teslanın oto sürüş modu var mı?

şoför koltuüunda kimse oturmadan da sürüş yapılabiliyor mu? benim hatırladığım otonom sürüş modunda bile eller direksiyonda olmaz zorunda

oto surus paketini de satin aldiysan var. fakat yasalar geregi surucu koltugunu bosaltamadiklari icin belirli bir surede bir surucu direksiyona dokunmak zorunda. bunu da ilkel yontemlerle bypass yapan kisiler var fakat yapilmamasi gerek diye dusunuyorum.

sonuc itibariyle araba tamamen otonom fakat surucunun direksiyona dokunmasi gerekiyor, yonlendirme yapmasi degil.
  • seksli harf  (29.09.20 13:59:53 ~ 14:00:08)
Aslinda tesla otopilot dedikleri fazlasiyla gelismis bir yol bilgisayari, ozellile uzun yolda her seyi kendi yapabilecek kapasitede ama tamamen otonom surus icin yeterli degil. Henuz kendi kendine araci A noktasindan B noktasina goturemiyor. Bu sebepten dolayi da surucu koltugunun bos olmasi veya surucunun dikkatinin yolda olmamasi (uyumak gibi) yasal degil.

  • Haldamir  (29.09.20 14:16:44)
bir sıkıntı olursa sürücü müdahale edebilsin yine gözü-eli yolda olsun diye var o. Kamyona girip ölen olmuştu geçmişte hadi yine o neyse de, bir insana çarpsa suç kimde olacak (gerçi çarpmıyor, baya iyi algılıyor videolardan gördüğüm kadarıyla) ama yine de hukuki yanı ne olabilir belli değil.

birinin hayatını kurtarmıştı ama yine dokunmuş bak:
www.theguardian.com

"Tesla’s autopilot function requires a driver to touch the wheel every few minutes, and Neally was able to keep it active for 20 miles down the highway. He said that in the moment of crisis, he considered stopping for an ambulance but decided to trust the software, for fear that he would crash if the car were entirely in his control. Tesla’s software has been designed to guide cars to a stop on the side of the road if a driver stops responding."
  • nhk ni youkosu  (29.09.20 14:17:15)
bu fake mi
twitter.com

  • plastic_angel  (29.09.20 14:38:58)
Yazılım güncellemesi falan gelmediyse tam otomasyon yok. Çok keskin virajları kendisi dönemiyor Tesla. Manuele geçiyor kendi kendine ve araç bağırıyor dönemeyeceğim diye. O esnada kontrolü alman gerekiyor.

Eller direksiyonda olma zorunda değil ama 1 dakikada bir direksiyona dokunmak gerekiyor. Bir de böyle keskin viraj gibi kendi yapamayacağını anladığı anlarda. Özetle bu otomasyon işi anca ceketini falan çıkarırken bi işe yarar.
  • himmet dayi  (29.09.20 14:47:42)
portakalla aracı kandırıyorlar.

  • scudman1  (29.09.20 17:27:41)