

ali ve 20 rakamlarını yine de yapıştırman gerekiyorsa eğer asıl sayfaya, kesişen hücrede kullandığın düşeyara formülü, kopyalamış olduğun ali ve 20 rakamlarını yapıştıracağın yeri tarıyor, 20 rakamını o bölgede arıyor olması lazım. Haliyle senin de o belirli alana her seferinde bir satır aşağı olacak şekilde yapıştırman gerekiyor.

Kurduğun yapı hatalı ama. Bu iş böyle olmaz :)
  • IncredibleMau  (02.10.20 20:12:04)
Yapistirmam gerekmiyor da, o sekilde formulun islemesi daha kolay olur diye dusunmustum.

Duseyara formulune bakayim o zaman ben.

Nasil hatali peki, nasil yapmam lazim? :)
  • hlot  (02.10.20 20:22:37)